Richard Hoskins a John Zajicek, Výskumná skupina klinickej neurológie, Lekárska fakulta Peninsula, Plymouth, Veľká Británia

Rastlina Cannabis sativa pútala počas celej histórie pozornosť medicíny. Moderný výskum konope pochádza zo 60. rokov 19. storočia, kedy izraelský vedec Raphael Mechoulam objavil aktívne molekuly rastliny, ktoré nazval kanabinoidmi. To viedlo k objaveniu telu kanabinoidného systému tela, ktorý je dôležitý pre rôzne orgány, vrátane mozgu.

Osoby s SM udávajú zlepšenie príznakov po použití konope a v tomto článku opisujeme vedecký podklad, klinické štúdie, potenciálne riziká a právne problémy s tým spojené.

Vedecký podklad

Konope je známe pod rôznymi pomenovaniami: napríklad marihuana označuje sušené listy, zatiaľ čo hašiš označuje bločky živice. Rastlina obsahuje viac ako 60 kanabinoidov (CB) s rôznou biologickou aktivitou: tetrahydro-kanabinol (THC) je hlavným psychoaktívnym kanabinoidom a bol vyvinutý aj syntetický CB. Doposiaľ boli objavené dva špecifické CB receptory (CBR). Prekvapivo je prvý z nich (CB1R) najbežnejším zo všetkých receptorov v nervovom systéme. Najvyšší počet CB1R sa nachádza v oblastiach mozgu, ktoré sa zúčastňujú myslenia, pamäte, pohybu a koordinácie. To objasňuje, prečo užívatelia konope majú problémy vychádzajúce z týchto oblastí. Druhý receptor (CB2R) ja nachádza na bunkách imunitného systému. Experimenty na zvieratách zvýrazňujú dôležitosť CB v mnohých chorobných procesoch týkajúcich sa SM. Post-mortem štúdie mozgového tkaniva u SM ukazujú, že CBR sa exprimuje na mnohých typoch buniek zúčastňujúcich sa na chorobnom procese. Pokračujú práce pokúšajúce sa stanoviť možné dôvody ich činnosti.

Klinické štúdie

Nádej, že konope môže pomôcť u SM viedla k množstvu klinických štúdií. Terapeutická odpoveď u SM sa však ťažko hodnotí a spoľahlivé štúdie vyžadujú veľké počty osôb a starostlivé plánovanie. Psychoaktivita THC spôsobuje ďalšie komplikácie. Predsa však sú výsledky povzbudzujúce – hlavne vo vzťahu k bolesti, svalovej stuhnutosti a poruchám močenia.

Bolesť je signifikantným znakom SM. Štúdie na zvieratách ukazujú, že CBR je dôležitý pri kontrole bolesti. V niekoľkých štúdiách sa potvrdilo, že liečba založená na konope zmierňuje neuropatickú bolesť vzťahujúcu sa k SM. Prieskumy u ľudí s SM, ktorí fajčili marihuanu udávajú zlepšenie svalovej stuhnutosti (spasticity). Štúdie na zvieratách ukazujú, že aktivácia CB1R je ústredným faktorom tohto účinku. V štúdii Kanabinoidy u Sclerosis multiplex bolo viac ako 600 osôb po dobu 15 týždňov a potvrdilo sa zlepšenie subjektívne udávanej spasticity a bolesti. K signifikantnej redukcii klinickej spasticity došlo po 12 mesiacoch liečby.

Údaje u zvierat takisto naznačujú, že aktivácia CB2R imunitných buniek vytvára protizápalové účinky, ktoré môžu spomaliť progresiu ochorenia. Pozorovacia štúdia preukázala relatívne zachovanie schopnosti chôdze, ktoré bude ďalej hodnotené. A nakoniec, niektoré výsledky naznačujú, že extrakt konope redukuje dysfunkciu močového mechúra prostredníctvom aktivácie CB1R.

