Hnedé ľanové semienko, nie je žiadnou novodobou plodinou. Pestovalo sa v Egypte a Babylone už pred 5000 rokmi ako surovina na výrobu textilných vlákien. Avšak jeho liečivé účinky sa začali využívať asi pred 2 500 rokmi. Už grécky lekár Hippokrates ho v 5. stor. pred n. l. odporúčal ako vynikajúci ochranný a zmäkčujúci prostriedok.

Z farmaceutického hľadiska však oň stúpol záujem len v posledných rokoch. Zistilo sa, že pre vysoký obsah biologicky aktívnych látok ide o rastlinu budúcnosti, o ktorej môžeme hovoriť v superlatívoch.

Aké živiny obsahuje ľanové semienko?

 • kvalitné bielkoviny (20%)
 • tuky vysokej biologickej hodnoty (nenasýtené esenciálne mastné kyseliny - kyselina linolová - 60 %, kyselina alfa – linolénová – 25 %, známa aj ako mastná kyselina omega 3)
 • enzýmy
 • karotény
 • slizovité látky
 • vitamíny skupiny B (B1,B2, ) a niacín
 • vitamín E
 • biotín
 • minerály (draslík, horčík, vápnik, železo, kyselina listová, mangán, zinok, síra, meď)
 • fenolové kyseliny
 • flavonoidy
 • lignany
 • fytoestrogény
 • veľa vlákniny (v 2 polievkových lyžiciach – 4,5 g!)

Ľanové semiačkoOdvar z ľanového semena je vynikajúcim liekom na črevá. Ľan „mastí“ tráviacu sústavu a zmäkčuje stolicu. Lieči chronickú zápchu a normalizuje činnosť črevnej mikroflóry. Reguluje črevné kvasenie a rozkladné procesy v črevách, stolica stráca nepríjemný hnilobný zápach.

Odvar z ľanového semena je osvedčeným liekom po chemickej liečbe antibiotikami. Po takejto „chemickej invázii“ sa prirodzená črevná flóra rýchlo obnoví. Pravidelné pitie odvaru pomáha liečiť hemoroidy, divertikuly a niektoré črevné nádory.

Odvar z ľanového semienka: 1 polievková lyžica semena sa varí 5 minút v 0,5 l vody. Denne sa pijú 2 – 3 šálky odvaru. Lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy

Macerát alebo odvar z ľanového semena je najlepším liekom na zápal žalúdočnej a dvanástnikovej sliznice a žalúdočné a dvanástnikové vredy. Liečba sa môže dopĺňať i čajom z kostihoja lekárskeho a slezu lesného.

Ľan pôsobí protizápalovo a zmäkčujúco, chráni a hojí poškodenú sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Odvar, alebo macerát by sa mal používať ako „doplnková liečba“ pri všetkých ochoreniach tráviacej sústavy. Macerát z ľanového semienka: 1 polievková lyžica ľanových semien sa lúhuje v pohári vody 12 hodín. Pije sa 2 – 3 poháre tekutiny denne.

Lieči zápal dýchacích a močových ciest

Medom osladený odvar z ľanového semena je odskúšaným liekom pri zápaloch horných dýchacích ciest, najmä bronchitíde a tiež pri cystitíde, vďaka zvláčňujúcim a ukľudňujúcim účinkom na sliznicu. Zmierňuje príznaky klimaktéria.

Ľanové semienka obsahujú veľa fytoestrogénov, ktoré pôsobia v tele človeka ako ľudský estrogén. Tvorba tohto hormónu sa u žien v období prechodu silne znižuje a tak jeho doplnenie prirodzenou cestou veľmi zmierňuje symptómy prudkých hormonálnych zmien ako sú návaly, závraty, zmeny nálady a depresie. Denne treba zjesť 2 polievkové lyžice pomletých ľanových semienok.

Liečivý účinok ľanového oleja

Americkí vedci zistili, že vnútorne podávaný ľanový olej má výborný liečivý účinok na zápaly žíl a slizníc. Vynikajúce úspechy boli zaznamenané aj pri liečení ekzémov. Posilňuje tiež obranyschopnosť organizmu a boli zaznamenané i pozitívne výsledky pri liečbe nádorových ochorení, nakoľko nenasýtené mastné kyseliny brzdia vývoj rakovinových buniek.

