A opäť tu bol „máj - mesiac slnečníc“! Na prvé počutie zvláštna kombinácia: jarný mesiac - letný kvet, lenže esemkári majú inú skúsenosť. Slnečnice na jar prinášajú do ulíc miest úsmev a šľachetnosť okoloidúcich peniažky do špeciálnych pokladničiek. Tohoročné „slnečnice“ sa, v Žiline, uskutočnili tesne pred koncom mesiaca, na hodnotenie je zavčasu, a tak píšem zatiaľ, ako to dopadlo so zbierkou minuloročnou.

Pomohli slnečnice, MsÚ Žilina,

aj z kapra šupina!

V máji 2007 usporiadal Klub sclerosis multiplex (SM) Žilina verejnú zbierku „Krok s SM“. Podľa rozhodnutia Ministerstva vnútra SR musí byť výnos zbierky použitý na zrealizovanie rekondičných pobytov pre ľudí s diagnózou SM.

Študenti Gymnázia na Veľkej okružnej v Žiline ponúkali na verejných priestranstvách suveníry- slnečnice za dobrovoľný príspevok. Akcia síce konkurovala lúčiacim sa maturantom niekoľkých škôl, ale výsledok bol priaznivý! V debničkách s logom „Krok s SM“ sa našlo, okrem slovenských peňazí, aj pár českých mincí, centov, použitých lístkov MHD, cukríkov, žuvačka a ktosi vyhodil z peňaženky s drobnými aj rybiu šupinu pre šťastie.

Možno pomohla práve táto povestná šupina z vianočného kapra, ale skôr asi všetci ľudia, ktorí boli ústretoví k „slnečnicovej zbierke“! Výťažok z nej a finančná podpora Mestského úradu v Žiline sa stali časťou platby za rekondičný pobyt členov Klubu SM Žilina. Tí, ktorým zdravotný stav nedovolil zúčastniť sa, dostanú vitamínové a minerálne preparáty za vlastné zdroje klubu.

V Turčianskych Tepliciach žilinskí esemkári naozaj pookriali! Procedúry, takpovediac šité na mieru, pomáhali aktivovať nervovo-svalový aparát tela, poškodený chorobou. Po niekoľkých dňoch všetci odchádzali spokojní, pretože podobné aktivity majú vždy blahodarný účinok. Navyše celú rekondíciu sprevádzala výborná nálada, lebo - keď sú esemkári pokope, inú si ani nepripúšťajú!

Katarína Schützov

predsedníčka Klubu SM Žilina

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.