HROZNO

HroznoÚčinky: Všetky sorty hrozna patria k najzdravším druhom ovocia. Hrozno obsahuje napríklad kyselinu listovú, farbivá a minerálne látky a stopové prvky. Z minerálnych látok má najvyššie zastúpenie draslík, ktorý pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, riadení srdcového rytmu, ale pomáha nám aj jasne myslieť. Vlákniny, ktoré sú v šupkách hrozna, podporujú činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Regeneruje vrchnú časť pokožky, zmierňuje stavy pri žlčových a obličkových kameňoch. Dodáva množstvo antioxidantov. Šťava sa používa pri liečení chorôb, ktoré vznikajú hromadením toxínov v tele. Pôsobí močopudne a žlčopudne, mierne preháňa. Keďže má hrozno močopudný účinok, pomáha z tela vyplavovať škodlivé látky. Znižuje kyslosť žalúdočných štiav. Výhodou najmä pre jesenné dni, keď mnohí z nás pociťujú nostalgiu za letom a ťažko sa vyrovnávajú so zmenami počasia, je, že hrozno zmierňuje únavu a depresiu. Pre svoju výživovú hodnotu je doslova energetickou bombou.

Množstvo: Hrozno môžeme v surovom stave použiť aj pri výrobe šalátov, na spestrenie studených mís či jednohubiek, najmä syrových. Kombinácia rokfortu a bobule hrozna je naozaj vynikajúca. Základným pravidlom, či už pri konzumácii hrozna alebo jeho spracovaní, je mať kvalitný zdroj. Treba kupovať strapce čerstvé a neprezreté, v strednej veľkosti, s pevnou šupkou a so šťavnatou a mäsitou dužinou. Z kvalitného základu je potom aj kvalitný produkt.

SLIVKA

SlivkaÚčinky: Ideálne spojenie vápnika a fosforu pôsobí blahodarné na posilnenie kostí a pomáha tráveniu. sušené slivky sú známe svojím laxatívnym účinkom a poskytuje užitočné množstvo vlákniny a železa.

Rýchly slivkový koláč Ingrediencie. 2 1 šálky polohrubej múky, 1 šálka kryštálového cukru, 1 šálka mlieka, 1 šálky oleja, 2 vajcia, kypriaci prášok, 1 kg slivák /šálka 2-2 1 dcl /

Posýpka: 100g polohrubá múka, 100g maslo, 100 g práškový cukor

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame v jednej miske a vylejeme na vymastený a múkou posypaný plech. Poukladáme vykôstkované slivky a posypeme posýpkou. Pečieme cca 20 minút.

www.aktivnizivot.cz - Roztroušená skleróza

13.- 14. storočie

Islandská sága sv. Thorlákura hovorí o vikingskej žene menom „Hala“. Jej prechodná slepota a poruchy reči v priebehu rokov 1293 – 1323 ustupovali po niekoľkých dňoch vďaka obetiam a modlitbám. 14. – 15. storočie

Po vyšetrení Lydwiny von Schiedam (1380 – 1433), vychýreným lekárom na pokraji svojich schopností povedal: „ Ruka Pánova sa dotkla tejto ženy“. Príbeh trápenia a osobitosti tejto pacientky boli tak výnimočné, že získala miesto v histórii katolíckej cirkvi ako „Požehnaná Lydwina von Schiedam“.

19. storočie

Augustus Frederik d´Esté, šiesty syn Jiřího III., kráľa anglického a hanoverského, bratranca kráľovnej Viktórie, si začal od svojej mladosti písať denník. V ňom môžeme nájsť detailní popis, ako sa po odznení osýpok v roku 1822 vo veku 28 rokov jeho života, začala vyvíjať v tú dobu ešte neznáma choroba. Prvé, čo ho začalo trápiť bolo prechodné zhoršenie zraku, potom sa za niekoľko týždňov dostavila slabosť, dolné končatiny mal necitlivé. Mal pocit, že mu tuhnú a často padal.

