Rastislav Kuchta

Moje meno je Rastislav Kuchta, som z Košíc. Moja manželka, 54ročná pred štyrmi rokmi ochorela, resp. jej bola po 1 1/2 roku skúmania diagnostikovaná SM. Od počiatku tohto zistenia sme skúšali, okrem interferónu beta /od 02 2011/ aj iné možnosti. Až sme sa dostali ku liečbe nízkointenzívnym laserom. Manželka ho používala spočiatku denne 30 minút, posledný polrok obdeň. Musím povedať, výsledky sú dobré. /je v stupni 4.5/. Keďže v Košiciach nie je klub, boli sme na pozvanie p. Sivuličovej vo Vranove nad Topľou 12.9.2014 u nich v klube. Tam som prítomným porozprával o fungovaní a účinkoch lasera, ktorý používame 3 roky. Bola prítomná aj manželka. Rád by som oboznámil o tomto prístroji aj kluby SM na Slovensku. Rád by som mailom, resp. poštou oboznámil jednotlivé kluby SM na Slovensku. Doplnková liečba laserom je účinná.

V časopise Nádej č.2/2014 na strane 35 je článok o laseroch od pani Paulíkovej. Srdečne vás pozdravujem z Košíc a prajem veľa zdravia.

Rastislav Kuchta. tel.0911 270 150. mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Robo Meričko

 Ahoj, volám sa Robo Meričko. Už od 14,5 roka mnou kmáše SM - ka. Veľa mi vzala: lásky, priateľstvá, kamarátstva – nik ma od škôlky nepoláska (dokonca aj mama má SM)... No hej som "Robnson" – už niekoľko rokov som zabednený medzi múrmi domu... V roku 2011 som stratil akúkoľvek nádej. No v nasledujúcom roku som spoznal anjela! (Aby bolo aj "Tebe" jasné som výlučne na ženy.) Začal som normálne jesť, cvičiť, vyliečim sa – anjelik má zlomené krídlo! Nemá rovnakú diagnózu ako ja, ale je tu podoba: nevie sa liečiť! "No nechal by si to tak?" V auguste som prišiel na to, že ak si dám chladiaco - teplé vrecko (asi tekutý dusík) na genitálie môžem cvičiť bez pocitu chorobnej únavy. Nelieči to však samo o sebe! (Cvičím o sto - šesť.) Hlavný prínos je podľa mňa, že udrží relatívne stálu teplotu! Verím, že tím nikomu neublížim – v sexuálnej oblasti, či zápal... Dám aspoň vodítko odborníkom. A prečo sa najprv "nevyliečim" – lebo sa bojím o anjelika! Čo ak? "Ako by som "po mojej" smrti mohol ešte žiť, ak tu bola šanca?"

Robo Meričko

Milá návšteva z MaďarskaNáš klub navštívil v máji priateľov z maďarského klubu v Miškolci. Pozvania sa majú opätovať a preto sme sa rozhodli v spolupráci pokračovať a zavolali sme členov spomínaného klubu k nám do Rimavskej Soboty. Očakávaní hostia prišli v jeden krásny októbrový deň okolo 10 hod. Dali sme si dobrú kávičku i zákusky, ktoré pripravili členovia nášho klubu. Nasledovala prehliadka rimavskosobotského námestia spojená s výkladom o osobnostiach nášho mesta bezprostredne spätých aj s Maďarskom a to Tompa Mihályi (po ktorom je hlavné námestie aj pomenované) a Sándor Petőfi (známy spisovateľ). Čas pokročil a blížil sa čas obeda. Autami sme sa presunuli na Salaš po Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach. Krásna nová drevenica, výborné jedlo a salaš s tradičnými i menej tradičnými zvieratami (emu) je prostredie ako stvorené na príjemné priateľské stretnutie ako toto rozhodne bolo. Čerešničkou na záver bola návšteva vodného mlyna v rovnomennej dedine. Tento mlyn bol rekonštruovaný dva roky prevažne dobrovoľníkmi, ale výsledok rozhodne stojí za to. Je úžasné, čo naši ľudia dokážu, keď sa stretne pár nadšencov pre zachovanie regionálnych tradícií. Ak budete prechádzať týmto krajom, mlyn vo Veľkých Teriakovciach určite neobíďte.

Veríme, že návštevníkom z Maďarska sa u nás páčilo a už teraz sa tešíme sa podobné stretnutia i spoluprácu.

Špeciálne poďakovanie vyslovujeme pani Siraky Szilvii, predsedníčke Klubu severo-maďarskej oblasti v Miskolci.

Za Klub SM Rimavská Sobota Darinka Kovácsová

Po pravidelných rekondičných pobytoch na Zemplínskej Šírave sme sa rozhodli skúsiť zmenu a toho roku sme sa stretli v Bardejovských kúpeľoch.

V prekrásnom prostredí v Nízkych Beskydách medzi Čergovom a Ondavskou vrchovinou v blízkostí historicky významného mesta Bardejov. Hlavným bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú vzácne prírodné liečivé zdroje. Svojim zložením minerálne pramene patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Kúpele navštívili aj niektoré významné osobnosti z histórie. Napríklad: Mária Lujza – druha manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander. I. (1821), a cisárovná Alžbeta, zvaná Sissy, manželka Františka Jozefa I. (1895).

