Viete čo pijeme? Pitná voda sa na prítomnosť liekov väčšinou netestuje. Vo vodovodnej sieti vo Filadelfii boli nájdené vo vode stopy 56 liekov!!! Žiaľ ani filtračné systémy v domácnostiach lieky nezadržia. Nemusí pomôcť ani nákup balenej vody. Tá väčšinou pochádza z povrchových zdrojov. Stopy liekov boli zistené aj vo švajčiarskych jazerách a v Severnom mori. Ak ste muž a popíjate čaj, potom s istou pravdepodobnosťou a s istou mierou fantázie sa môže stať, že vo vode, z ktorej je uvarený čaj sú syntetické hormóny /antikoncepcia/, ktoré vycikala pred týždňom vaša kolegyňa z práce.

Je nebezpečné kombinovať antibiotiká a alkohol? Alkohol a väčšina antibiotík na seba nemajú žiadny vplyv. Výnimka je metronidazol, ktorý s alkoholom vyvoláva zvracanie.

Spôsobuje nadmerná konzumácia cukru cukrovku? Nie. Spôsobuje ju zlá funkcia pankreasu, ktorá neprodukuje dostatok inzulínu ku štiepeniu prijímaného cukru.

Zjedli sme niečo sladké, treba si hneď čistiť zuby? Čistiť áno, ale nie hneď! Ak zjete niečo sladké, alebo kyslé, dochádza k dočasnému zmäknutiu zubnej skloviny. Pri čistení by mohlo dôjsť k jej poškodeniu a tak radšej počkáme hodinu až opäť sklovina stvrdne a potom si zuby vyčistíme.

Čím dlhšie si čistíme zuby, tým lepšie? Nie! Nadmerným čistením si poškodzujeme sklovinu. Úplne postačí si zuby čistiť dvakrát denne dve minúty.

Ochráni nás opaľovací krém pred rakovinou kože? Rakovina je priamy následok spálenia kože. Opaľovací krém zníži riziko spálenia, ale to neznamená, že vás ochráni aj pred rakovinou kože.

Aj šimpanz si vie nájsť liek na svoju chorobu. Vedci pozorovali jedného samca, ktorý mal horúčkovité ochorenie a bol veľmi slabý. Z rovníkového pralesa si vybral tie správne rastliny, ktoré sa hodili na jeho ochorenie a živil sa s nimi po celý deň.

Viete, že rôzne paraziti môžu byť nie len v črevách, ale aj v pečeni, v pľúcach, obehovej sústave vrátane srdca, v lymfatickom systéme, pod kožou a dokonca v očiach?

Pozor na vonné tyčinky. Ich pravidelné pálenie a vdychovanie dymu, je podľa odborníkov rovnako nebezpečné a vdychovanie cigaretového dymu.

Vedci v Švédsku zistili, že sa mozgy homosexuálov a lesbičiek líšia od mozgov heterosexuálov. Ich šedá závitnica nesie znaky opačného pohlavia. Ak sa rodia s iným mozgom, ťažko ich je nútiť milovať opačné pohlavie.

V kôre vaječníkov žien sú už pri narodení uložené nezrelé vajíčka. Pri narodení je to asi 700 000 vajíčok, do začiatku puberty sa ich počet zníži až na 100 000. Každé z týchto vajíčok by mohlo v plodnom období ženy dozrieť, ale v skutočnosti ich dozreje iba 400 – 500.

Zamilovanosť podporuje imunitu. Organizmus zamilovaných beží na plné obrátky. Krvou koluje zmes šťastia v podobe hormónov ako serotonin, adrenalin a dopamin. To má za následok posilnenie imunitného systému a účinnú ochranu pred chorobami.

V sterilnom prostredí sa imunitný systém nudí. Pokiaľ nemáme dostatok týchto nepriateľov dôsledku prílišnej hygieny, alebo užívaním antibiotík, môžu sa bunky imunitného systému obrátiť proti vlastnému organizmu. Vznikajú alergické reakcie rôzneho druhu, ale aj auto imunitné choroby ako cukrovka prvého typu, artróza ale i skleróza multiplex. Tým ale vedci nechcú povedať, že aby sme sa zbavili alergií sa máme váľať v špine. Najvhodnejší je pravidelný pobyt v prírode.

