5. ABILYMPIÁDA 2009, alebo ... ako sme prišli, žasli, súťažili... a vyhrali;

Vlastne ani dosť dobre neviem, ako a už som bola na „zozname súťažiacich“, ktorí mali ísť za SM klub Trnava na 5. ročník ABILYMPIÁDY, ktorú organizoval SZSM a SM klub Vranov nad Topľou v dňoch 17.–20.4.2009 v hoteli Chemes na Zemplínskej Šírave.

Nepomohlo mi ani „protestovať“, že nevynikám v žiadnych ručných prácach a o maľovaní ani nehovorím (výtvarná výchova v škole nebola mojou silnou stránkou, ale ako možno odolať „povzbudeniu“ našej predsedníčky klubu, že „nahádzať“ salámu, šunku, syr a zeleninu na tanier dokáže predsa každá žena – a tak som bola zaradená do súťažnej kategórie „studená kuchyňa“ a ozaj, veď prečo neísť?! Zemplínsku Šíravu som ešte nevidela a všetkých SM-károv na Slovensku tiež ešte nepoznám a ani môjho manžela nebolo treba dvakrát prehovárať. Tak v piatok ráno 17.-ho apríla „vyrážali“ z Trnavy dve autá, vedúce súťažechtivé SM-kárky, ochotné „hájiť“ farby Trnavského Klubu SM na 5. ročníku ABILYMPIÁDY. Konkrétne, posádku jedného auta tvorili: Anka Pavlovičová, Darinka Krajčovičová, Boženka Barabasová a za volantom veliteľka vozu Editka Marečková, v druhom sa na cestu vydali Olinka Kedrová, Bea Kuracinová a za volantom Ľubko Kuracina. Cesta ubiehala v pohode, aj sme sa nasmiali, aj vážne témy prebrali. Za Rimavskou Sobotou sme si dali „pauzu“ a chutný obed netušiac, že sa tam zastavia aj naši priatelia z Klubu SM z Nových Zámkov, takže pri zvítavaní bolo veselo a trošku viac rušno, ako to už pri stretnutiach SM-károv býva, ale ešte sme mali pred sebou dlhú trasu, tak bolo treba pokračovať v ceste. Na „Východ“ sme dorazili okolo 16-tej hodiny, Zemplínsku Šíravu a hotel Chemes sme hravo našli, a tam nás už očakávali „organizátorky“, bolo sa treba zaregistrovať, ubytovať, vybaliť a potom už len sledovať ďalších prichádzajúcich, zvítavať sa so známymi alebo zoznamovať s neznámymi. Po večeri sme sa všetci stretli v kongresovej sále hotela, kde nás privítala prezidentka SZSM - Jarka Fajnorová, predstavila hostí, sponzorov a zvlášť privítala súťažiacich zo zahraničia, pretože okrem SM-károv zo Slovenska, pricestovali aj priatelia z Českej republiky, Poľska a Maďarska. Jarka nás oboznámila s programom na nastávajúci víkend, v rámci „zoznamovania“ čítala naše mená a popri tom sme boli obdarovaní taškou s darčekmi od sponzorov, ale hlavne peknými šálkami s logom 5. ročníka ABILYMPIÁDY 2009, ktoré „zohrávali“ dôležitú úlohu počas celého víkendu (pre vysvetlenie, šikovné dievčatá, dobrovoľníčky nám do nich varili dobrú kávu a v sobotu večer – sponzor – zase čokoládu).

