Som esemkársky nováčik. SM mi zistili v januári 2008. Zoznamujem sa s chorobou, ale aj s ľuďmi, čo ňou trpia. Stal som sa členom Klubu SM Trnava. Sú tam skvelí ľudia, medzi ktorými sa cítim veľmi dobre. A preto som sa aj hneď prihlásil na klubový rekondičný pobyt do Nimnice, na ktorom som bol aj s manželkou Zuzanou. Bol som veľmi prekvapený aká tam bola super partia a dobrá nálada. Mali sme tam rôzne aktivity. Vždy sa na klubové stretnutia teším.

Tento rok som absolvoval prvýkrát kúpeľnú liečbu v Piešťanoch. Sprvoti som mal trochu obavy. V klube mi povedali, čo ma tam ča-ká. Monika H. mi dala fotografiu Laciho, esemkára zo Zvolena, ktorý mal v tom čase byť tiež na liečení. Podľa fotky som ho na-šiel a oslovil ho. Na liečení bola aj Zuzka, ktorú som poznal len z odkazovača našej zväzovej webovej stránky a jej kolegyňka Ivka z Klubu SM Liptovský Mikuláš. Hneď sme našli spoločnú reč, akoby sme sa po-znali už veľmi dávno. Sú to super ľudia. Veselí aj vážni, s obrovskými mnohoroč-nými esemkárskymi skúsenosťami. A kto by mi poradil lepšie ako oni? Predebatovali sme aj interferónovú liečbu, ktorá ma čaká, atď. Hlavne mi ukázali, že aj s esemkou sa dá veselo žiť. Škoda, že liečenie končili skôr ako ja. Ale mal som šťastie, keď Zuzka a Laci odišli tak som sa zoznámil s ďalšou esemkárkou Erikou z Levíc, ktorá mi tiež dodala veľmi veľa pozitívnej energie a po-mohla mi svojimi dobrými radami čo sa týka SM.

Tak, takto dopadol môj prvý pobyt v kúpeľoch, na ktorý budem mať len pekné spomienky. Vlastne mám ešte viac ako týž-deň kúpeľov pred sebou a už teraz som ove-ľa bohatší ako som sem prišiel. Nenahradi-teľným bohatstvom ma obdarovali moji noví kamaráti. Tento rok je pre mňa a moju rodinu veľmi ťažký, podobne ako pre všet-kých, ktorým vstúpila do života esemka. Ani si nechcem predstaviť ako by som to prekonával bez esemkárov, ktorých som stretol. Dozaista by to bolo oveľa ťažšie. Z vlastnej skúsenosti odporúčam esemkár-skym nováčikom neváhajte a vyhľadajte esemkárov čím skôr.

Rastislav Opálek, Trnava

V dňoch 5.-8. 9. 2008 som sa zúčastnila stretnutia SM-károv v Maďarsku na ktoré nás pozvali pri príležitosti konferencie 7.9.2008 v Segedíne.

Ešte predtým naše putovanie začalo v Nyíregyháza, kde je centrum SM-károv. Tu nás privítala pani Kék Ignácné Ilike. Povodila nás po celom centre. Po všetkých priestoroch , aj po tých funkčných, kde pracujú postihnutí, ale aj po tých nefunkčných, ktoré plánujú dokončiť v krátkom čase. Boli takí ochotní, že sme každý po obede dostali magnetoterapiu a masáž celého tela grátis. Je vynikajúce, že aj oni to tam majú, pre svojich pacientov zadarmo. 

Po prenocovaní v bezbariérovom internáte hotelového typu sme sa 6.9. vydali na cestu do mesta Gyula, kde nás už čakali naše hostiteľky pani Ágnes Ván celoštátna predsedníčka a Eva Baráth, ktorá vie aj po slovensky, takže sme sa ľahko dorozumeli. Po obede sme mali možnosť kúpania v tamojších kúpeľoch, ale prechádzka mestom tiež dobre padla. Večer nás ubytovali v super vybavených apartmánoch.

