Chcem sa s Vami podeliť, dodať chuť do života, lebo aj my chorí s diagnózou SM si vieme spríjemniť ten náš osud. Lebo život je krátky, ale krásny, len sa nesmieme vzdávať a bojovať do posledných síl. My členovia Košického klubu Roska sme dňa 19. 10. 2008 absolvovali už po 10-ty krát rekondičný pobyt v krásnom prostredí Šíravy a po druhý krát vo Vojenskej zotavovni. Pod vedením našej vedúcej Vierky Fedelešovej s veľkým srdcom pre každého, ktorá vedie náš klub od roku 1992 t.j.16-násť rokov. Klubom prešlo už veľa členov, ale aj tak sa nevzdala a vedie naše kroky ďalej. Niektorí odchádzajú aj noví prichádzajú. I teraz sme sa tak zišli, čo nám dalo aj veľa energie. Víeročka sa počas 7-dňového pobytu postarala o program a spríjemnenie nášho pobytu na každý deň. Pri hrách v sede sme hádzali loptičky do basketbalového košíka, hádzali sa šípky do terča, guličky, kocka a iné hry, čím sme si precvičili aj našu motoriku. Pri všetkých hrách zapisovala body aj naša dlhoročná hospodárka Darka Dirhanová, ktorá je pravou aj ľavou rukou našej Vierky, lebo ešte aj v noci sa radili čim nás na druhý deň prekvapia.

Hrali sme aj bingo a na ďalší deň sme mali tombolu. Každý člen doniesol do tomboly veci, ktoré Víerka s Dorkou rozdelili do igelitových tašiek. Napísali čísla a každý si vybral svoje. Vierka dvihla igelitovú tašku, Darka vytiahla číslo a to číslo vyhralo balíček. Všetci sme si ukázali kto čo vyhral. Vierka potom vyhlásila dražbu, každý si vymieňal čo sa mu hodí. Nastalo rušno a veľký smiech. Nemôžem nespomenúť aj nášho anjela, cvičiteľku Janku Košúthovú, ktorá každé ráno s nami cvičila, aby nás rozhýbala na celý deň. Ktorí mohli chodili aj do bazéna a tam cvičili. Hoci boli aj unavení, Janka si našla čas napriek svojej únave, ktorú nedávala najavo a púšťala nám relaxačnú hudbu a do toho čítala, aby sme si oddýchli a odreagovali sa a užili sme si hovoreného slova a hudby. Dokázala to, aby sme nabrali novej energie, čo sa jej aj podarilo. Chcem sa poďakovať aj tým, ktorí nám 2-ma % prispeli, lebo nebyť ich, nemohli by sme absolvovať také stretnutia a boli by sme len uzavretí vo svojich obydliach. V mene všetkých zúčastnených sa chcem poďakovať aj personálu za výbornú stravu a aj rehabilitačným pracovníkom. Bolo nám dobre a keď budeme mať peniažky, chceme sa vrátiť a zopakovať milý, ničím nerušený kľudný a krásny rekondičný pobyt.

Ešte raz všetkým veľké ďakujem

Eva Sceranková

18.12. 2008 V Klube SM Slnečnica vo Vranove nad Topľou Bolo slávnostné ukončenie roka 2008. Účasť na našom stretnutí prisľúbili: prezidentka zväzu Jarmila Fajnorová, primátor mesta pán PhDr. Tomáš Leško, primárka neurologického oddelenia a čestná predsedníčka klubu SM pani Anna Kravecová, riaditeľka Hornozemplínskej knižnice pani Emília Antolíková a náš sponzor viacerých akcii pán Ján Kočiš. Pani prezidentka zväzu poslala všetkým pozdrav a popriala všetko dobre, nech sa posedenie vydarí, no pre nemoc sa ospravedlnila. Pán primátor PhDr. Tomáš Leško a pani riaditeľka Hornozemplínskej knižnice sa ospravedlnili pre zaneprázdnenosť, nakoľko zasadalo zastupiteľstvo mesta na rok 2009. Svojou účasťou nás poctila pani primárka a čestná predsedníčka klubu SM Slnečnica MuDr. Anna Kravecová. Po úvodnom privítaní všetkých prítomných a po príhovore pani primárky nasledoval kultúrny program. V programe vystúpili žiaci zo základnej školy v Merníka pod vedením pani Holpovej, zatancovali nám kankán a country tanec. Ďalej v kultúrnom programe vystúpili mažoretky. Medzi tancami odzneli vianočné vinšovačky, tak ako sa niekedy vinšovalo na dedine. Keď skončili žiaci ,po nich nám prišli zaspievať seniori z Vranova pod vedením pani Lukičovej, ktorí majú svoj klub v tej istej budove ako my.