Liečba ďalších ochorení

Ľanové semienko sa osvedčilo i pri znižovaní cholesterolu, liečbe osteoporózy, žlčových kameňov, reumatoidnej artritídy, psoriázy, astmy a cukrovky.

Ako ho použiť?

Ľanové semienko môžete pridávať do pečiva, polievok, kaší, nátierok, omáčok, šalátov, prívarkov, dezertov. Denným užitím 2 čajových lyžičiek čerstvo pomletého ľanového semienka veľmi obohatíte svoje jedlá o kvalitné a zdravé výživné látky.

V dňoch od 10. do 13.novembra sa konala medzinárodná konferencia MSIF (Medzinárodná federácia SM) v indickom hlavnom meste Dillí.

V Indii, i napriek tomu, že má 1,2 miliár obyvateľov, je 100 000 ľudí s ochorením na SM a nie každému s týmto ochorením môže byť poskytnutá dostatočne kvalitná starostlivosť ako napr. u nás. Preto India bola MSIF vybraná ako miesto medzinárodnej konferencie, aby si vládni predstavitelia uvedomili, že SM je vážny problém i v Indii, ktorý je potrebné riešiť.

Indická MS spoločnosť bola založená v roku 1985 v Bombaji. Dnes má po celej Indii 9 regionálnych združení a centrála MS spoločnosti sídli v Dillí.

Konferencia trvala štyri dni od štvrtka do nedele. V štvrtok dopoludnia sa konalo zasadanie Poradnej skupiny MSIF, popoludní malo byť zasadanie pracovnej skupiny Medzinárodného výboru osôb s SM, ale toto zasadnutie bolo zrušené, pretože na konferenciu do Dillí nepricestovalo dostatok delegátov. Bolo to možno i kvôli tomu, že pre pobyt v Indii sa odporúčajú očkovania a antimalariká, ktoré nie každý delegát s SM je ochotný podstúpiť, pretože by sa mu mohol zhoršiť zdravotný stav. Večer nás indická MS spoločnosť pozvala do prírodného amfiteátra na svetelnú a zvukovú šou, na ktorej sme sa zoznámili s celou históriou mesta Dillí od jeho založenia až po dnešok.

V piatok dopoludnia i popoludní sa konalo zasadanie Rady MSIF, ktoré bolo prístupné pre všetkých účastníkov konferencie. V tento deň na zasadnutí bolo schválené i prijatie Izraela a Estónska do MSIF. Za Estónsko bola prítomná prezidentka MS spoločnosti, ktorá v krátkom prejave Estónsku MS spoločnosť predstavila. Večer MSIF usporiadala recepciu na ktorej sme sa pri okrúhlych stoloch mali možnosť dozvedieť o činnostiach a organizáciách jednotlivých SM spoločností.

V sobotu prebiehali voľby nového prezidenta MSIF a členov Rady a Nominačného výboru. Týchto nových členov vedenia MSIF volili najvyšší prestavitelia MS spoločností (za Slovenskú republiku Jarmila Fajnorová). Novým prezidentom MSIF sa stal právnik z USA Weyman Johnson. Večer indická MS spoločnosť usporiadala charitatívny galavečer, na ktorom sme mali možnosť si vypočuť osobné príbehy ľudí s SM žijúcich po celej Indii.

