Milí esemkári.

Dovoľte, aby sme sa s vami podelili o zážitok zo 7. medzinárodnej abilympiady, ktorá sa konala v japonskej Shizuoke pod horou Fuji od 13.-18. novembra. Z esemkárov sme boli reprezentovať Slovensko tri účastníčky: Jarka Fajnorová, predsedníčka SZSM, Helenka Bottková a Monika Slabeyoá. Každá z nás súťažila v niečom inom. Vyšívanie, pletenie, šitie a maľovanie. Bol to naozaj pekný a nezabudnuteľný zážitok. Celá akcia sa konala vo veľkolepom štýle. Po prvý krát v histórii medzinárodnej abilympiády sa abilympiáda postihnutých ľudí, konala súčasne s predvádzaním zručností a šikovností, teda súťaženia aj zdravých ľudí z celého sveta. 43 krajín predvádzalo čo dokážu. Súťažilo sa celé tri dni. My ako 26 členná výprava zo Slovenska sme prileteli už 11. novembra na letisko v Narite, kde sme sa jednu noc aklimatizovali. Na druhý deň sme ešte 5 hodín cestovali do Shizuoky. 14. novembra bola abilympiáda zahájená ceremoniálom, na ktorom sa ukázal aj japonský princ. Každý mal ten svoj deň, kedy sa mohol popasovať s ostatnými, napr. z Malajzie, Filipín, Fínska, Česka, Číny, Honkongu, Japonska, Taiwanu, Taipeja, Indie, Spojených Arabských Emirátov...........

Môžeme sa vám pochváliť, že za Slovensko a dokonca za celú Európu priniesla bronz Helenka Bottková. Snažili sa určite všetci, ale akosi sme asi Japoncom nepadli do oka ?. Sme spokojní aj s tým čo sme videli: ako napr. japonské puntičkársky upravené záhrady, architektúru, kimoná, správanie a čistotu Japoncov, múzeum A. Rodina a jeho diela, zámok. Každý mohol ochutnať rôznorodé špeciality, ktoré boli prevažne z rýb. Nechýbala ryža, cestoviny, zelenina, riasy, huby, omáčky, ale aj sladkosti.....

Zvykali sme si na 8-hodinový časový posun a opájali sa slnečným počasím. Záverečný ceremoniál mal tiež svoje čaro, hlavne pre tých, ktorí si vychutnali jeden z troch stupienkov. 19. novembra nás čakala cesta späť do Tokia. Hotelové izby v Narite boli pre nás opäť pripravené. Domov sme odchádzali s takým čímsi hrejivým vo vnútri. Spomienky a fotografie ostanú každému. Bolo to niečo nezabudnuteľné. Ďakujeme hlavne Aurelovi Bitterovi, tajomníkovi RC ZTPM, bez ktorého by sa to celé neuskutočnilo, tlmočníkom a všetkým tým ktorí nám pomáhali a na celej akcii sa spolupodieľali. Ďakujeme.

Aaaaa Helenke ešte raz BLAHOŽELÁME!!!

V dňoch 10.20.11.2007 som sa zúčastnila VII. abilympiády v Japonsku ako člen slovenskej výpravy, kde som súťažila v rôznych disciplínach.

Zážitkov bolo neúrekom. Samozrejme len tých príjemných. Začalo to mojim prvým letom v živote a hneď 11 hodinovým smer Japonsko. Pokračovalo úžasným otváracím ceremoniálom. To som sa cítila ako na skutočnej olympiáde. Najväčším prekvapením a najväčším zážitkom bolo, keď mi oznámili, že som sa umiestnila na 3. mieste vo vyšívaní. Následné preberanie medaily bol veľmi dojemný zážitok, pri ktorom som sa neubránila slzám. Celých tých 10 dní som strávila s príjemnými ľuďmi, či už staršími alebo mladými, ktorí tiež sútažili. Som veľmi vďačná i Tetovi (japonskému sprievodcovi), Siske a Mikimu, ktorý nás neustále sprevádzali a tlmočili nám a samozrejme Relovi, za všetku starostlivosť a obetavosť pri príprave a realizácii celej tohtoročnej výpravy.

Hela

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.