Keď som si v časopise Nádej prečítala informáciu o bezbariérovom hoteli na Tenerife, spýtala som sa samej seba, či tam nechcem ísť. Rozhodovanie nebolo ľahké. Dnes by som už neváhala. Som nesmierne rada, že som tam bola, videla a zvíťazila. Nerada používam superlatívy, ale teraz sa im zrejme nevyhnem. Bolo to krásne, jedinečné, neskutočné, neuveriteľné. Cítila som sa ako „vozičkárka Zuzanka v krajine zázrakov“. CESTA z Liptova do Schwechatu, na rakúske letisko, bola bezproblémová. Pri presune do lietadla pomáhali asistenti z letiska. Tak tomu bolo aj na tenerifskom letisku. Ďalší asistovali pri premiestňovaní do minibusov a pri ukotvení vozíkov. Veľmi dôležité pre bezpečnosť. Krajina je tam hornatá a ukotvenie chránilo pred posunutím, resp. prevrátením vozíka. Vďaka takémuto isteniu sme mohli absolvovať výlety a exkurzie po celom ostrove. Šofér nefrflal, že nás musí odpájať a pripájať. Pospevoval si. My sme sa zas vytešovali z toho, čo všetko sme videli – krajinu, kopce sopečného pôvodu, aj samotnú sopku. Jemne nás ošpliechali kosatky, rozosmiali tulene, obdivovali sme delfíny, žraloky, papagáje, levy, tigre, atď, ... Ale bolo tu ešte čosi, čo ma zaujalo –HOTEL! Nebol síce päťhviezdičkový, ale NEBOLI V ŇOM SCHODY!!! V izbách boli bezbariérové sociálne zariadenia! V nich držadlá! Všade boli sprchovacie kúty aj so sprchovacími vozíkmi! Pri jedálni, na recepcii, pri hotelových bazénoch boli bezbariérové WC! V prípade potreby ste nemuseli utekať na izbu. Stolovať sme mohli dnu v jedálni, alebo von. Som vozičkár, väčšinu dňa zavretý v byte, preto som dala prednosť priestorom na vzduchu. Každý večer sme sa zabavili na hotelových programoch, prípadne sme hrali šach. Taký veľký, na zemi. Spravili sme si minimini abilympiádu. OCEÁN ma fascinoval a pokúšal. Hľadela som naň a rozmýšľala, ako sa namočiť do Atlantiku. Silní plavčíci tu boli, „plávajúci vozík“ tiež, ešte tak vedieť španielsky. Prvá bariéra bola na svete. Rečová. Nabrala som odvahu, usmiala sa na plavčíkov a začala gestikulovať. Posunkovú reč som obohatila útržkami nemčiny a už ma aj tlačili do oceánu. Bola som spokojná a šťastná. Keď sme sa lúčili, rozradostnená som zvolala olé. Oni sa síce zdravia olá ( píše sa hola, ale nikomu to nevadilo. Ozaj, na pláž som sa dostala po latkových chodníkoch. Nikto ma nemusel pretláčať pieskom. Bolo fajn. Všetci z našej skupinky sa pričinili o vydarený pobyt na Tenerife. Nemohla by som ho však absolvovať bez pomoci sesternice Elenky, ktorá asistovala pri všetkých mojich výmysloch. Nešlo by to ani bez Editkinho tlmočenia. Bez Roba by sme toho toľko nestihli. No a bez Katky by to asi nebolo vôbec. Priatelia, ak uvažujete nad tým, kam na dovolenku - tu máte typ. Nech sa páči!

Zuzka z Liptova

Tenerife

Tony v ostatnej Nádeji písal: „Zo všetkých strán sa na nás začnú sypať samé negatívne správy, samé vraždy, krádeže, lumpáctva a nekonečná zločinnosť.“ Žiaľ má pravdu. Spomína média či už tlačené alebo internet, televíziu atď. Ďalej spomenul „galimatiáš“ ohľadne liekovej politiky a potom nutnosť užiť ďalší liek, aby sme sa upokojili. Máme toho okolo seba neúrekom, aby sa vtom čert vyznal a ja pridám tiež niekoľko viet na zamyslenie.

Nebezpečné potraviny?