V nedeľu dopoludnia sa konali pracovné skupiny. Slovenská delegácia sa zúčastnila prednášky o dobrovoľnikoch, ktorú prezentoval výkonný úradník MS spoločnosti z Austrálie Trevor Farrell. Prednášal nám o postupe pri výbere nových dobrovoľníkov, ako prebieha nábor dobrovoľníkov, aká je dôležitá orientácia v problematike práce, ktorá čaká na dobrovoľníka, ako najlepšie využiť zručnosti, ktoré dobrovoľníci majú. Tiež hovoril o stratégii náboru do ktorého patrí, na aký účel a potreby koho sa dobrovoľníci vyberajú, aké sú princípy náboru ako je rozhovor, osobný kontakt, okamžitá odpoveď, ale tiež aj o zlej skúsenosti s dobrovoľníkmi. Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť formou prihlášky aj po sieti, ale dôležité pri prijatí sú aj preferencie, ktoré už získali pri svojej práci. Náborový výber spočíva v overení udaných údajov o dobrovoľníkovi. Ak dobrovoľník nespľňa podmienky bezúhonnosti, je potrebné mu povedať, že pre túto prácu nie je vhodný. Dobrovoľník prechádza trojmesačnou skúšobnou lehotou, nie je prijímaný na pracovnú zmluvu, je iba odmeňovaný malými darčekovými poukážkami a ústnym poďakovaním, ako napr. Ďakujeme za vašu úžasnú snahu. Určite ste pracovali usilovne.Prijmite toto malé poďakovanie ako prejav vďaky, radosti a vašej zásluhy pre nás. Práca dobrovoľníka je dobrá skúsenosť pre mladých ľudí, ktorí takto nadobudnú skúsenosti pre ich ďalší pracovný postup. Pôvodne namiesto prednášky o dobrovoľníkoch sa mala konať pracovná skupina, kde si predstavitelia jednotlivých členských MS spoločností mali vymieňať skúsenosti o práci dobrovoľníkov. Aj naša slovenská delegácia sa o tieto skúsenosti chcela podeliť, ale pre nedostatok času sa účastníci prednášky k diskusii nedostali. Popoludní vystúpil so svojím prejavom pre nasledujúce funkčné obdobie novozvolený prezident MSIF.

Konferencia v Dillí prebiehala po vrelom prijatí v priateľskej atmosfére a bola spoločne s indickou MS spoločnosťou a MSIF dobre zorganizovaná. Hostiteľskej indickej spoločnosti sme srdečne poďakovali a pozvali sme ich zástupcov na návštevu do našej krajiny na naše aktivity SZSM.

Janka Košuthová

Na Slovensku sa s koledami ako piesňami stretávame najmä v predvianočnom a vianočnom období. Sú už súčasťou našej histórie a národného kultúrneho dedičstva. Ako sa formovali koledy a ako ich chápu vo svete? Predpokladá sa, že samotné koledy ako oslavné piesne majú pôvod v Rímskej ríši - oslavách nového roka - calendae. Odtiaľ pochádza aj používanie tohto slova u rôznych národov a národnosti. U Slovanov sa koledy zväčša chápu ako ľudové piesne spievané pri príležitosti veľkých cirkevných sviatkov napríklad v období Vianoc. Bohatú tradíciu majú u Slovákov, Čechov, Ukrajincov, Rusov a Bulharov. V Srbsku sa tieto oslavné piesne nazývajú tiež koleda, v Slovinsku kolednica, u Rusov, Ukrajincov a Bielorusov - ??????. V Poľsku majú tieto piesne tiež veľkú popularitu a nazývajú sa kolędy. U týchto národov môže byť význam slova koleda chápaný širšie alebo naopak užšie ako ho chápeme my. Zároveň napríklad u Rusov a Poliakov je veľa kolied, ktoré nemajú len ľudový pôvod - boli skomponované. U Rumunov je koleda colinda, u Francúzov tsalenda u anglicky hovoriacich - Christmas Carol. U Grékov v Grécku a na Cypre je to Kálanda, u Nemcov a Rakúšanov je to Weihnachtslied. Keďže Vianoce sú slávené v rôznych štátoch sveta, najznámejšie vianočné koledy a piesne boli prekladané do jazykov mimo svojho originálneho pôvodu. Medzi takéto najznámejšie skladby patrí Tichá Noc - Stille Nacht, ktorá bola predložená snáď do všetkých jazykov na svete. Vznikla v roku 1818 a jej autormi sú Joseph Mohr a Franz Xaver Gruber. Veľmi známa je aj koleda Adeste Fideles, ktorej autorom textu je John Francis Wade. Z latinského textu bola tiež preložená do rôznych jazykov sveta. In Dulci Jubilo patrí medzi najstaršie doteraz spievané koledy. Vznikla v prvej polovici 14. storočia a jej pôvodný text je latinsko - nemecký. Zaujímavý je aj pôvod vianočnej piesne Carol of the Bells, melódia ktorej pochádza z ukrajinskej piesne.