Prípravky konope

Nie je známe, ktoré kanabinoidy (rastlinné alebo syntetické, samostatne alebo v kombinácii) sú najúčinnejšie u SM. Je dôležité, že aktivita rastlinných CB sa mení metódami prípravy lieku. Napríklad ohriatie (teda fajčenie) môže zničiť protizápalové vlastnosti. Metabolizmus pečeňou takisto znižuje aktivitu lieku, ale je ho možné obísť formou perorálnych sprejov, ktoré umožňujú priamu absorpciu do krvi. Sprej Sativex®, liekový extrakt na báze konope (CBME), ktorý obsahuje THC a kanabidiol, je schválený v Kanade na neuropatickú bolesť u SM a môže sa predpisovať vo Veľkej Británii na meno pacienta. Sativex® je v súčasnosti ďalej testovaný, aby mohol získať úplné schválenie vo VB pre SM. Ďalší CBME s názvom Cannador® nedávno preukázal schopnosť zlepšenia príznakov v štúdii vo Veľkej Británii.

Riziká a vedľajšie účinky

Psychoaktivita je proporcionálna obsahu množstva THC v jednotlivých preparátoch konope. Osoby s SM, ktorým sa CB predpisujú, často udávajú mierne vedľajšie účinky, zatiaľ čo osoby so zhoršenými kognitívnymi funkciami alebo depresiou môžu pociťovať vážnejšie vedľajšie účinky. Fajčenie marihuany rýchlo zvyšuje koncentráciu THC v krvi, ktorá následne rýchlo klesá v dôsledku metabolizmu a distribúcie v telesnom tuku. To obmedzuje aktivitu ochorenia a akýkoľvek korešpondujúci psychoaktívny účinok. Fajčenie marihuany pravdepodobne nesie rovnaké riziká poškodenia pľúc ako tabak. Jedenie konope však spôsobuje pomalý nárast hladín THC a tieto hladiny zostávajú zvýšené, čím predlžujú akýkoľvek psychoaktívny účinok. THC je možné detekovať v moči pomocou testov na drogy dlhú dobu po použití.

Pri predávkovaní konope neboli hlásené žiadne úmrtia. Poškodenie kognitívnych funkcií však znamená, že jeho použitiu sa treba vyhýbať počas potenciálne nebezpečných aktivít (ako je vedenie motorového vozidla). Riziko dlhodobých psychiatrických porúch je kontroverzné, ale tínedžeri a chronickí užívatelia môžu byť najzraniteľnejší. Takisto môže dôjsť k abstinenčným príznakom.

Je mnoho diskusií o klasifikácii konope ako zakázanej drogy. V súčasnosti je ilegálne jeho používanie na mnohých miestach sveta. Je dôležité poznať jurisdikciu daného štátu.

Záver

Ďalší výskum objasní úlohu konope u SM a vývoj lieku môže znížiť psychologické vedľajšie účinky. Dôkazy v súčasnosti podporujú liečbu CB u bolesti, spasticity a porúch močenia u SM. Pravdepodobne jednou z najvzrušujúcejších oblastí výskumu je stanovenie, či CB môže spomaliť priebeh progresívnej SM. Celkovo je budúcnosť týchto prirodzene sa vyskytujúcich molekúl, ktoré sa v medicíne používali od staroveku, svetlá.

Redakčná poznámka: Konope je ilegálne v niektorých krajinách. Držanie a používanie konope môže byť zaťažené vysokými pokutami.

Odborný preklad

MUDr. Zoltán Goldenberg, PhD.

Kura na goji

Prísady: jedno malé kura, 4 lyžice goji, soľ, voda

Účinky: celkove tonizujúci pokrm

Kura umyjeme a vložíme do pekáče. Posolíme a posypeme goji, podlejeme teplou vodou. Pečieme do zlatista, pričom ku koncu pečenia môžeme poliať vývarom.