Konferencia SMBOERáno sme sa z mesta Gyula odviezli do mesta Szeged, kde sa konala konferencia. Je to ako u nás „Krok s SM“. Bolo to v župnom dome, kde mali príhovory pozvaní čestní hostia a odborníci vrátane našej prezidentky Jarky Fajnorovej, ktorá mala príhovor ako prvá. Opísala náš zväz, koľko má členov, ich aktivity a zároveň pozvala všetkých na Abilympiádu v roku 2009. Potom privítal všetkých, hlavne nás, čo sme pricestovali z ďaleka predseda župy. Prednášali viacerí odborníci na tému diagnostikovanie, liečbu SM a rôzne poznatky o prejavoch SM-ky: Magyar Anna, prof.Dr. Szabo Gábor SZTE rektor, prof. Dr. Benedek György, Szate, AÓK dekan, prof. Dr. Vécsej Lászlo akadémius, prof. Dr. Komoly Sámuel z neurolofickej kliniky v Pécs-i, Dr. Bencsik Kristina z SZTE ( univerzita v Segedíne ) neurologická klinika, Dr. Rajda Cecília, tiež zo SZTE neurologická klinika. Išlo o súbor klinicky kolovaných symptómov, Diagnóza – diagnostikovanie a liečenie. Správny postup je: 1. klinické symptómy, 2. klinický vývoj choroby, 3. MR vyšetrenie, 4. vyšetrenie cerebrospinálneho moku (likvoru). MRI vylúči nádory a upresní SM-ku. Na 100 000 ľudí ročne pribudnú dvaja-traja novodiagnostikovaní pacienti. Len ak je minimálne deväť centrálnych ložísk, nasadia liečbu. Veľká nádej je liečba Natalizumabom. Pacienti, ktorí mávajú časté ataky, dobre reagujú na Tysabri ( liek obalí biele krvinky a potom celý systém nedáva podnet, aby obalil myelínom nervy) Liek dávajú pacientom vtedy, ak má pacient do roka dva-tri ataky. V prvom štádiu odumiera len myelín, v druhom aj nervy. U 60% pacientov je autoimúnna a u 40% pacientov telo reaguje podobne ako pri SM-ke. Ak sa na 10% pôvodnej hrúbky myelínu obnoví, je šanca, že nerv bude schopný práce. Boli to poučné prednášky, mali sme prekladateľku z maďarského rozhlasu, tam vysielajú v regionálnom aj národnom štúdiu pre Slovákov. Redaktorka Iveta urobila rozhovor z našou prezidentkou Jarkou Fajnorovou aj so mnou. Po prednáškach nám urobili kultúrny program, kde vystúpili tanečné aj spevácke skupiny. Potom sme spoločne – Slováci na dvoch autách a Maďari na autobuse odcestovali do kempingu, kde sme boli všetci ubytovaní v chatkách do Ópusztaszer-u.

Po raňajkách sme sa presunuli do historického parku v ktorom je celá história Maďarska. Prešli sme len časť, pretože na to, aby sme prešli celý park, by sme potrebovali celý deň. Keďže sme mali pred sebou dlhú cestu domov, museli sme park opustiť. Čakal nás rozlúčkový obed v „Kemencés“ čarde a následne odchod na Slovensko.

Táto konferencia o SM-ke a návšteva SM centra v Maďarsku, bolo pre nás zúčastnených poučné. Dúfame, že aj naďalej si budeme navzájom vymieňať naše skúsenosti a poznatky. Na týchto akciách nás bolo sedem z rôznych miest Slovenska. Karol a Jarka Fajnorová, Zuzana a Katka Písečná, Dagmar Foltýnová , Irenka Pastorová a ja Daniela.

Daniela Sihelská z Banskej Bystrice

Viete že:

Základy európskeho lekárstva sa pripisujú Hippokratovi / 5.-4. stor. pr.n.l./

Koho neuzdravia lieky, toho uzdraví príroda. / Hippokratés/

Medzi velikánov patrí aj Svätá Hildegarda z Bingenu / 1098-1179/. V troch rokoch začala mať videnie žiaracich predmetov. Nakoniec mala víziu, v ktorej jej bolo prikázané, aby zapísala všetko, čo pozorovala. Zanechala spis Physica. Zaujímavé je, že na roky 1900 až 2000 predpovedala čas vojen a zkazy.

Nech máte zdravie akékoľvek, do konca života vám nevydrží. / české príslovie/

Bažanka trváca, rozhadzuje svoj peľ spôsobom podobným ejakulácii a jej semená pripomínajú varlatá a používa sa pri kvapavke, syfilise a iných pohlavných chorobách.