Aj keď nám už často splýva význam slov koleda a vianočná pieseň, vianočné koledy sa viažu k sviatku narodenia Ježiša Krista, kým vianočné piesne sú koncipované širšie a viažu sa k vianočnému obdobiu, ako napr. Rolničky, Rolničky, O Tannenbaum, Jingle Bells. Koledy tak tvoria jednu zo súčastí vianočných piesní

Roľničky, roľničky

Hurá, už je sneh, rozlieha sa smiech. Deti kričia, zvonček znie, biele mámenie.
Sneh je vôkol nás, svetu dáva jas. Rozlieha sa zvonenie, zima je tu zas.

Roľničky, roľničky, kto vám dal ten hlas? Ježiško maličký a či Mikuláš?
Roľničky, roľničky, prinášajú sneh, piesne našej mamičky, Vianoce a smiech

Tichá noc

Tichá noc, svätá noc! Všetko spí, všetko sní, sám len svätý bdie dôverný pár,
stráži Dieťatko, nebeský dar. Sladký Ježiško spí, sní, nebeský ticho spí, sní.

Tichá noc, svätá noc! Anjeli zleteli, najprv pastierom podali zvesť,
ktorá svetom dnes dáva sa niesť: Kristus, Spasiteľ je tu, Tešiteľ sveta je tu!

Tichá noc, svätá noc! Nežná tvár, lásky žiar božsky rozsieva v jasličkách tam:
bije záchranná hodina nám v tvojom zrodení, Boh, Syn, Ježiško, Láska, Boh Syn!

zdroj: http://vianoce.sk/18911-sk/koledy-historia.php

Dňa 9. Októbra v sále kráľovského hradu vo Varšave Poľská MS Spoločnosť oslávila 20. výročie svojho založenia.

V tom istom čase sa zároveň skončila aj štvrtá etapa Poľských sociálnych kampaní nazvaná „ Symfónia sŕdc“.

Všetkých zúčastnených hostí privítala prezidentka Poľskej MS Spoločnosti Izabela Czarnecka.

Prvá časť osláv bola venovaná oceneniu a verejnému ústnemu poďakovaniu osobám, i firmám, za ich nepretržitú a plodnú prácu, ktorú vykonávajú pre ľudí s SM.

Záslužný Kríž Poľskej civilnej štátnej ceny bol odovzdaný zástupcom poľského prezidenta republiky 8 osobám, ktorí svojou oddanou prácou pomáhajú ľuďom s SM.

Ceny Poľskej MS Spoločnosti „ MS Ambasador“ boli odovzdané 10 osobám a inštitúciám, ktorí sú aktívne zapojení do zvyšovania spoločenského povedomia o SM. Toto ocenenie bolo odovzdané aj prítomným hosťom MSIF a EMSP.

Ceny „ Srdce sŕdc“ boli udelené 11 osobám i firmám, ktoré umožnili a sami sa podieľali na realizácii Kampane MS Poľskej Spoločnosti „ Symfónia sŕdc“.

Vybraným predsedom klubov Poľskej MS Spoločnosti boli odovzdané diplomy za záslužnú prácu pre ľudí s SM.

Laureátom v oblasti médií, ktorí šírili do povedomia MS a sociálne problémy boli taktiež udelené ocenenia.

Druhá časť osláv bola venovaná slávnostnému koncertu, v prekrásnej plesovej sále Varšavského hradu, poľského tenoristu Tadeusza Szlenkiera, ktorému bola tiež udelená cena Poľskej MS Spoločnosti „Ambasadar SM“.

Tejto honosnej slávnosti sa zúčastnili nielen zástupcovia poľskej MS Spoločnosti z rôznych oblastí krajiny, ale aj hostia zo zahraničia:

Sarah Philips- MSIF predseda predstavenstva a prezident

Ralf Lehmberg-EMSP – Manažér

Kent Andersson- pokladník Švédskej MS Spoločnosti

Jarmila Fajnorová a Janka Košuthová - SZSM

Izabela Czarnecka-Prezidentka Poľskej MS Spoločnosti sa na záver udalosti so všetkými prítomnými rozlúčila a oslavy ukončila.