O niekoľko rokov neskôr Augustus Frederik do svojho denníka napísal o svojich bolestiach pri močení, neobvyklé bolesti a mravčenie v podbrušku a ochrnutie dolných končatín. Jeho stav sa rok od roka zhoršoval. Posledné záznamy z denníka, písané v januári 1848, sú písané trasúcou sa rukou a prakticky nečitateľné. O niekoľko mesiacov neskôr d´Esté ochrnul na obidve horné končatiny a zomrel.

Denník Augusta Fredericka d´Esté je jedným z prvých podrobných záznamov o priebehu ochorenia RS.

Robert Carswell  (1793 – 1857) bol anglickým lekárom, ktorý v roku 1838 ako prvý zostavil anatomický popis nemoci. Detailne zaznamenal patologické zmeny mozgu a miechy pacienta s roztrúsenou sklerózou. Takto postihnuté miesta sa nazývajú oblasti zápalu alebo lézie.

V tých dobách lekári netušili, čo nemoc nazývaná roztrúsená skleróza spôsobuje. A aj dnes, napriek vedeckému pokroku, diagnostickým postupom a efektívnosti liečby, nemožno na túto otázku zodpovedne odpovedať.

 

Výskum

1543 - Vesalius poskytol prvý presný popis mozgu

1868 - Charcot vykonal prvý autoritatívni popis RS

1875 – RS sa uznáva v Anglicku za špecifické ochorenie Moxonem z Guy ´s Hospital

1878 - Myelin objavil Ranvierem

1890 – Prvé snímky RS ukazujúce demyelinizaciu uverejnený Nouvelle Iconographie

1916 - Dawson popisuje zápal okolo krvných ciest a poškodenie myelinu

1935 - Revers z amerického Rockefeller Institute ukazuje, že infikovanie myelinu do laboratórnych zvierat naštartovaním ochorenia podobnému RS, známou ako EAE. Väčšina lekárov však ignoruje hlbší zmysel, že RS sa týka imunitného systému a naďalej ako príčinu RS presadzuje poruchu krvného obehu.

1950 – Symposium v New Yorku: prvá analýza chorôb nervového systému, prelom v chápaní RS

1953 - Sir Richard Cave založil MS spoločnosť vo Veľkej Británii a Severnom Írsku za účelom financovať výskum a poskytovať podporu ľudom s RS

1957 – objavenie interferónov

1960 - v 60. rokoch bolo u EAE a ľudskej RS objavené, že bunky bielych krviniek napádajú myelinový bázicky proteín, čo viedlo vedcov k presvedčeniu, že pri RS imunitní systém atakuje myelin.

1965 - Perier a Gregore publikuje prvé elektrón-mikroskopické štúdie RS lézií, ukazujúci axóny čiastočne alebo úplne obklopené tenkou vrstvou myelinu, čo považovali za dôkaz pre remyelinizáciu.

1969 - vôbec prvá úspešná klinická skúška liečby RS. Pacienti s akútnymi atakmi, ktorým bol podávaný steroid ACTH, sa zotavili rýchlejšie ako tí, ktorí dostávali placebo.

1970 - V Izraeli bol objavený glatiramer acetát

1970 - V 70. rokoch začínajú prvé štúdie beta interferónu

1978 – Prvý krát bolo použité CT zobrazenie k demonštrovaní RS lézií

1984 - MRI snímky odhaľujú, že sa zápal v mozgu môže objavovať bez symptómov.