Jedná sa o geneticky upravené potraviny /GMO/.

Margit Slimáková, PhD. píše:

Geneticky modifikované organizmy sú výsledkom laboratórnej práce. Gény z jedného druhu vložia do iného druhu, aby vytvorili novú vlastnosť. Pri bežnom krížení alebo štepení sa napríklad páry jeden druh koňa s jedincom iného druhu alebo aj niektorým iným, veľmi blízkym zvieraťom. Určite nie je možné spáriť koňa so zemiakom alebo myšou, ale práve také postupy genetické inžinierstvo skúša. Výsledkom genetických manipulácií tak môžu byť organizmy, ako napr. paradajky s rybacími génmi. Genetické inžinierstvo nie je v prírode doposiaľ odskúšané. A pokiaľ áno, tak s mnohými otáznikmi a rizikami. Naše chápanie DNA, je stále veľmi obmedzené a akýkoľvek zásah do DNA môže mať ťažko predvídateľné dôsledky. Podľa posledných štúdií nemoc nepredurčuje len prítomnosť určitého génu v organizme, ale rozhodujúce je práve jeho zapnutie alebo vypnutie. Zatiaľ čo výrobcovia geneticky modifikovaných semien a potravín obhajujú svoju prospešnosť pre ľudstvo možnosťou pripravovať potraviny a vyššou nutričnou výživnosťou alebo produktivitou, realita je iná. U geneticky modifikovaných semien sú v praxi najčastejšie používané dve hlavné vlastnosti: odolnosť voči herbicídom a schopnosť vytvoriť si vlastný herbicíd. Rastlina zabije burinu v okolí sama a otázkou zostáva, čo ďalšie ešte zničí. Laboratórne testy, ktorých prebehlo len pár, a keď boli zistené zdravotné riziká konzumácie GM potravín, výsledky neboli publikované a autori, ktorí sa snažili verejnosť varovať, boli umlčaní. Znížená obranyschopnosť organizmu, zníženie plodnosti alebo poškodenie dôležitých orgánov – sledovanie možného rizika konzumácie GM potravín môže trvať i desiatky rokov. Preto na otázku, ako GM potraviny pôsobia na zdravie, nepoznáme odpoveď. Nikdy nebola preukázaná ich bezpečnosť, zatiaľ čo rizík už bolo nájdených veľa. Voľne žijúce zvieratá v celej Amerike jednoznačne preferujú potraviny bez genetickej modifikácie. Dnes je GM sója v USA takmer v 60 % všetkých polotovarov, ako sú rastlinné oleje, sójová muka, lecitín a bielkovinové izoláty. Kukurica je v 50 % polotovarov. GM rajčinový pretlak je tiež bežne predávaný. Výrobcovia GM potravín pri obhajobe svojich produktov útočia na city. Bežne sa oháňajú argumentom, že jedine GM potraviny môžu zachrániť ľudstvo pred hladom. Pokiaľ viem, tak v Európe doposiaľ nie je dovolené rozsiahle pestovanie GM plodín, ale neviem o tom, že by potraviny dovážané z USA mali povinnosť byť u nás špeciálne označené.