Kustovnice s mletým mäsom

Prísady: 100 g goji, 500 g chudého bravčového mäsa, 100 g bambusových výhonkov

30 g tuku, soľ a víno, na varenie sezamový olej, škrob a sójová omáčka

Účinky:  vyživuje jin posilňuje a tonizuje ľadviny vyživuje jin celkove, posilňuje zdravie.

Umyté a mäso nakrájame na tenké prúžky asi 3 cm dlhé. Rovnako ako mäso nakrájame aj bambusové výhonky. Na panvici rozohrejeme tuk a vložíme do nej mäso s bambusovými výhonky. Všetko za stáleho miešania rýchle restujeme. Zalejeme vínom, pridáme sójovú omáčku, soľ a opäť pomiešame. Potom vsypeme vopred premytú goji a opäť niekoľkokrát premiešame. Skôr než odstavíme panvu z ohňa, pridáme ešte niekoľko kvapiek sezamového oleja.

Vývar z goji a s rybími medailónmi

Prísady: 100 g rybích medailónov, 10 g goji, 1 lyžica vína, 4 ks huby shitake, 600 ml kuracieho vývaru

Účinky: doplňuje krv, napomáha krvnému obehu, posilňuje pečeň, zjasňuje zrak

Všetky prísady okrem rybích medailónov varíme približne 5 minút. Do hrnca nalejeme horúci vývar so všetkými prísadami. Ako náhle začne vývar variť, pridáme rybie medailóny.

Čerstvá a sušená kustovnice

Čerstvú aj sušenú goji je možné jesť aj samostatne, rovnako ako v kombinácii s orechmi a iným sušeným ovocím.

Upozornenie

Plody kustovnice nemajú žiadne toxické účinky. Avšak osoby s vysokou teplotou by ich nemali užívať, pretože goji môže vyživovať i baktérie a vírusy, ktoré zapríčinili teplotu.

Odporúčaná denná dávka cca 30 ks denne.

pripravila Maja

Každý z nás má v sebe niečo, čo nikto iný nepozná. Volá sa to tajomnosť. Do tejto tajomnosti sa zaraďuje veľmi veľa vecí. Medzi ne patria naše tajné otázky a naše tajomstvá. Tieto dve veci nepatria do jednej skupiny, a preto by som Vám chcela napísať o nich.

Všetci ľudia majú tajomstvá dobré i zlé. S tými dobrými je to tak, že ich môžeme, ale aj nemusíme postupne prezrádzať. Robia nás výnimočnými a inšpirujúcimi pre druhých. Zlé tajomstvá nás ťažia a aj keď to nevnímame nemôžeme sa cítiť voľnými. Podobne je to aj s našimi tajnými otázkami, ktoré potrebujeme alebo chceme poznať, aby sem sa cítili voľnými. Počas našej nevedomosti sme si neistý a hľadáme to správne. Snažíme sa zistiť skutočnosť. Niekedy je to až skľučujúce.

Preto si myslím, každý človek by mal hľadať tie správne odpovede, aby si nemohol raz v živote vyčítať, že nevedel to po čom túžil.

A tak majme vždy malé dobré tajomstvá, ktoré môžu spoznávať ľudia a snažme sa hľadať odpovede nielen pre náš dobrý pocit, ale aj pre náš jednoduchší život.

Mária Urbanová

Tajomstvo

Kustovnica čínska (Lycium chinensis) - Goji, (godži) často označované ako „plody dlhovekosti" rastú v úrodnej pôde na himalájskom podhorí na stredne veľkých kríkoch. Sú to sušené plody KUSTOVNICE (lycium chinensis). Majú sýtu červenú farbu a veľkosťou pripomínajú hrozienka. Chuť je výrazná a je akousi spleťou brusnice, jablka a šípok.

