Viete že:

Základy európskeho lekárstva sa pripisujú Hippokratovi / 5.-4. stor. pr.n.l./

Koho neuzdravia lieky, toho uzdraví príroda. / Hippokratés/

Medzi velikánov patrí aj Svätá Hildegarda z Bingenu / 1098-1179/. V troch rokoch začala mať videnie žiaracich predmetov. Nakoniec mala víziu, v ktorej jej bolo prikázané, aby zapísala všetko, čo pozorovala. Zanechala spis Physica. Zaujímavé je, že na roky 1900 až 2000 predpovedala čas vojen a zkazy.

Nech máte zdravie akékoľvek, do konca života vám nevydrží. / české príslovie/

Bažanka trváca, rozhadzuje svoj peľ spôsobom podobným ejakulácii a jej semená pripomínajú varlatá a používa sa pri kvapavke, syfilise a iných pohlavných chorobách.

Ľudia žiadajú v modlitbách od bohov zdravie, ale že sami v sebe majú nad ním moc, nevedia. /Démokritos z Abdér /

Pri kýchní vždy zatvorime oči? Nie je to preto, aby nám oči nepraskly, alebo nevyskočili z jamiek. Je ale pravda, že pri kýchaní sa niekomu môže na okamžik zastaviť srdce. Nie je to ale nijak nebezpečné. Oči zatvárame preto, že si chránime zrak pred mikróbami a škodlivými časticami, ktoré pri kýchaní vydychujeme. Zťahuje sa nám aj množstvo svalov.

Nie je smrtelník, ktorého by sa nedotkla bolesť a nemoc. /Marcus Tullius Cicero /

Ako to už má príroda vo zvyku, nič nie je len tak. Ani ušný maz sa netvorí pre nič za nič. Vzniká vo vonkajšom zvukovode a má za úlohu lapať nečistotu, ale hlavne baktérie., ktoré by mohli v oblasti bubienku alebo vo vnútornom uchu spôsobiť zápal.

Najlepšími lekármi na svete sú dr. Striedmy, dr. Kľudný a dr. Veselý. /Jonathan Swift/

Pôrod cez rez v brušnej stene sa volá cirársky rez. Ale odkiaľ je tento názov? Existujú tri vysvetlenia a všetky sú z obdobia antického Ríma. 1. Podľa rímskeho zákonníka Lex Caesarea / Cisársky zákon/, museli zomrelej tehotnej žene pred pohrebom vybrať plod z tela chirurgicky. 2. Rímsky filozof Plinius Starší tvrdil , že sám Gaius Julius Caesar sa narodil touto cestou. Čo je ovšem nepravdepodobné. 3. Názov sa odvodzuje od latinského slova caedere, čo znamená rezať. Prvý zdokumentovaný cisársky rez čo matka prežila, previedol v roku 1500 švajčiarsky mäsiar Jacob Nufer a to na vlastnej manželke.

Väčšina ľudí neumiera na svoje nemoci, ale na svoje lieky. / Moliere /

Veľmi rozšírený problém sú dôsledky užívania antibiotik. Niektoré majú preukázateľný toxický účinok na nervový systém, alebo na zuby / tetracyklin, chloramfenykol/, ale predovšetkým je možné ich označiť za príčinu šírenia pliesní v ľudskom organizme.

Zo všetkých vášní duše škodí telu najviac smútok /Tomáš Akvinský /

Keď sa udrieme do hlavy vidíme hviezdičky, ale prečo?Vnútrajšok oka vyplňuje rôsolovitá hmota menom sklovec. Pri prudkom náraze sa sklovec pohybuje svojou zotrvačnosťou pôvodným smerom, čo vyvoláva tlak na sietnicu. Keď sa sietnica podráždi mechanicky tlakom, vysiela elektrické signály do zrakového centra v mozgu. To vyhodnotí podráždenie tak, ako by sme videli už spomínané hviezdičky.

Sme zodpovední nie len za to, čo robíme, ale i za to, čo nerobíme. /Moliere/

Každý základný orgán má na starosť určitu funkciu imunity. Pľúca majú vzťah k tej časti CNS, ktorá riadi protibakteriálnu imunitu. Slezina riadi protivírovú imunitu. Ľadviny protipliesňovú, pečeň protinádorovú a srdce protiparazitálnu imunitu.

Bolesť je živená predstavou o bolesti. Zmobilizuj vôľu, donúť sa potlačiť onu predstavu. Odvrhni ju, prestaň sa sťažovať a bolesť sa stratí. /Marcus Aurelius /

Nám nehrozí rakovina srdca? Rakovinová bunka sa z normálnej bunky stane obyčajne až potom, čo dôjde k niekoľkým mutáciám, teda zmene DNA:Väčšina takých mutácií nastáva pri delení buniek. Bunky srdcového svalu sa však delia len zriedka aj iba vtedy aby napravili nejaké poškodenie. Dôležitá je aj skutočnosť, že bunky srdca nie sú priamo vystavené účinkom rakovinotvorných látok, ako napríklad bunky črevných stien.

Čriepky zozbieral a pevné zdravie Vám želá Vojto z Revúcej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.