Ľudia žiadajú v modlitbách od bohov zdravie, ale že sami v sebe majú nad ním moc, nevedia. /Démokritos z Abdér /

Pri kýchní vždy zatvorime oči? Nie je to preto, aby nám oči nepraskly, alebo nevyskočili z jamiek. Je ale pravda, že pri kýchaní sa niekomu môže na okamžik zastaviť srdce. Nie je to ale nijak nebezpečné. Oči zatvárame preto, že si chránime zrak pred mikróbami a škodlivými časticami, ktoré pri kýchaní vydychujeme. Zťahuje sa nám aj množstvo svalov.

Nie je smrtelník, ktorého by sa nedotkla bolesť a nemoc. /Marcus Tullius Cicero /

Ako to už má príroda vo zvyku, nič nie je len tak. Ani ušný maz sa netvorí pre nič za nič. Vzniká vo vonkajšom zvukovode a má za úlohu lapať nečistotu, ale hlavne baktérie., ktoré by mohli v oblasti bubienku alebo vo vnútornom uchu spôsobiť zápal.

Najlepšími lekármi na svete sú dr. Striedmy, dr. Kľudný a dr. Veselý. /Jonathan Swift/

Pôrod cez rez v brušnej stene sa volá cirársky rez. Ale odkiaľ je tento názov? Existujú tri vysvetlenia a všetky sú z obdobia antického Ríma. 1. Podľa rímskeho zákonníka Lex Caesarea / Cisársky zákon/, museli zomrelej tehotnej žene pred pohrebom vybrať plod z tela chirurgicky. 2. Rímsky filozof Plinius Starší tvrdil , že sám Gaius Julius Caesar sa narodil touto cestou. Čo je ovšem nepravdepodobné. 3. Názov sa odvodzuje od latinského slova caedere, čo znamená rezať. Prvý zdokumentovaný cisársky rez čo matka prežila, previedol v roku 1500 švajčiarsky mäsiar Jacob Nufer a to na vlastnej manželke.

Väčšina ľudí neumiera na svoje nemoci, ale na svoje lieky. / Moliere /

Veľmi rozšírený problém sú dôsledky užívania antibiotik. Niektoré majú preukázateľný toxický účinok na nervový systém, alebo na zuby / tetracyklin, chloramfenykol/, ale predovšetkým je možné ich označiť za príčinu šírenia pliesní v ľudskom organizme.

Zo všetkých vášní duše škodí telu najviac smútok /Tomáš Akvinský /

Keď sa udrieme do hlavy vidíme hviezdičky, ale prečo?Vnútrajšok oka vyplňuje rôsolovitá hmota menom sklovec. Pri prudkom náraze sa sklovec pohybuje svojou zotrvačnosťou pôvodným smerom, čo vyvoláva tlak na sietnicu. Keď sa sietnica podráždi mechanicky tlakom, vysiela elektrické signály do zrakového centra v mozgu. To vyhodnotí podráždenie tak, ako by sme videli už spomínané hviezdičky.

Sme zodpovední nie len za to, čo robíme, ale i za to, čo nerobíme. /Moliere/

Každý základný orgán má na starosť určitu funkciu imunity. Pľúca majú vzťah k tej časti CNS, ktorá riadi protibakteriálnu imunitu. Slezina riadi protivírovú imunitu. Ľadviny protipliesňovú, pečeň protinádorovú a srdce protiparazitálnu imunitu.

Bolesť je živená predstavou o bolesti. Zmobilizuj vôľu, donúť sa potlačiť onu predstavu. Odvrhni ju, prestaň sa sťažovať a bolesť sa stratí. /Marcus Aurelius /

Nám nehrozí rakovina srdca? Rakovinová bunka sa z normálnej bunky stane obyčajne až potom, čo dôjde k niekoľkým mutáciám, teda zmene DNA:Väčšina takých mutácií nastáva pri delení buniek. Bunky srdcového svalu sa však delia len zriedka aj iba vtedy aby napravili nejaké poškodenie. Dôležitá je aj skutočnosť, že bunky srdca nie sú priamo vystavené účinkom rakovinotvorných látok, ako napríklad bunky črevných stien.