Z nutričného hľadiska sú Goji asi tým najhodnotnejším ovocím na planéte! Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých osem esenciálnych aminokyselín (napr. tryptofan či isoleucin), 21 stopových prvkov (napríklad zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén a fosfor), sú najbohatším zdrojom karoténoidov zo všetkých známych rastlín na Zemi Čo sa týka beta-karoténu, sú výdatnejšie než mrkva. Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Nemožno nespomenúť protizápalový činiteľ betasisterol a unikátnu skupinu lycium polysacharidov, ktoré neutralizujú voľné radikály čím spomaľujú proces starnutia; posilňujú imunitný systém a stimulujú mozog (hypofýzu) k vylučovaniu regeneratívneho rastového hormónu.

Goji sa konzumujú samotné ako mimoriadne zdravá desiata, alebo sa pridávajú do cereálnych zmesí a jogurtov. Skvelé je tiež pridávať goji do ovocných koktailov a šejkov. Čínskou špecialitou je príprava čaju z Goji, podobne ako to my robíme so šípkami. Goji možno pritom zjesť aj po vylúhovaní. Odborníci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodarných účinkov stačí konzumovať asi 30 gramov denne (malá hrsť). Goji nie sú príliš bohaté na ovocné cukry a preto si po vysušení nezachovávajú mäkkosť ako napríklad hrozienka. Ak vám ich suchá konzistencia nevyhovuje, stačí do sáčku vložiť čerstvý plátok jablka. Goji za deň absorbuje vlhkosť a preto ostanú mäkké alebo môžu zmäknúť aj po niekoľkých dňoch ak sú voľne položené - absorbujú vlhkosť zo vzduchu.

Použitie

Kustovnica sa pridáva do čajov. Plody sa nechajú vylúhovať cca 15 minút. Aj takto použité plody je možné potom konzumovať.

Klasický spôsob prípravy je variť asi jednu lyžicu kustovnice (cca 9-10 g) v 1 litra vody 5-10 minút a vývar aj s bobuľami vypiť a zjesť.

Liehový výluh nesmrteľnosti - 80 g plodov sa vloží do 1 litra 40% liehu a nechá sa 2 mesiace lúhovať. Po tejto dobe sa môže pridať trochu medu a užívať 3 lyžice aj s plodmi 2 x denne nalačno.

Pre svoju jemnú chuť a účinky je kustovnica častou súčasťou kulinárskych receptov čínskej kuchyne, pridáva sa tiež do zeleninových vývarov a polievok. Často sa používa ryžová kaša s kustovnicou, táto kaša posilňuje pečeň.

pripravila Maja

Na úvod môjho článku Vám chcem vysvetliť, čo je to vlastne motivácia. Motivácia je psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to vnútorná hnacia sila, ktorá ženie k uspokojeniu nenaplnených potrieb. Je to vôľa niečo dosiahnuť.

Keď sa však hlbšie zamyslíme, zistíme že každý človek vníma motiváciu úplne ináč. Zistíme, že ľudia ju čakajú v rôznych veciach. Pre niekoho je správna motivácia v pravej láske, pre iného v pocite šťastia a pre ďalšieho v správnom slove. Možno si myslíme, že sme ne motivovaní, alebo to nevieme. Práve preto by sme mali túto hnaciu silu ukazovať a dávať ľuďom. Nielenže pri tejto pomoci dosiahneme pocit šťastia, ale my to šťastie budeme vidieť na ľuďoch, ktorých podporujeme. Tento účel a smer, ktorý ukážeme nemusí byť len časť šťastia. Môže byť práve veľkým kľúčom k úspechu.

Všetci vieme, že slávni a úspešní ľudia boli motivovaní, čím dosiahli úspech.

A však vždy sa nemusíme stať slávnymi, aby sme boli úspešnými. Stačí na to len pár vecí:

  • vybrať si správny životný štýl
  • nájsť si správnu cestu
  • vytýčiť si ciele a snažiť sa ich dosiahnuť

Týmto spôsobom som Vám chcela ukázať malú časť radosti, ktorá sa dá dosiahnuť pár slovami. Možno práve vy môžete tými správnymi slovami niekomu pomôcť k veľkému úspechu. A preto sa nebojme a motivujme tých, ktorí to potrebujú.

Mária Urbanová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.