Humenský klub v Bardejovských kúpeľoch   A toho roku sme to skúsili my. 5. októbra sme sa vybrali, niektorí autobusom a niektorí autami, z Humenného aj z Medzilaboriec. Do kúpeľov sme prišli v nedeľu popoludní, aby sme sa stihli pohodlne ubytovať. Ubytovali sme sa v hoteli Ozón, (ktorý je najväčším ubytovacím zariadením v Bardejovských kúpeľoch) v dvojposteľových izbách s vlastnou kúpeľňou. Dokonca sme mali pre našu vozíčkarku Alenu aj bezbariérovú izbu, priestorovo väčšiu, s priestrannou kúpeľňou a WC. V pondelok nás najprv prehliadol pridelený lekár, ktorý nám predpísal procedúry a potom začal „kolotoč“.

Navštevovali sme hydro -masáž, minerálny kúpeľ, klasickú masáž, inhalovanie, parafínové zábaly, elektro–liečbu, plynové injekcie, oxigeno–terapiu a soľnú jaskyňu, podľa odporúčania lekára. Trikrát denne sme chodili na kolonádu piť vodu z liečivého prameňa. Výhodou bol Wellness v hoteli, kde sme mali dva voľné vstupy. Vo voľnom čase, kto mal záujem, prechádzali sme sa v areáli kúpeľov, navštívili sme skanzen – múzeum ľudovej architektúry. Večer sme sa stretli, aby sme zhodnotili spokojnosť s pobytom. Stretli sme sa aj pri hudbe v kaviarni priamo v hoteli, kde sme si poniektorí aj zatancovali.

Piatok po obede sa každý pobral zase domov a bolo nám len ľúto, že tak skoro.

Alena a Helena Korbové za humenský klub SM

V septembri sme sa zúčastnili rekondičného pobytu v LD Rimava - Číž.

Väčšina z nás išla vlastným autom, ale ja s manželom Ľubkom a členka klubu SM Zuzka s manželom Peťkom - sme išli vlakom. Cesta ubiehala veľmi dobre a rýchlo aj napriek tomu, že bola výluka. Tak sme sa rozhovorili, že sme sa ani nenazdali a už sme boli na mieste nášho pobytu. Pobyt sme začali obedom. Neskôr nás ubytovali a potom sme absolvovali vstupnú prehliadku. Niektorí z nás už mali v ten deň aj procedúru.

Klub SM Levice v ČížiPo prvej večeri sme unavení odišli do svojich izieb. V ďalšie dni sme sa všetci stretávali a posedeli spolu väčšinou po večeri, cez deň sme mali procedúry. Pobyt spestril tanečný večierok, kde sme sa započúvali do pekných melódií. Ale sme si aj zaspievali a kto mal chuť a zdravotný stav mu to dovolil, aj si zatancoval. Posledný spoločný večer sme išli na bowling. Veľmi dobre sme si zahrali a navzájom aj povzbudzovali. Počas celého pobytu bolo veľmi dobré a slnečné počasie, ktoré nás "vytiahlo" na každodenné prechádzky do blízkeho parku. Som rada, že som spoznala členov klubu SM, kde chodí aj môj manžel. Ďakujem všetkým za príjemnú a milú spoločnosť a verím, že sa stretneme na rekondičnom pobyte aj na budúci rok.

Tento rekondičný pobyt sa mohol uskutočniť aj vďaka dobrým ľuďom, ktorí prispeli 2% z dane. Veľká vďaka patri aj mestu Levice za dotáciu. Srdečne ďakujeme.

Irena Hajdamárová - Klimová.

Pri príležitosti Svetového dňa ľudí s SM boli Slovenským Zväzom SM po Slovensku, za pomoci sponzorov, organizované odborné edukačné semináre s názvom Včasná diagnostika – skorá liečba = kvalitný život. Ich súčasťou bol aj Edukačný seminár určený pre deti a mládež s SM, ich rodičov a priateľov. Uskutočnil sa 27.-28. 9. 2014 v Turčianskych Tepliciach.

Úlohou tohto reťazca seminárov bolo priniesť poslucháčom informácie o samotnom ochorení, jeho diagnostike, liečbe, zvládaní záťažových situácií spôsobených ochorením.

Celého semináru sa zúčastnili deti s SM, mládež s SM a ich rodičia a priatelia a takisto ľudia, ktorým bola SM diagnostikovaná v nedávnej dobe a samozrejme, členova SZSM.

Edukačný seminárNa začiatku nám prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová predstavila SZSM a zvlášť jeho novú Sekciu detí a mládeže s SM, ich rodičov a priateľov. Zoznámili sme sa so zameraním, činnosťou úlohami samotného zväzu ako i sekcie. Po nej nám MUDr. Ema Kantorová odpovedala na otázku Prečo liečiť SM? S možnosťami zvládania záťaže pri SM pomocou kognitívno - behaviorálnych prístupov nás zoznámil PhDr. Ján Grossman. PharmDr. Dominik Tomek nám prezentoval Výsledky pacientskeho výskumu liečby SM. A Alenka Margetiaková predstavila program zameraný pre pomoc ľuďom s SM Aktivitae. Súčasťou každého príspevku bola diskusia, v ktorej mohli poslucháči klásť svoje otázky a tak ešte rozšíriť svoje poznatky o daných témach.

Súčasťou edukačného semináru boli aj workshopy zamerané na zvládanie liečby v domácom prostredí, počas ktorých sa prítomní rozdelili do troch skupín. Moderovania sa ujali Mgr. Naďa Talianová, Alenka Margetiaková a PhDr. Katarína Koniarová. Úlohou bolo spoločne nájsť riešenia na najčastejšie problémy týkajúcich sa aplikovania terapie v domácom prostredí.

No a po konečnom zhodnotení seminára sme sa všetci stretli na spoločnom posedení, kde debaty a dlhé rozhovory pokračovali.

PhDr. Katarína Koniarová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.