Vedeli ste, že pečeňou pretečie za jednu minútu 1,5 litra krvi? Pečeň má veľkú funkčnú rezervu, základné funkcie je schopná plniť len jej jedna pätina.

Vedeli ste, že na výrobu jedného kilogramu kuracieho mäsa sa spotrebuje 2,3 kg obilia, na kilogram bravčového mäsa je potrebné 5,9 kg obilia a na kilogram hovädzieho potrebujeme až 13 kg obilia a 39 kg krmiva!

Naše srdce. U priemerného dospelého človeka prečerpá asi 5 – 10 litrov za minútu a 12 000 litrov denne. Hrúbka steny pravej komory je necelých osem milimetrov. Úlohou pravej komory je ale poháňať krv do celého tela, a tak hrúbka jej steny je viac ako 1,5 centimetra. Celková dĺžka celého cievneho systému sa odhaduje na 130 000 kilometrov!!!

Viete, že škorica môže zabrániť vývoju cukrovky 2 typu? Obyčajná škorica podporuje reakciu tukových buniek na inzulín a zlepšuje metabolizmus glukózy. Ako prevencia postačí denne štvrť lyžičky škorice.

Jed z neba. Najnovšie vedecké štúdie dokazujú, že dažďové prehánky nad Európou obsahujú tak vysoké dávky rozpustených pesticídov, že túto vodu nie je možné piť!

Čaj bez mlieka! Čaj obsahuje takmer sto tridsať chemických látok. Pridaním mlieka sa celkom zlikvidujú!

Problematika prídavných látok, tzv. éčiek, sa väčšinou spája s potravinami. Málo kto si ale uvedomuje, že bývajú aj súčasťou liekov. V prípade liekov sú to farbivá, náhradné sladidlo. Veď ako „éčko“ je tiež označovaný aj vitamín C alebo E. Vieme, že nie všetky éčka sú škodlivé.

1 šálka zeleného čaju obsahuje 10 – 50 mg kofeínu, preto pokiaľ ste naň precitlivený / môže vám spúšťať migrénu/, alebo užívate lieky, ktoré sa nesmú kombinovať s kofeínom, zelený čaj bude pre vás bezpečný, len keď budete piť zásadne bez kofeínový. / I ten existuje/.

Súčasný človek vraj solí až 50 násobne viac, ako je životne nutné. Pred 2 miliónmi rokov mali naši predkovia v prirodzenej strave sodíku málo, a preto ho organizmus začal zadržovať. To nám teraz ale vadí. Zníženie dennej dávky o 1,5 gramu by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zachránilo ročne 150 tisíc životov.

Vedeli ste, že kyselina fosforečná sa používa v potravinárstve nie len pri výrobe nápojov / Coca cola/, ale tiež pri výrobe syrov, tukov, margarínu, droždia a ďalších potravín?

Každá vyfajčená cigareta kráti život o päť minút. Telo sa ale začína uzdravovať už 20 minút po vyfajčení poslednej cigarety. Po 14 dňoch začne pozvoľna klesať riziko infarktu, za ďalší mesiac sa zlepší funkcia pľúc a fajčiarovi sa lepšie dýcha. Po jednom roku bez cigarety je o polovicu menšie riziko ischemickej choroby. Fajčenie ale ovplyvňuje stav srdca a ciev i niekoľko rokov po poslednej cigarete.

Niečo je tu na poučenie a iné na zasmiatie, ale poučenie ako aj smiech to sú lieky, ktoré si môžeme navzájom dať, aby náš život bol krajší a ľahší. Svet okolo nás je ešte stále plný záhad a zároveň aj nových objavov. Dá sa predpokladať, že keď budete čítať tieto riadky, tak už niektoré tu spomínané objavy budú prekonané a niektoré doteraz potvrdené pravdy už nebudú pravdy. Všetko treba brať s nadhľadom, ale uvážene.

Čriepky pre Vás zozbieral Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.