Prof. RNDr. Anna Strunecká DrSc.,

Ako biológ by som rada uviedla niektoré vysvetlenia, ktoré ukazujú na to, že obavy z geneticky modifikovaných organizmov /GMO/ sú pre bežného spotrebiteľa a obyvateľa Európy prevažne prehnané. Človek sa odpradávna snažil zmeniť divoké plodiny a divoké zvieratá k svojmu prospechu. Konzumenti chudého bravčového neprotestujú proti tomu, že „chudé“ prasatá boli vyšľachtené genetikmi. V snahe uživiť rastúci počet ľudí a rastúce nároky na rozmanitosť výživy viedli v posledných 50 rokoch k výrobe margarínov, umelých sladidiel, zavedenie „ éčok“ do potravín / v ČR je ich povolených 1500!!!/, k používaniu nevhodných obalov či zdravie ohrozujúcich technológií k zvýšeniu trvanlivosti potravín. Dnes si konzumenti nízko kalorických a „ light“ nápojov vôbec neuvedomujú, že konzumujú aspartam, ktorý bol pri svojom objave najprv zaradený do zoznamu bojových chemických látok Pentagónu. Dávajú si do úst amalgámové plomby, dávajú svoje deti očkovať proti chorobám, ktoré ich neohrozujú, konzumujú dávky liekov, ktoré im predpísal lekár, podstupujú rôzne zbytočné vyšetrenia a hľadajú pomoc v pilulkách. Málokto si uvedomuje, že „ choroby z liečenia“ sú príčinou smrti stotisícou ľudí!!! V snahe zvýšiť produkciu kultúrnych rastlín používajú poľnohospodári umelé hnojivá, herbicídy k hubeniu buriny a pesticídy k hubeniu škodcov. O nebezpečí týchto látok v potravinách tiež vieme. Vzhľadom k obsahu najrôznejších škodlivých látok v ovzduší je niekedy naivné veriť tomu, že bioprodukty stopy toxických látok neobsahujú. Plodiny odolné proti hmyzím škodcom sú menej poškodené a sú menej napadnuté plesňami. Vieme, že plesne sú veľmi nebezpečné pre mozog, ale predovšetkým pre vývoj ľudského plodu. Taliansky vedci zistili, že zrno GM kukurice obsahuje 143 krát menej mykotoxínov ako obyčajná kukurica. V USA bola schválená sója, ktorá má vysoký obsah prospešnej omega – 3 nenasýtených mastných kyselín. Obyčajná sója tak veľmi odporúčaná v rôznych diétach, je totiž nebezpečná vysokým obsahom glutamánu, ktorý je vo všetkých produktoch zo sóje. V EU stále platí zákaz dovozu GMO. Európa prísne kontroluje všetky dovážané náklady kukurice i sóje, a pokiaľ sa nájdu čo i len nepatrné prímesi GMO, zásielka sa vracia. V Európe sa tak v súčasnej dobe spotrebitelia nemusia obávať, že konzumujú oficiálne uznávané GMO. Štyridsať medzinárodne známych vedcov sa postavilo proti regulácii GMO v EU. Vo svojom prehlásení zdôrazňujú význam GMO pre zaistenie výživy ľudstva a zníženie spotreby pesticídov a herbicídov.

Z pohľadu biológov je šľachtenie formou biotechnológií pre človeka i prírodu bezpečnejšie než klasické šľachtenie. Klasické metódy šľachtenia sú totiž založené na náhodných mutáciách, a u nich sa dá veľmi ťažko zistiť, čo sa v rastline stalo. Každá nová GM odroda je testovaná podľa veľmi zložitých protokolov a laboratórne testy umožňujú previesť dôkladné i testy na alergie. Umožňuje nám však tiež zamyslenie na tým, kam sme svojim vývojom dospeli a čo všetko robíme s človekom i krajinou, aby sme poznali dôsledky tohto počínania.

Tak toto sú dva názory na jednu veľmi závažnú tému dňa. Mnohí si iste myslíte, mňa sa to netýka. Ale žiaľ týka sa nás to každého. Jesť sa musí! Ľudstva pribúda, plochy na sadenie sa drasticky zmenšujú. Veď aj na Slovensku sa cesty a priemyselné parky stavajú na ornej pôde. Našťastie žijeme priam v zázračnej oblasti, kde máme dostatok potravín, dostatok životu nevyhnutnej vody, neohrozujú nás sopky, zemetrasenia ani škorpióny alebo jedovaté hady a nevraždia nás politici. Čo nás teda čaká??? Musíme len veriť v zdraví rozum kompetentných a tešiť sa z každého nového dňa na tomto svete a žiť ho tak ako keby to bol náš posledný. Veď aj tieto riadky môžem písať len preto, lebo sa nevyplnila predpoveď, že 12. mája 2011 nastane koniec sveta. Koniec sveta nenastal, ale Európou sa šíri záhadná črevná infekcia a zomierajú na ňu ľudia. Čo sa bude diať vo svete, keď budete čítať tieto riadky vie len sám pán Boh. Jasnovidka Vanga raz povedala „ Keby som ľuďom povedala všetko, čo vidím a viem, priali by si tento svet radšej opustiť...“ Záverom, nedovolím si radiť nikomu či má kupovať bioprodukty a vyhnúť sa geneticky modifikovaným potravinám, ale všetkým Vám želám dlhý a radostný život v primeranom zdraví, šťastí a pohode.