Spievali najprv ľudová piesne a potom aj Vianočné a to sme už spievali všetci spolu. Za krásne vystúpenie žiakom z Merníka, ako aj seniorom z Vranova poďakoval predsedníčka SM Slnečnica a čestná predsedníčka pani primárka Kravecová. Po vystúpení nasledoval slávnostný obed. Po chutnom obede sme si dali kávu a k nej na stoloch už boli koláče od nášho sponzora – Bagety-Fornetti. Pani Petrová upiekla zákusok a pani Oľhová kysnutá koláče s tvarohom, orechmi a makom. Svojou návštevou nás potešil aj majiteľ reštaurácie Junior, sponzor našich viacerých akcií pán Kočiš. V družnej debate sme si takto posedeli až do večera.

Pani podpredsedníčka klubu SM Slnečnica Eva Hruščová rozdala darčeky, ktoré sme dostali od našich stálych sponzorov ktorým aj touto cestou patrí úprimná vďaka, veď „Vďačnosť je pamäť srdca“. Nakoniec sme si popriali veselé prežitie Vianočných sviatkov, bohatého Ježiška a veľa zdravia a šťastia, Božieho požehnania, rodinnej pohody a porozumenia, ktoré, prajem aj vám všetkým v mene členov klubu SM Slnečnica vo Vranove nad Topľou.

 

Valéria Sivuličová

Predsedníčka klubu SM Slnečnica, Vranov n. T.

Med ako vynikajúci prostriedok na hojenie rán a vredov pre antibakteriálne účinky spomínajú už Egypské rukopisy z roku 2000 pre Kristom. Jeho liečebné schopnosti uznávali aj anticky Gréci a po nich Rimania. Aj naši predkovia sa posilňovali medovinou a využívali med ako domácu medicínu. Už vtedy vedeli že med ma pozitívne účinky na zažívací trakt človeka. Je oveľa zdravší ako cukor a jeho využitie je naozaj široké Med obsahuje takmer všetky minerály. Alergie pri používaní medu sa vyskytujú veľmi zriedkavo, lebo ide o prírodný produkt. Včela je akýmsi biologickým filtrom. Keď sa pri zbere otrávi toxickou latkou, nedoletí do úľa ale po ceste umiera.

Med môže zničiť a sfalšovať jedine človek tužiaci po zisku

Pôvod škorice môžeme hľadať v Indii. Toto voňavé korenie je obľúbené nie len v kuchyni, ale svoje nenahraditeľné miesto ma aj v ľudovom liečiteľstve

Kedysi dávno v Čine vyvažovali škoricu zlatom, v Egypte ju používali pri balzamovaní, Arabi ju využívali na tlmenie bolesti a pri náboženských obradoch

Pálenie škorice, alebo jej pridávanie do jedál a dá vín, poznávali aj v starom Ríme. Do Európy sa dostal vďaka Benátčanom. S jej obchodovaním sa im darilo, pretože ľudia už v tých časoch zistili, že škorica podporuje trávenie, prinavracia chuť do jedla, zabanuje nadúvaniu , pôsobí proti hnačke a rannej nevoľnosti tehotenstve, urýchľuje uzdravovanie pri horúčkovitých ochoreniach, ma dezinfekčné účinky.

Viac účinných látok obsahuje Cejlónska škorica, pochádzajúca z vysokého škoricovníka. Čínska, ktorá pochádza z menších krikov na liečenie nie je príliš vhodná a používa sa viac na prípravu pokrmov.

Ak si chcete pochutnať na škorici mali by ste si ju mlieť pred použitím a nie kupovať úž pomletú vo vrecúškach

OCHORENIE SRDCA

Zmiešajte med s mletou škoricou a natrite na chlieb miesto marmelády. Ak si takýto chlebík budete dávať na raňajky pravidelne, zníži hladinu cholesterolu a ochráni vás pred infarktom.

