www.aktivnizivot.cz - Roztroušená skleróza

13.- 14. storočie

Islandská sága sv. Thorlákura hovorí o vikingskej žene menom „Hala“. Jej prechodná slepota a poruchy reči v priebehu rokov 1293 – 1323 ustupovali po niekoľkých dňoch vďaka obetiam a modlitbám. 14. – 15. storočie

Po vyšetrení Lydwiny von Schiedam (1380 – 1433), vychýreným lekárom na pokraji svojich schopností povedal: „ Ruka Pánova sa dotkla tejto ženy“. Príbeh trápenia a osobitosti tejto pacientky boli tak výnimočné, že získala miesto v histórii katolíckej cirkvi ako „Požehnaná Lydwina von Schiedam“.

19. storočie

Augustus Frederik d´Esté, šiesty syn Jiřího III., kráľa anglického a hanoverského, bratranca kráľovnej Viktórie, si začal od svojej mladosti písať denník. V ňom môžeme nájsť detailní popis, ako sa po odznení osýpok v roku 1822 vo veku 28 rokov jeho života, začala vyvíjať v tú dobu ešte neznáma choroba. Prvé, čo ho začalo trápiť bolo prechodné zhoršenie zraku, potom sa za niekoľko týždňov dostavila slabosť, dolné končatiny mal necitlivé. Mal pocit, že mu tuhnú a často padal.

O niekoľko rokov neskôr Augustus Frederik do svojho denníka napísal o svojich bolestiach pri močení, neobvyklé bolesti a mravčenie v podbrušku a ochrnutie dolných končatín. Jeho stav sa rok od roka zhoršoval. Posledné záznamy z denníka, písané v januári 1848, sú písané trasúcou sa rukou a prakticky nečitateľné. O niekoľko mesiacov neskôr d´Esté ochrnul na obidve horné končatiny a zomrel.

Denník Augusta Fredericka d´Esté je jedným z prvých podrobných záznamov o priebehu ochorenia RS.

Robert Carswell  (1793 – 1857) bol anglickým lekárom, ktorý v roku 1838 ako prvý zostavil anatomický popis nemoci. Detailne zaznamenal patologické zmeny mozgu a miechy pacienta s roztrúsenou sklerózou. Takto postihnuté miesta sa nazývajú oblasti zápalu alebo lézie.

V tých dobách lekári netušili, čo nemoc nazývaná roztrúsená skleróza spôsobuje. A aj dnes, napriek vedeckému pokroku, diagnostickým postupom a efektívnosti liečby, nemožno na túto otázku zodpovedne odpovedať.

 

Výskum

1543 - Vesalius poskytol prvý presný popis mozgu

1868 - Charcot vykonal prvý autoritatívni popis RS

1875 – RS sa uznáva v Anglicku za špecifické ochorenie Moxonem z Guy ´s Hospital

1878 - Myelin objavil Ranvierem

1890 – Prvé snímky RS ukazujúce demyelinizaciu uverejnený Nouvelle Iconographie

1916 - Dawson popisuje zápal okolo krvných ciest a poškodenie myelinu

1935 - Revers z amerického Rockefeller Institute ukazuje, že infikovanie myelinu do laboratórnych zvierat naštartovaním ochorenia podobnému RS, známou ako EAE. Väčšina lekárov však ignoruje hlbší zmysel, že RS sa týka imunitného systému a naďalej ako príčinu RS presadzuje poruchu krvného obehu.

1950 – Symposium v New Yorku: prvá analýza chorôb nervového systému, prelom v chápaní RS

1953 - Sir Richard Cave založil MS spoločnosť vo Veľkej Británii a Severnom Írsku za účelom financovať výskum a poskytovať podporu ľudom s RS

1957 – objavenie interferónov

1960 - v 60. rokoch bolo u EAE a ľudskej RS objavené, že bunky bielych krviniek napádajú myelinový bázicky proteín, čo viedlo vedcov k presvedčeniu, že pri RS imunitní systém atakuje myelin.

1965 - Perier a Gregore publikuje prvé elektrón-mikroskopické štúdie RS lézií, ukazujúci axóny čiastočne alebo úplne obklopené tenkou vrstvou myelinu, čo považovali za dôkaz pre remyelinizáciu.

1969 - vôbec prvá úspešná klinická skúška liečby RS. Pacienti s akútnymi atakmi, ktorým bol podávaný steroid ACTH, sa zotavili rýchlejšie ako tí, ktorí dostávali placebo.

1970 - V Izraeli bol objavený glatiramer acetát

1970 - V 70. rokoch začínajú prvé štúdie beta interferónu

1978 – Prvý krát bolo použité CT zobrazenie k demonštrovaní RS lézií

1984 - MRI snímky odhaľujú, že sa zápal v mozgu môže objavovať bez symptómov.

1988 - MRI ukazuje, že RS je konštantne prebiehajúce ochorenie, i keď sa symptómy objavujú sporadicky

1995 - beta interferon získava prvú licenciu vo Veľkej Británii

1998 - Pacientom k dispozícii výber zo štyroch liekov tzv. prvé voľby (DMD)

2005 – zahájená III. fáze klinických skúšok prvého per orálneho prípravku - cladribinu - určeného pre liečbu RS

 

Referencie: www.historyofms.org

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.