Keďže nás na druhý deň čakal bohatý program a súťaženie, po chvíľke pri piesni s gitarou a harmonikou sme sa všetci „roztratili“ do svojich izieb, aby sme si po ceste oddýchli a dobre sa vyspali, pretože nás čakali dva dni plné súťaží, prezentácií, prekvapení a zábavy. V sobotu po raňajkách si všetci „našli“ to správne miesto, kde sa súťažilo v tej-ktorej kategórii, bolo to napr.: maľovanie vodovými farbami, servítková technika, práca s drevom, šach, práca s PC, šitie, vyšívanie, pletenie, modelovanie z hliny, ozdobovanie medovníkov. My, ktorí sme mali „voľný deň“ a súťaže nás čakali až v nedeľu, sme so záujmom i nadšením sledovali šikovnosť a zručnosť našich SM-károv a bolo naozaj čo obdivovať, niektorí „vystavovali“ svoje výtvory, prinesené z domu, už od piatku vo vestibule. Okrem nás, sledovala počiny súťažiacich aj porota, ktorá bdela nad regulárnosťou a dodržiavaním pravidiel súťaží. Spoločenský večer sa začal vystúpením folklórneho súboru s ľudovými zvykmi „východniarov“ počas žatvy, tancom, spevom. Chvíľky napätia a radosti sme prežívali pri losovaní tomboly, na ktorú mal „nárok“ každý súťažiaci. Pobrali sme krásne ceny a naša Anka vyhrala prvú cenu tomboly – rehabilitačný pobyt. No a potom už nasledovala voľná zábava pri „živej hudbe“, nálada bola skvelá, bolo fajn a veselo.

Večer bol „spestrený“ aj milou udalosťou - gratuláciou k okrúhlym 50-tim narodeninám jednej z organizátoriek akcie, Valiky Sivuličovej, predsedníčky Vranovského SM klubu. Do postele sme sa niektorí dostali až po polnoci „prekvapení“, že pri tanci a dobrej zábave sme „zabudli“ na naše ťažkosti a bolesti. V nedeľu zápolenie pokračovalo v ďalších súťažných kategóriach, napr. cukrárstvo, aranžovanie kvetov, studená kuchyňa, sudoku, háčkovanie, štrikovanie... a celý deň opäť prešiel neuveriteľne rýchlo v príjemnej a pohodovej atmosfére. Od piatku až do nedele nám „spoločnosť“ robili aj šikovný fotograf (výhercovia si fotky na CD niesli už so sebou domov, čo bolo super!) a kameraman z regionálnej TV, takže všetko je zaznamenané na pamiatku i pre budúce generácie .

Na koniec prišiel posledný a zároveň slávnostný večer. Na úvod nás svojimi piesňami a známymi šlágrami príjemne naladil spevácky manželský pár a potom prezidentka SZSM vyhlásila výsledky a umiestnenie súťažiacich v jednotlivých súťažných kategóriách. Víťazi na prvých 3 miestach boli ocenení diplomom a keramikou, na ktorej dominovala slnečnica a ešte gratulácie Jarky Fajnorovej, Katky Písečnej a Valiky Sivuličovej, úsmev pre fotografa na pamiatku... viem to tak „presne“ preto, lebo aj ja som si v tento večer užila svojich „5 minút slávy“, vyhrala som druhú cenu. Za náš Trnavský klub musím skonštatovať, že „naše víťazstvá“ predčili „ciele“ s ktorými sme na Zemplínsku Šíravu išli a tak k nám putovali 3 prvé a 3 druhé ceny. Anka odniesla dve prvé ceny, Boženka jednu prvú a jednu druhú, Darinka jednu druhú. No a ďalej už nasledovala „ochutnávka“ súťažných výtvorov, obložené misy z kategórie „studená kuchyňa“, ozdobené torty z kategórie „cukrárstvo“ a výborná zábava pri hudbe, ktorú nám tento raz ponúkal D.j. A opäť sme sa bavili do neskorých nočných hodín.

V pondelok po raňajkách bolo treba sa zbaliť, poďakovať a rozlúčiť s prísľubom, že sa o rok zídeme znova na ďalšom ročníku ABILYMPIÁDY. Ešte si popriať „šťastnú cestu“ a ide sa domov...

Čo dodať na záver? Za seba môžem povedať iba toľko, bola som nadšená a „klobúk dolu“ pred všetkými, ktorí pripravili, zorganizovali a zrealizovali takúto skvelú akciu, akou bola 5. ABILYMPIÁDA.

Celému organizačnému „štábu“, na čele s Jarkou Fajnorou, Katkou Písečnou a Valikou Sivuličovou, patrí môj obdiv a OBROVSKÉ ĎAKUJEM(E)!!

Svoje dojmy pre budúce generácie zaznamenala z Trnavského SM Klubu: Beata Kuracinová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.