1988 - MRI ukazuje, že RS je konštantne prebiehajúce ochorenie, i keď sa symptómy objavujú sporadicky

1995 - beta interferon získava prvú licenciu vo Veľkej Británii

1998 - Pacientom k dispozícii výber zo štyroch liekov tzv. prvé voľby (DMD)

2005 – zahájená III. fáze klinických skúšok prvého per orálneho prípravku - cladribinu - určeného pre liečbu RS

 

Referencie: www.historyofms.org

Moje zážitky z AbilympiádyBol som tam len jeden krát, ale ZÁŽITKY SÚ KRÁSNE!!! Zaujímavo - srandovný bol začiatok. S priateľom – asistentom sme sa vlúdili do Vranova a tam sa to malo odohrávať v škole a internáte Drevárskej priemyslovky. Hľadali sme. A pýtali sa. Prvá fešná mladá baba nám povedala, že najprv ísť doprava a potom zas doprava a potom aby sme sa zas opýtali. Tak sa stalo. 2. naša „informátorka“ nás znova navigovala a pri 3. osôbke sme sa zas pýtali, že hľadáme Drevársku priemyslovku a pani sa pustila do smiechu. Kým sa dosmiala, my sme boli v chaose. Nechápali sme jej smiechoty. Ale potom, keď si už ponechala len úsmev a rukou nám ukázala a povedala, že stojíme pred nami hľadanou školou. Tým hneď aj nám zlepšila náladu a pochopili sme jej „smiechoty“.

Bolo strašne veľa súťažných disciplín , kultúra, zaspievala nám aj Katka Koščová, zakrepčil a zaspieval folklórny súbor – najviac som ich obdivoval – vtedy bol môj najväčší problém, aby „slzy obdivu a eufórie dali pokoj“, v sobotu aj v nedeľu končil deň tancovačkami – so živou kapelou, ale každý deň s inou. Vždy som odchádzal „z parketu“ pred polnocou, ale tí menej unavení pokračovali „v tanečných vývrtkách“. A Abilympiáda bola aj medzinárodná – československá.

Moje zážitky z AbilympiádyA na záver sa odovzdávali aj ceny vo všetkých súťažných disciplínach. A najväčšie prekvapenie som zažil pri tom, lebo záverom som bol vyhodnotený ako „fyzicky najslabší článok reťaze“ na vozíku, ale predsa som prišiel, zasúťažil a zvládol to. Ale napíšem k tomu aj svoje pocity.

  1. NAŠTARTOVANIE Inšpirovala ma kamoška, ktorá sa tam zberala aj napriek bariéram. Tak som sa odhodlal ísť aj ja. Podobne opisovala tam prítomné bariéry aj Jarka, keď som to s ňou preberal telefonicky.
  2. KOLO NAŠTARTOVANIA bolo, že moju asistenciu odklepol priateľ a asistent Lacino. Bohovsky veľa energie mi dodala jeho ochota vo všetkom mi pomôcť. Lieky, bariéry, strava, cestovanie, atď. A ešte robil pri tom všetkom aj výborného „fotoreportéra“. Zrejme ho budem prosiť aj na ďalší ročník Abilympiády.
  3. štartovacie kolo. A veľká vďaka smeruje aj k našej prezidentke SZSM JARKE FAJNOROVEJ, ktorá aj so svojou rodinou a iným okolím zvládla a zorganizovala tak ÚŽASNÚ AKCIU !!! A tiež centrom organizácií bola aj tajomníčka SZSM KATKA PÍSEČNÁ. Už teraz sa teším na rok!!!

Takže za množstvo úžasných zážitkov ďakujem mnohým veselým a dobrým dušiam – veď takí SM-kári sú – bolo ich veľa, ale u mňa sa lídrom dobrej nálady stala OLINKA z nášho klubu. Takže končím to mojím opakujúcim sa sloganom:

„Za rok jse vrátím, na schledanou“.

Laci, Zvolen

Co přesně se za tímto názvem skrýva, jsme jeli „omrknout“ 11. – 14. 7. 2008 do téměř 500 km vzdáleného Vranova nad Topľou. Nesměle jsme sa přihlásili do čtyř individuálních disciplín:

  • Cukrářství: zdobení dortů (Jana Hrubá)
  • Studená kuchyň: obložené mísy (Majka Janoušková)
  • Počítačová editace anglického textu (David Kosek)
  • Sudoku (Fany Kosková)

a přivezli si dvě 1. místa a jedno 3. místo!!!