Čriepky pre Vás zozbieral Vojto z Revúcej

Novomestský klub SM sa zúčastnil rekondície v hoteli Máj v Piešťanoch. Hotel bol plne bezbariérový, čo bolo pre nás veľmi vhodné. Po ubytovaní nás srdečne privítali riaditeľ a manažér hotela a popriali nám, aby sme si užili pobyt naplno. Voľný čas sme trávili buď vo fitnescentre, kde sme pod vedením našej vedúcej Eleny Osvaldovej cvičievaili. Fitnescentrum bolo veľmi dobre vybavené a tak si každý mohol zacvičiť podľa svojich predstáv. Veľa z nás využilo prakticky nonstop otvorený hotelový bazén s teplou vodou a tiež možnosť rôznych masáží a procedúr. Poniektorí využili masážne kreslo a masáže chrbta. V hoteli boli k dispozícií rôzne služby ako kozmetický salón, manikúra, kadernícky salón, relax centrum atď.

Strava v hoteli nám veľmi chutila a boli sme nadmieru spokojní. Večery nám spríjemňovala živá hudba v hotelovej kaviarničke. Keďže nám vcelku prialo počasie, využili sme to aj na prechádzky na brehu Slňavy. Sobotný večer sme si spríjemnili v neďalekom reštauračnom zariadení „Rybársky dvor“, blízko dedinky Drahovce. Pochutili sme si tam na špecialitách z rýb. Z rekondičného pobytu sme odchádzali dobre naladení a osviežení do ďalšieho boja s SM.

Ďakujeme celému personálu hotela, ktorý bol veľmi ústretový a príjemný

Členovia klubu SM Nové Mesto n/V


Piešťany

Keď som sa minulý rok zúčastnila projektu Let so SM, ktorého snahou bolo zvýšiť záujem médií a širokej verejnosti o chorobe Skleróza Multiplex, mala som možnosť spoznať veľa ľudí diagnostikovaných touto chorobou. Mnohí z nich sa stali mojimi priateľmi. Ich sila a optimizmus by mohla byť príkladom pre mnohých zdravých ľudí.

V Londýne sa našou pasažierkou stala 38 ročná Karen Davies, ktorej bola, ako 23 ročnej, pred 15 rokmi diagnostikovaná choroba Skleróza Multiplex. Karen, veľmi energická, usmievavá matka 13 ročného Alexa prišla na stretnutie v doprovode svojej mamy. Tak ako väčšina pacientov so SM, ani ona nevyzerala ako chorá. Jej jedinou chybičkou krásy bola francúzska barla.

“Nikdy som nebola tá, ktorá sedí bokom a nič nerobí. Som veľmi úprimná a otvorene hovorím o tom, ako ma choroba Skleróza Multiplex zasiahla. Ľudia vidia moderne oblečenú ženu s farebným funky účesom a trblietavými očnými tieňmi, s vysokými čižmami a farebne zladenou vychádzkovou palicou a nie ženu, ktorej už aj malá fyzická záťaž spôsobuje bolesť.”

“Vždy som túžila mať rodinu a byť matkou. Keď mal Alex 18 mesiacov, bola mi po transverzálnej myelitíde diagnostikovaná choroba Skleróza Multiplex. Vtedy prišlo najhoršie obdobie. Bola som matkou maličkého chlapčeka, pripútaná k vozíku a neschopná postarať sa o neho. Nemala som dostatok síl zdvihnúť ho z postieľky, utíšiť ho, keď plakal. Bola som odkázaná len na pomoc svojho manžela, rodiny a priateľov. Bolo to veľmi ťažké, trhalo mi srdce, že nemôžem robiť to, čo si úloha matky vyžaduje. Cítila som sa úplne bezradná, neschopná a znepokojená myšlienkou na nejasnú budúcnosť.”