ARTRITÍDA

2 PL medu 1 ČL škorice rozpustite v šálke horúcej vody a pite pravidelne ráno a večer. Pomáha liečiť a pozbaví bolestí.

INFEKCIA MOČOVÉHO MECHÚRA

2 PL medu a 1 ČL škorice rozpustite v pohári vlažnej vody a vypite.

BOLESŤ ZUBOV

Pomiešajte 1 PL škorice a 5 PL medu. Aplikujte 3x na boľavý zub a bolesti sa zbavíte.

CHOLESTEROL

2 PL medu a 3 ČL škorice rozmiešajte v 2 dcl teplej vody. Ak máte zvýšený cholesterol, užívajte 3x denne. Na zníženie jeho hladiny v šak zaberá aj čistý med.

ŤAŽKÝ ŽALÚDOK

Pred každým jedlom zmiešajte1 ČL škorice a 2 PL medu a zjedzte. Zabránite tak prekysleniu žalúdka.

KOŽNÉ INFEKCIE

Med a škorica sa môžu nanášať aj na miesta postihnuté ekzémami. Dokážu však zahojiť aj pásové opary kožné infekcie.

CHUDNUTIE

Každé ráno 30 minút pred raňajkami ešte na hladný žalúdok vypite šálku medu so škoricou (2 PL medu 1 ČL škorice rozpustite v šálke horúcej vody). Ak budete tento nápoj piť pravidelne, dokážete nielen schudnúť, ale svoju váhu si aj udržať, pretože med zabraňuje usadzovaniu tukov.

CHRONICKÁ ÚNAVA

1 PL medu a 1 ČL škorice zmiešajte s horúcou vodou a pite niekoľko denne okolo 15-stej hodiny.

Med ochraňuje žalúdok pred tvorbou vredov a lieči niektoré jeho choroby. Dokáže uvoľniť bolesti. Je dobrý na posilnenie imunitného systému, pretože objavuje mnoho vitamínov a železa. Posilňuje biele krvinky a tak dokáže ochrániť organizmus pred vírusmi a baktériami

www.zdravie.sk, www.dobrarada.sk, www.lady.sk

Pripravila: Maja

V utorok 2.12.2008 sme sa my - členovia a priatelia klubu SM, stretli pri príležitosti osláv Mikuláša. Trochu predčasne, ale veľmi úspešne sme oslávili nielen tento typický „detský" sviatok, ale podarilo sa nám navodiť aj atmosféru blížiacich sa Vianoc spevom kolied, jedením maškŕt. rozdávaním darčekov a dobrou náladou.

Študenti zo SZŠ v Trnave si pod vedením PhDr. Janky Štefánikovej pripravili pekné vystúpenie o Mikulášovi, ktorý nám rozdal sladkosti a odovzdal nám finančný dar v hodnote 1500,- Sk spolu s krásnym venovaním do kroniky. Okrem toho sa postarali o podávanie občerstvenia a poriadok. Program obohatili kultúrnou vložkou členovia Granady -Gabika, Terez- ka a Dodo, ktorí zatancovali argentínske tango. Nové výrobky a lieky na liečbu SM nám predstavila farmaceutická spoločnosť Bayer Scheríng Pharma, ktorá nám odovzdala prospekty, letáky, brožúrky a mikulášsky balíček. Pani Bc. Michaela Knapko-vá, koordinátorka pacientskeho programu z Občianskeho združenia Podpora a Nádej (PaN) a pani Mgr. Lucia Povjandová sa postarali o občerstvenie vo forme chlebíčkov a nápojov. Výborné zákusky zabezpečila cukrárenská výrobňa AGA a vynikajúcu kapustnicu nám navarila naša členka Ivka. Zahanbiť sa nedali ani ostatní členovia klubu, ktorí prispeli koláčmi a slanými dobrotami. Svojou návštevou nás potešila staničná sestra z Neurologického oddelenia NsP v Trnave, Milka Kunovská.

Okrem zábavy sme stihli prediskutovať aj návrhy rekondičných pobytov našich členov v kúpeľoch Číž, Nimnica, Štúrovo, Liptovský Ján a možnosti zahraničných dovoleniek. Špeciálne poďakovanie za prácu v klube a pre klub patrilo našej predsedníčke Anke a členkám Monike a Májke. Na záver sme poďakovali všetkým členom a hosťom za účasť, za dary a pomoc a popriali sme si ŠŤASTNÉ a VESELÉ VIANOCE a do nového roku veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov.