Ale po pořádku …

Na podzimní celosvětové konferenci ke Dni RS, konané v Kongresovém centru Praha, jsem se blíže seznámila s prezidentkou SZSM Jarmilou Fajnorovou a při nezávazné konverzaci u kávy mě osobně pozvala na 4. ročník Abilympiády do Vranova nad Topľou. S díky jsem přijala s tím, že se pokusím přijet.

Abilympiády do Vranova nad Topľou. S díky jsem přijala s tím, že se pokusím přijet.

Všeobecný pojem o tom, co slovo abilympiáda znamená jsem měla, ale přesto jsem se o té „ereskářské“ chtěla dozvědět víc a tak mě Jarka se zapálením pro věc (aby taky ne, když je to její myšlenka i dílo!) začala slovně zasvěcovat. S každým její slovem ve mně rostla větší a větší zvědavost, nadšení a hlavně přesvědčení, že pokud to zdraví jenom trošku dovolí, určitě do Vranova nad Topľou pojedu! Od rozhodnutí zúčastnit se už byl jen malý krůček ke společné myšlence zúčastnit se aktivně, tzn. přihlásit se do některé disciplíny. Po návratu z konference jsem o Abilympiádě i podmínkách účasti řekla členům naší Rosky a jak ubíhal čas, vykrystalizoval se čtyřčlenný tým, který o různých abilympiádách pouze slyšel, ale praktické zkušenosti s ničím podobným ještě nikdy neměl. Jeli jsme vlastně jako „Hloupý Honza na zkušenou“ :-)) .

I proto jsme neměli na soutěžním poli téměř žádné ambice. Dali jsem si za cíl zúčastnit se, reprezentovat a zviditelnit Rosku Kyjov i město Kyjov samotné, navázat nové kontakty, vyměnit si zkušenosti s vedením a organizováním lidí s RS a seznámit se se vším, co samotná akce obnáší.

V pátek, po odpoledním příjezdu a vřelém přivítání, jsme se ubytovali v prostorách ZSŠ Drevárenské, na jejíž půdě se Abilympiáda konala. Poté jsme se seznámili s programem a časovým harmonogramem akce a předali jsme Jarce Fajnorové a zástupcům klubů různých slovenských měst informační a propagační materiály spolu s CD a DVD města Kyjova a pro SZSM navíc i dárky Rosky Kyjov. Tím nejhlavnějším dárkem byla keramická plastika slunečnic, protože tyto má SZSM ve svém znaku. Krásná plastika vzešla z dílny Domova Horizont v Kyjově. Obyvateli Horizontu jsou chlapci a muži ve věku od 6 let do 35 let s lehkým, středním a těžkým stupněm mentálního postižení a postižením mentálním v kombinaci s postižením tělesným.

I na Abilympiádě se svými výrobky byli prezentovat mladí lidé s mentálním a kombinovaným postižením z podobného domova – Dom Svitania v Jakubove, s kterými jsme navázali kontakt a přijali pozvání na jejich Den otevřených dveří.

Sobota začala slavnostním představením všech zúčastněných (my z Rosky Kyjov jsme byli jediní zahraniční soutěžící) a hurá do prvních klání!

Mezi nimi bylo i SUDOKU a POČ. EDITACE ANG. TEXTU …

O protažení mozkových závitů nad číselnými kombinacemi Sudoku jsem se ve třech vyřazovacích kolech pokusila já. Nejprve jsem zažila pocit příjemné euforie z nečekaného postupu do 2. kola mezi šestici nejlepších a pak, i když se mě z hlavy i tužky pořádně kouřilo, jsem se do závěrečného kola mezi nejrychlejší čtveřici nedostala. Nevadí, ostudu jsem sobě, Kyjovu ani roskařům z ČR neudělala. Rozhodla jsem se o to víc držet pěsti zbývajícím členům družstva a to se vyplatilo už za chvíli v Počítačové editaci ang. textu, kde jsme získali 1. místo! Před dalším soutěžním dnem jsme při večerním kulturním programu a následném tanečním večeru měli o to lepší náladu.