Janka Košuthová

Viete čo pijeme? Pitná voda sa na prítomnosť liekov väčšinou netestuje. Vo vodovodnej sieti vo Filadelfii boli nájdené vo vode stopy 56 liekov!!! Žiaľ ani filtračné systémy v domácnostiach lieky nezadržia. Nemusí pomôcť ani nákup balenej vody. Tá väčšinou pochádza z povrchových zdrojov. Stopy liekov boli zistené aj vo švajčiarskych jazerách a v Severnom mori. Ak ste muž a popíjate čaj, potom s istou pravdepodobnosťou a s istou mierou fantázie sa môže stať, že vo vode, z ktorej je uvarený čaj sú syntetické hormóny /antikoncepcia/, ktoré vycikala pred týždňom vaša kolegyňa z práce.

Je nebezpečné kombinovať antibiotiká a alkohol? Alkohol a väčšina antibiotík na seba nemajú žiadny vplyv. Výnimka je metronidazol, ktorý s alkoholom vyvoláva zvracanie.

Spôsobuje nadmerná konzumácia cukru cukrovku? Nie. Spôsobuje ju zlá funkcia pankreasu, ktorá neprodukuje dostatok inzulínu ku štiepeniu prijímaného cukru.

Zjedli sme niečo sladké, treba si hneď čistiť zuby? Čistiť áno, ale nie hneď! Ak zjete niečo sladké, alebo kyslé, dochádza k dočasnému zmäknutiu zubnej skloviny. Pri čistení by mohlo dôjsť k jej poškodeniu a tak radšej počkáme hodinu až opäť sklovina stvrdne a potom si zuby vyčistíme.

Čím dlhšie si čistíme zuby, tým lepšie? Nie! Nadmerným čistením si poškodzujeme sklovinu. Úplne postačí si zuby čistiť dvakrát denne dve minúty.

Ochráni nás opaľovací krém pred rakovinou kože? Rakovina je priamy následok spálenia kože. Opaľovací krém zníži riziko spálenia, ale to neznamená, že vás ochráni aj pred rakovinou kože.

Aj šimpanz si vie nájsť liek na svoju chorobu. Vedci pozorovali jedného samca, ktorý mal horúčkovité ochorenie a bol veľmi slabý. Z rovníkového pralesa si vybral tie správne rastliny, ktoré sa hodili na jeho ochorenie a živil sa s nimi po celý deň.

Viete, že rôzne paraziti môžu byť nie len v črevách, ale aj v pečeni, v pľúcach, obehovej sústave vrátane srdca, v lymfatickom systéme, pod kožou a dokonca v očiach?

Pozor na vonné tyčinky. Ich pravidelné pálenie a vdychovanie dymu, je podľa odborníkov rovnako nebezpečné a vdychovanie cigaretového dymu.

Vedci v Švédsku zistili, že sa mozgy homosexuálov a lesbičiek líšia od mozgov heterosexuálov. Ich šedá závitnica nesie znaky opačného pohlavia. Ak sa rodia s iným mozgom, ťažko ich je nútiť milovať opačné pohlavie.

V kôre vaječníkov žien sú už pri narodení uložené nezrelé vajíčka. Pri narodení je to asi 700 000 vajíčok, do začiatku puberty sa ich počet zníži až na 100 000. Každé z týchto vajíčok by mohlo v plodnom období ženy dozrieť, ale v skutočnosti ich dozreje iba 400 – 500.

Zamilovanosť podporuje imunitu. Organizmus zamilovaných beží na plné obrátky. Krvou koluje zmes šťastia v podobe hormónov ako serotonin, adrenalin a dopamin. To má za následok posilnenie imunitného systému a účinnú ochranu pred chorobami.

V sterilnom prostredí sa imunitný systém nudí. Pokiaľ nemáme dostatok týchto nepriateľov dôsledku prílišnej hygieny, alebo užívaním antibiotík, môžu sa bunky imunitného systému obrátiť proti vlastnému organizmu. Vznikajú alergické reakcie rôzneho druhu, ale aj auto imunitné choroby ako cukrovka prvého typu, artróza ale i skleróza multiplex. Tým ale vedci nechcú povedať, že aby sme sa zbavili alergií sa máme váľať v špine. Najvhodnejší je pravidelný pobyt v prírode.