Čriepky zozbieral a pevné zdravie Vám želá Vojto z Revúcej

Je krásny jesenný podvečer. Pomaličky sa prechádzam lesom, na tvár mi dopadajú posledné teplé lúče slnka. Listy sfarbené do červena ležérne opúšťajú svoje pôvodné konáre, padajú na zem potichu, aby nerušili koncert cvrčkov. Sem-tam poduje vetrík, suché listy kvetov sa rozkolíšu, ako keby chceli tancovať. Zacítila som vôňu práchnivého dreva, ihličia, ...hríbov. Zhlboka som sa nadýchla a spravila krok. Pri pohľade na zapadajúce slnko som si uvedomila, že ma naplnil pocit šťastia. ŠŤASTIA? A prečo nie. Ešte stále môžem vnímať svet v rozmanitých podobách. V poslednej dobe sa často zamýšľam nad tým: „čo by bolo, keby, prečo práve ja som ochorela.“ Ťažko sa vyrovnáva s nevyliečiteľnou diagnózou. Život pred sebou a zrazu riadny úder pod pás...

Človek vo svojom živote stretne veľa zaujímavých ľudí. Názorovo, kultúrne a spoločensky rozdielnych, chcú niečo dosiahnuť, splniť si sen.. Iný jedinci sa snažia udávať tempo, akým máme kráčať, aby sme stihli žiť. Esemkári si udávajú svoje tempo sami. Ráno sa zobúdzajú unavení, stuhnutí, ich telo sa búri, nechce počúvať príkazy majiteľa. Na jednoduché veci vynaložia toľko síl, že si zaslúžia obdiv i poklonu, aká sa skladá osobnostiam s veľkými činmi. Zápasia s každodennými nástrahami života, bariérami, chcú sa dostať na miesta, ktoré by radi videli, ale nejde to. Sú obmedzení, ,, limitovaní ´´ vozíkom, barlou, doprovodom.

Nedávno som si vypočula názor mladej, zdravej slečny na svoje nohy. Bola veľmi nespokojná, nepáčili sa jej. Najradšej by mala celkom iné- krajšie. Tie moje sú samá modrina / rada / narazím do všetkého, čo mi zavadzia v ceste. Ani trochu mi nevadí, že sú modré. Mám ich rada, odnesú ma všade, kam potrebujem.

Myslím si, že žiadne stretnutie nie je náhodné. Ten, koho spoznáme má svoje poslanie: prišiel nás možno rozveseliť, niekam nasmerovať myseľ, ale nepriamo pomôcť povzbudením. Vďaka tejto chorobe mám možnosť spoznávať ľudí, ktorých by som v zdraví ani nestretla. Sú úžasný ochotní poradiť aj keď sami majú problémy. Usmievajú sa napriek bolestiam. Učím sa od nich AKO ĎALEJ...

Strácame ,, ozajstných ´´ priateľov. Záhadne sa nám otáčajú chrbtom a to vo chvíľach, keď potrebujeme ich pomoc, ale k tomu aby človek cítil ,, telo aj dušu ´´ veľa nepotrebujeme. Veľakrát nám stačí pre príjemný pocit počuť: ,, som tu pre teba, neboj sa, pomôžem ti... ´´ Ani materiálne veci nemajú takú silu, ako pár slov, ktoré robia zázraky. Aspoň mňa v hektickej dobe v plnej vyšetrení dokázali posunúť dopredu a nedovolili mi spadnúť na samé dno nevyspytateľnej priepasti, s ktorej zatiaľ niet úniku.

Cez SM-ku vnímam život z iného uhla. Vychutnávam si jednoduché, možno pre niekoho zbytočné zážitky, teším sa rodine, modrej oblohe, jednoducho – až teraz žijem. Som rada, že vidím, počujem, chodím.... Vnútorná krása človeka je oveľa zaujímavejšia ako telo oblečené do šiat...

Precitám z myšlienok cestou domou. Slnko sa chystá ukončiť svoju dennú púť po oblohe, vietor opatrne prehadzuje čerstvo opadané listy zo stromov. Som šťastná. Kráčam po ihličí ...

LEN TAK ...

Všetkým SM-károm zo srdca želám veľa zdravia, lásky, síl a úsmevu aj na rozdávanie.

Eva Dobiášová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.