Během neděle jsme měli dopoledne zastoupení v disciplíně CUKRÁŘSTVÍ – zdobení narozeninových dortů a odpoledne ve STUDENÉ KUCHYNI – výroba studených mís.

Protože u obou disciplín, stejně jako např. u Aranžování květin, se o pořadí soutěžících rozhodovalo mimo jiné až po zhodnocení estetické stránky, do večerního slavnostního zakončení s oficiálním vyhlášením výsledků všichni soutěžící napětím téměř nedýchali.

Čas do vyhlášení, stejně jako volné chvíle mezi soutěžením po oba dva dny, jsme si krátili hrou BINGO, naučili jsme se hrát neznámou BOCCIU (řekla bych, že je to něco jako halový PETANGUE), navazovali jsme nová přátelství, ...

Slavnostní nedělní večer zahájila příjemně uvolněným live vystoupením s kytarovým doprovodem slovenská Superstar Katka Koščová, která ocenila snažení všech soutěžících a pochválila jejich vystavené výsledky. Pak následovalo oficiální vyhlášení výsledků a předání krásných cen a diplomů. I když jsem svému týmu věřila, i když oni sami měli dobrý pocit z klání ve svých disciplínách a i když jsme tajně doufali, že bychom kromě úspěchu v editaci mohli ještě trošku zabodovat, upřímně nás potěšil úspěch rovnou dvojitý – 3. místo v CUKRÁŘSTVÍ a 1. místo ve STUDENÉ KUCHYNI!

Vítězství a ocenění jsou určitě příjemná, ale největším oceněním a vyznamenáním pro nás všechny bylo, že nás ve Vranově nad Topľou mezi sebe srdečně přijali úplně všichni – organizátoři, soutěžící, soupeři, dobrovolníci, ¬…, za což jim moc děkujeme a velmi si toho vážíme. Prohloubilo to stávající přátelství a přineslo i spoustu nových kamarádů a zážitků.

Ještě bych se ráda vrátila k dobrovolníkům – byli to vesměs mladí lidé, tzv. teenageři, přesto jejich ochota, vstřícnost, obětavost a k tomu všemu neustálý úsměv, pohoda a dobrá nálada byly spontání a obdivuhodné. Žádná prosba či žádost pro ně nebyla problém. Za celý tým Rosky Kyjov jim patří upřímný dík. Rádi se s nimi a všemi ostatními sejdeme při 5. ročníku Abilympiády, kam jsme byli znovu pozváni. Už teď se moc těšíme!

Fany Kosková

předsedkyně Rosky Kyjov

Opäť som dostal pozvánku na akciu poriadanú „SM-kármi" pre „SM-károv". Vždy ma poteší, keď vidím, že i napriek zákernej chorobe sa mnohí z nás nevzdávajú a hľadajú zmysluplné aktivity, ktoré môžu povzbudiť i ďalších z našich radov k hľadaniu ciest, ktoré náš život naplnia radosťou a pocitom šťastia. Abilympiáda 2008 sa aj tentoraz konala vo Vranove nad Topľou a hlavnými organizátormi bol Slovenský zväz scleosis multiplex.