Vedeli ste, že pečeňou pretečie za jednu minútu 1,5 litra krvi? Pečeň má veľkú funkčnú rezervu, základné funkcie je schopná plniť len jej jedna pätina.

Vedeli ste, že na výrobu jedného kilogramu kuracieho mäsa sa spotrebuje 2,3 kg obilia, na kilogram bravčového mäsa je potrebné 5,9 kg obilia a na kilogram hovädzieho potrebujeme až 13 kg obilia a 39 kg krmiva!

Naše srdce. U priemerného dospelého človeka prečerpá asi 5 – 10 litrov za minútu a 12 000 litrov denne. Hrúbka steny pravej komory je necelých osem milimetrov. Úlohou pravej komory je ale poháňať krv do celého tela, a tak hrúbka jej steny je viac ako 1,5 centimetra. Celková dĺžka celého cievneho systému sa odhaduje na 130 000 kilometrov!!!

Viete, že škorica môže zabrániť vývoju cukrovky 2 typu? Obyčajná škorica podporuje reakciu tukových buniek na inzulín a zlepšuje metabolizmus glukózy. Ako prevencia postačí denne štvrť lyžičky škorice.

Jed z neba. Najnovšie vedecké štúdie dokazujú, že dažďové prehánky nad Európou obsahujú tak vysoké dávky rozpustených pesticídov, že túto vodu nie je možné piť!

Čaj bez mlieka! Čaj obsahuje takmer sto tridsať chemických látok. Pridaním mlieka sa celkom zlikvidujú!

Problematika prídavných látok, tzv. éčiek, sa väčšinou spája s potravinami. Málo kto si ale uvedomuje, že bývajú aj súčasťou liekov. V prípade liekov sú to farbivá, náhradné sladidlo. Veď ako „éčko“ je tiež označovaný aj vitamín C alebo E. Vieme, že nie všetky éčka sú škodlivé.

1 šálka zeleného čaju obsahuje 10 – 50 mg kofeínu, preto pokiaľ ste naň precitlivený / môže vám spúšťať migrénu/, alebo užívate lieky, ktoré sa nesmú kombinovať s kofeínom, zelený čaj bude pre vás bezpečný, len keď budete piť zásadne bez kofeínový. / I ten existuje/.

Súčasný človek vraj solí až 50 násobne viac, ako je životne nutné. Pred 2 miliónmi rokov mali naši predkovia v prirodzenej strave sodíku málo, a preto ho organizmus začal zadržovať. To nám teraz ale vadí. Zníženie dennej dávky o 1,5 gramu by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zachránilo ročne 150 tisíc životov.

Vedeli ste, že kyselina fosforečná sa používa v potravinárstve nie len pri výrobe nápojov / Coca cola/, ale tiež pri výrobe syrov, tukov, margarínu, droždia a ďalších potravín?

Každá vyfajčená cigareta kráti život o päť minút. Telo sa ale začína uzdravovať už 20 minút po vyfajčení poslednej cigarety. Po 14 dňoch začne pozvoľna klesať riziko infarktu, za ďalší mesiac sa zlepší funkcia pľúc a fajčiarovi sa lepšie dýcha. Po jednom roku bez cigarety je o polovicu menšie riziko ischemickej choroby. Fajčenie ale ovplyvňuje stav srdca a ciev i niekoľko rokov po poslednej cigarete.

Niečo je tu na poučenie a iné na zasmiatie, ale poučenie ako aj smiech to sú lieky, ktoré si môžeme navzájom dať, aby náš život bol krajší a ľahší. Svet okolo nás je ešte stále plný záhad a zároveň aj nových objavov. Dá sa predpokladať, že keď budete čítať tieto riadky, tak už niektoré tu spomínané objavy budú prekonané a niektoré doteraz potvrdené pravdy už nebudú pravdy. Všetko treba brať s nadhľadom, ale uvážene.

Čriepky pre Vás zozbieral Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.