„Snažím sa pozerať na život z Alexovho pohľadu a nepredstavovať si bolesť a starosť, ktorou musí prechádzať 13 ročný chlapec keď vidí maminu recidívu, užívanie liekov, pichanie injekcií. Náš vzťah je nádherný a zdá sa, že Alex znáša moju chorobu oveľa ľahšie ako to vnímam ja. Deti sú dnes tvrdšie a odolnejšie, než si myslíme. Alex ma odjakživa vnímal ako mamu so SM, akceptuje ma takú, aká som. Nevadí mu, keď prídem na školskú udalosť na vozíku a nie je pre neho nič nezvyčajné, keď musím ísť do nemocnice, aby mi podali intravenózne steroidy. Alex je jediný jasný lúč slnka, ktorý vždy rozžiari aj tie najtemnejšie momenty môjho života.“

„To, čo nenávidím na SM je pocit, že mi táto choroba ukradla môj život. Umára ma myšlienka na to, aké by bolo všetko iné, keby som bola zdravá. Keď som bola mladšia, aktívne som tancovala, zúčastňovala sa tanečných súťaží a bola členkou mládežníckeho divadla. Milovala som svoju prácu, cestovanie, tanec, šport, jazdu na bicykli. Keďže už nemám rovnováhu, musela som sa väčšiny svojich vášni vzdať. Je pravda, že cítim ľútosť, že som kvôli SM stratila samu seba. Prešla som rôznymi štádiami: hnevom, nenávisťou, žiarlivosťou, sebaľútosťou, pocitmi bezcennosti a strachu z toho, že môj život už nikdy nebude ako predtým.“

Existuje veľa vecí, ktoré už Karen nie je schopná robiť, ale rozhodla sa, že bude lepšie, keď sa nimi nebude zaoberať. Karen patrí k ľuďom, ktorí sú pozitívni a aj navzdory osudu sa snaží nestrácať na optimizme. Aj napriek všetkému, čo jej táto choroba vzala, Karen tvrdí, že vďaka nej stretla množstvo ľudí, ktorí jej život robia krajším. Držia ju nad vodou a pomáhajú jej v ťažkých chvíľach. „Vďaka nim má ranné vstávanie zmysel” hovorí Karen.

„Áno, dostala som SM, ale táto diagnóza nedostala mňa. SM ma prinútilo pozerať sa na život v reálnych farbách. Vážim si dni, kedy sa cítim dobre a snažím sa čo najlepšie využiť každý takýto moment. Naučila som sa počúvať svoje telo a to, čo mi vraví. Ak sa potrebuje zastaviť a oddýchnuť si, alebo kráčať pomalšie, urobím to. Už dávno nevnímam barlu, alebo vozík ako zlyhanie. Pozerám sa na ne ako na nástroje, ktoré mi uľahčujú život a s pomocou ktorých si uskutočňujem svoje sny. SM ma naučilo rýchlejšie sa adaptovať, hľadať jednoduchšie spôsoby ako robiť veci, ktoré sa pre mňa stali ťažkými.“

„To najlepšie čo ma SM naučila, je hľadať v živote pozitíva a nie sa ho báť. Nikto nikdy nepovedal, že to bude ľahké, ale radosť zo života a z toho, že som mamou, mi dodáva silu. Život je cesta plna prekvapení, ale i smútku a je len na nás, ktorú cestu si vyberieme!“

Andrea Jarabáková

 

Po príchode do Relaxu sme stretli riaditeľa, ktorý robil posledné úpravy. Čakal nás kvetinami upravený dvor a členovia klubu zo Zvolena a z Levíc, známe tváre, úprimné zvítanie. Počas celého pobytu sme si vychádzali v ústrety. Naša vozíčkarka Elenka mala skutočne tie najlepšie zážitky ako aj Jarko, ktorý bol na rekondícii prvý krát. Okrem rannej rozcvičky a rehabilitácie nás príjemne osviežilo aj kúpanie na známom kúpalisku Vadaš. Krásne nám zaspievali členky Levického klubu Evka a Veronika, postupne sme sa pripájali aj my ostatní. Pri grilovaných klobáskach a pečenom chlebíku sme ani nezbadali ako sa zotmelo. Tešíme sa na stretnutie zas o rok.

Môže byť večer
môže byť ráno
môže byť za dažďa
môže byť jasno
môže byť v noci
môže byť za svitu
len nikdy nie bez lásky
a bez citu

Členky klubu SM Rimavská sobota Jolka Švajková a Darinka Kovacsová

Štúrovo

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.