Piatok 11. júla 2008 moje „kroky" teda smerovali opäť na východ. Počasie bolo pekné a tak sme sa cestou osviežili v Popradskom AQUACITY. Príjemné bezbariérové kúpalisko nás privítalo zvýšenou cenou. Kúpili sme si najlacnejší vstup do plaveckého bazéna, ale tam nebola stolička, aby som sa dostal do vody z môjho vozíka. Zamrzelo ma to, a uvedomil som si opäť, že u nás ešte stále ľuďia nevnímajú potreby nás vozíčkarov a tak bude osveta ešte dlho potrebná. Nakoniec som sa predsa len do vody dostal zásluhou vynaliezavosti plavčíka a ochote hľadať riešenie. Po príjemnom kúpeli sme pokračovali v ceste. Vo Vranove sme boli večer a ja s malou dušičkou som najskôr išiel skontrolovať moje bývanie, či naozaj budem môcť sám bývať na bezbariérovej izbe. Opäť skúsenosti...

hoteli bolo všetko tak, ako mi opísala Jarka (som rád, že ju máme) - všetko mi bolo dostupné, takže to zvládnem sám... PARÁDA. A plný očakávania sme išli do Drevárskeho učilišťa, miesta konania, aby sme sa zvítali s priateľmi. Zvítanie bolo úžasné a keďže ráno sa začínalo naostro súťažiť, po chvíli sme si išli všetci oddýchnuť a pripraviť sa na súťaže.

Po úvodnom HVIZDE organizátorov sa začalo naplno súťažiť. Na jednom meste sa súťažilo vo vyšívaní inde v háčkovaní, pletení, šachu... Všade niečo a všade šikovné ruky SMkárov a to úžasné súťažné napätie, aj keď v priateľskom duchu. Veľmi pekné výrobky vznikli pri batikovaní či ozdobovaní veľkonočných vajíčok. Súťaženie sa nieslo v podobnom duchu na všetkých súťažných miestach. To je to, čo ma vždy znovu a znovu presviedča, že má zmysel aktivizovať sa a získavať ľudí s našou diagnózou pre rôzne činnosti. Som presvedčený, že aj ja týmto kostrbatým príspevkom získam ďalších a na budúci rok nás tam bude aj na vozíčkoch viac.

Tentoraz som sa aj ja, na rozdiel od minulých rokov prihlásil do (neoficiálnej) súťaže. Moje snaženie však zastavil hneď v prvom kole

BOCCIE (hra podobná petangu,) hosť z Čiech, prezident ÚNIE ROSKA Karel Hrkal. Nie že by som ho zo zdvorilosti ako priateľa nechal vyhrať, ale musím uznať jeho kvality - bol lepší! Po oba večery, aby sme sa nezabudli pohybovať v rytme a nezleniveli, nám prišla zahrať živá hudba. A prišla zaspievať aj Katka Koščová...

Súťažilo sa až do nedele popoludnia a potom sa v telocvični vystavili výsledky súťaže v aranžovaní kvetov, cukrárstve a studenej kuchyni. Je to výborne vymyslené na záver celého súťaženia sa rozdajú ceny víťazom a aby sa nič nepokazilo... Myslím, že nič nebolo treba dávať do chladničky, všetko sme zjedli. Úžasné podujatie...

Organizátori sa naozaj ukázali ako zdatní a vytvorili príjemné prostredie na súťaženie. Všetko „šlapalo" ako dobre namazaný stroj, k čomu výrazne prispeli dobrovoľníci, ktorí nás obsluhovali a zabezpečovali všetko, čo sme potrebovali. Dušou celého podujatia bola svojou neutíchajúcou aktivitou Jarka, ktorá tam nechala svoju „pečať".

Čo na záver? Odchádzal som dojatý a šťastný a myslím, že som nebol jediný. Je úžasné ako odhodlane a s nadšením sa podieľali všetci z vranovského klubu na organizácii podujatia ako perfektne prebiehali všetky súťaže a súťažiaci podali naozaj výkony hodné majstrov. Bola to taká malá naša „oly(abily)mpiáda". Dovidenia o rok, priatelia. Verím, že nás tam bude opäť viac... aj nás vozíčkarov.

Miloš

Bratislava

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.