 

ĎAKUJEME VŠETKÝM, KTORÍ POMOHLI PRI ORGANIZOVANÍ TOHTO POSEDENIA A TEŠÍME SA NA ĎALŠIE PEKNÉ CHVÍLE PREŽITÉ V ICH SPOLOČNOSTI.

Božena Barabasová, Klub SM Trnava

Mikulášske posedenie

Mikulášske posedenie

Kraslice

Kraslice patria určite k najstarším a esteticky najpôsobivejším umeleckým prejavom. Rôzne spôsoby výzdoby odrážajú spôsob života ľudu v rôznych spoločenských kruhoch, jeho tradície, ktoré dokumentujú úzku spätosť človeka s prírodou.

Už u starovekých národov boli vajíčka súčasťou obradov vítania jari ako významný symbol slnka, svetla, obnovujúceho sa života v prírode, zdravia a plodnosti. Zafarbené vajíčka majú starú a bohatú tradíciu nielen u nás, ale u všetkých slovanských národov. Poznali ich Číňania, Egypťania či Peržania. Archeológovia našli modely vajec z pieskovca, hliny či zlata ozdobené rôznymi ornamentami v hroboch Egypťanov, Grékov, Avarov i prvých kresťanov. V ústnom podaní a zvykosloví sa kraslice spájajú s kresťanstvom, ktoré pokladalo vajíčko za symbol novunarodenia. Tvrdý obal vajíčka – škrupina sa porovnával so Starým zákonom a jeho vnútro s Novým zákonom. Vajíčko, z ktorého zázračným spôsobom vzniká nový život, má symbolizovať zmŕtvychvstanie.

O starobylosti kraslíc svedčí už sám ich názov. Slovo “krásny” pochádza zo staroslovanského označenia pre červenú farbu. Tá symbolizuje jarný oheň a na krasliciach našich predkov prevládala. Červená farba pripomínala, že Kristova krv po ukrižovaní na Veľký piatok obnovila a vykúpila svet, a tak preto vajce - symbol sveta - sa ozdobilo farbou krvi. Vajcia sa nikdy nemaľovali namodro. Modrá bola farba smútku, nešťastia, smrti a choroby.

Veľkonočný baranček

pre pohanov - symbol barančeka bol veľmi rozšírený už v predkresťanskej tradícii v celej stredomorskej civilizácii, ktorý ovládali tisícročia pastier

pre židov - ovce symbolizovali Izraelitu ako člena “Božieho stáda”, i židovský Boh je označovaný za pastiera, ktorý berie svoje ovce do náručia, baránok sa tiež zabíjal na pamiatku vyvedenia Izraela z egyptského otroctva

pre kresťanov - v kresťanskej cirkvi sa baránok stal symbolom Božieho Barančeka, Krista a znázorňuje víťazstvo

Šibačka

Malým chlapcom sa splietali prúty do tvarov vrkočov. Aby prúty viac štípali, namáčali ich do vody. Verili, že nevyšibané deivča ľahko stratí krásu a nikto ho nepozve do tanca. Hovorilo sa - čím väčší šibák, tým väčšia česť.

Prečo sa šibalo:

  • aby boli dievčatá zdravé, usilovné a veselé celý rok
  • predanie sviežosti, mladosti a zdravia mladého prútika
  • hospodár vyšľahal čeľaď, aby nebola lenivá
  • tiež na znamenie priateľstva medzi rodinami - deti nechodili k tým susedom, ktorých rodičia boli povadení

Veľkonočný zajačik

V gréckej, egyptskej čínskej mytológii symbolizuje šťastie, plynúci čas, krátkosť života. V Biblii je zajac zaraďovaný medzi stvorenie “maličké na Zemi a múdrejšie nad mudrcov“, symbolizuje chudobných skromných a pokorných, napriek tomu sa k nemu kresťanstvo stavia s istým odstupom kvôli jeho používaniu ako zmyslu zmyselnosti. Dnes je označovaný za toho, kto cez Veľkú noc prináša vajíčka, najlepšie čokoládový - tento zvyk k nám prišiel z Nemecka. Iný názor na vznik spojenia veľkonočného zajaca s vajíčkom poukazuje na zvyk, keď sa do chleba upečeného vo forme zajaca položilo veľkonočné vajce, čím sa združili tieto dva symboly. Bývalo tiež zvykom, aby kmotrovia pozývali deti k tzv. naháňaniu veľkonočného zajaca, to znamenalo, hľadanie ukrytých vajíčok v záhrade.

www.alinka.sk

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.