Vrátim sa najprv späť. Teraz som bol v horúci pondelok pri našom stánku so Slnečničkami. Bolo príjemné, že okoloidúci sa zastavovali, prejavovali záujem o naše Slnečničky. Ale až teraz som to bližšie pochopil, aké je to náročné pre tých z nášho klubu, ktorí sa aktívne zapájali do všetkého okolo toho. A ešte k tomu v pondelok bolo pekelne horúco. Išiel som sa roztopiť. A je veľmi dobre, že nás v klube je vyše 50, vždy niekto bol poruke, bez ataku, mimo nemocnice a ochotný a dostupný. Zrejme väčší problém majú kluby s menším členstvom. Ale aj u nás najviac toho ležalo na našej šéfke Anke Raniakovej, účtovnej ekonómke Anke Pitákovej, ďalej tajomníčke Olinke Luptákovej, Rasťovi Mistríkovi, Danke, Monike, atď. A boli tam aj vozičkári Zuzka s OA Blankou a Julči s Božkou. Veľmi bola plodná a vhodná aj spolupráca so študentkami zo ZŠS a so Zväzom žien. Až teraz, keď som tam bol aspoň 1 deň, som pochopil, aké je to náročné. Lebo bol som tam za roky prvýkrát.

A prišiel deň D – sobota, 19.5.2007. Dopadol výborne, aj počasie nám prialo. Ani horúco, ani zima, aj kvapky dažďa nám dali pokoj. Ako dobre! Bol len problém, že akciu sme mali na rozkopanom námestí, kde nám konkurovala zbíjačka. Ako keby sme bojovali proti guľometom. Skoro ako SNP. Ale asi sa námestíčko dá dokopy a pokúsime sa o rok mať celoslovenskú akciu Krok s SM vo Zvolene. Budete vítaní! Dúfam, že „vojna už nebude, guľomety stíchnu“.

Rozbehlo sa to klasicky o 10.hodine výborným moderátorským výkonom „Tarzana“ – ako vlani. A potom otvárací príhovor našej predsedkyne Anky Raniakovej. Ďalej povedali pekné slová tajomníčka SZSM Katka Písečná – pozdravujeme srdečne aj predsedkyňu SZSM Ivetku Gálikovú, ďalej hovorila MUDr. Szedélyová, riaditeľka Združenej školy služieb p. Šeďová, a všetko bolo „ovenčené“ kultúrnymi vložkami zvolenskej Country kapely, dievčenským spevom a básňami atď. A celé bolo symbolicky ukončené na námestí doslova „Krokom s SM“, kde v sprievode sme šli aj my na vozíčku s pomocou dobrých ľudí, aj tí s francúzskymi barlami, aj tí dobre chodiaci, aj tí, čo nemali SM, sympatizanti, atď. Keby takýto záver chýbal, ozajstný Krok s SM, mal by som pocit, ako keby som si kúpil knihu bez názvu, bez autora,... Takýto záver bol pekný, symbolický, taký, aký má byť! Prešli sme cca 50 metrov, otočili sa oblúkom po námestí a pomaly sa presúvali do klubových priestorov.

Tam, kde bolo posedenie aj perfektné pohostenie. Výborný obed, sladučké zákusky mňammňam, kafíčko, príjemné aj veselé rozhovory, atď. Škoda, že niektorí z nás museli skôr odísť. Zdravotné problémy esemkárov si čas nevyberajú. „Zrejme nepoznajú na hodiny“. Vincko, možno příště! Často také nepríjemné okolnosti nám dávajú sčasti ironický príkaz: „Už bež domov, horí!“ Aj také situácie nás naučili s tým žiť. Ale aj tak bol ten deň krásny. Aj ja som mal pred časom stále pocit, že je stále zamračené, šedivo, ale teraz aj keď sú občas tmavé mraky búrkové, Slniečko mi svieti. Aj o tom všetkom sú naše spoločné stretnutia aj spoločenské akcie. Zlepšuje našu psychiku a tým často aj esemku. A aj preto sa radi stretávajme na spoločných akciách. Určite nás to poteší!

Takže sa tešíme o rok – ako sa spieva v piesni – „Za rok se vrátím, nashledanou“! Všetci ahojte, čaučau!!!

Ing. Ladislav Horváth a klub SM Zvolen

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.