Hnedé ľanové semienko, nie je žiadnou novodobou plodinou. Pestovalo sa v Egypte a Babylone už pred 5000 rokmi ako surovina na výrobu textilných vlákien. Avšak jeho liečivé účinky sa začali využívať asi pred 2 500 rokmi. Už grécky lekár Hippokrates ho v 5. stor. pred n. l. odporúčal ako vynikajúci ochranný a zmäkčujúci prostriedok.

Z farmaceutického hľadiska však oň stúpol záujem len v posledných rokoch. Zistilo sa, že pre vysoký obsah biologicky aktívnych látok ide o rastlinu budúcnosti, o ktorej môžeme hovoriť v superlatívoch.

Aké živiny obsahuje ľanové semienko?

 • kvalitné bielkoviny (20%)
 • tuky vysokej biologickej hodnoty (nenasýtené esenciálne mastné kyseliny - kyselina linolová - 60 %, kyselina alfa – linolénová – 25 %, známa aj ako mastná kyselina omega 3)
 • enzýmy
 • karotény
 • slizovité látky
 • vitamíny skupiny B (B1,B2, ) a niacín
 • vitamín E
 • biotín
 • minerály (draslík, horčík, vápnik, železo, kyselina listová, mangán, zinok, síra, meď)
 • fenolové kyseliny
 • flavonoidy
 • lignany
 • fytoestrogény
 • veľa vlákniny (v 2 polievkových lyžiciach – 4,5 g!)

Ľanové semiačkoOdvar z ľanového semena je vynikajúcim liekom na črevá. Ľan „mastí“ tráviacu sústavu a zmäkčuje stolicu. Lieči chronickú zápchu a normalizuje činnosť črevnej mikroflóry. Reguluje črevné kvasenie a rozkladné procesy v črevách, stolica stráca nepríjemný hnilobný zápach.

Odvar z ľanového semena je osvedčeným liekom po chemickej liečbe antibiotikami. Po takejto „chemickej invázii“ sa prirodzená črevná flóra rýchlo obnoví. Pravidelné pitie odvaru pomáha liečiť hemoroidy, divertikuly a niektoré črevné nádory.

Odvar z ľanového semienka: 1 polievková lyžica semena sa varí 5 minút v 0,5 l vody. Denne sa pijú 2 – 3 šálky odvaru. Lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy

Macerát alebo odvar z ľanového semena je najlepším liekom na zápal žalúdočnej a dvanástnikovej sliznice a žalúdočné a dvanástnikové vredy. Liečba sa môže dopĺňať i čajom z kostihoja lekárskeho a slezu lesného.

Ľan pôsobí protizápalovo a zmäkčujúco, chráni a hojí poškodenú sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Odvar, alebo macerát by sa mal používať ako „doplnková liečba“ pri všetkých ochoreniach tráviacej sústavy. Macerát z ľanového semienka: 1 polievková lyžica ľanových semien sa lúhuje v pohári vody 12 hodín. Pije sa 2 – 3 poháre tekutiny denne.

Lieči zápal dýchacích a močových ciest

Medom osladený odvar z ľanového semena je odskúšaným liekom pri zápaloch horných dýchacích ciest, najmä bronchitíde a tiež pri cystitíde, vďaka zvláčňujúcim a ukľudňujúcim účinkom na sliznicu. Zmierňuje príznaky klimaktéria.

Ľanové semienka obsahujú veľa fytoestrogénov, ktoré pôsobia v tele človeka ako ľudský estrogén. Tvorba tohto hormónu sa u žien v období prechodu silne znižuje a tak jeho doplnenie prirodzenou cestou veľmi zmierňuje symptómy prudkých hormonálnych zmien ako sú návaly, závraty, zmeny nálady a depresie. Denne treba zjesť 2 polievkové lyžice pomletých ľanových semienok.

Liečivý účinok ľanového oleja

Americkí vedci zistili, že vnútorne podávaný ľanový olej má výborný liečivý účinok na zápaly žíl a slizníc. Vynikajúce úspechy boli zaznamenané aj pri liečení ekzémov. Posilňuje tiež obranyschopnosť organizmu a boli zaznamenané i pozitívne výsledky pri liečbe nádorových ochorení, nakoľko nenasýtené mastné kyseliny brzdia vývoj rakovinových buniek.

Liečba ďalších ochorení

Ľanové semienko sa osvedčilo i pri znižovaní cholesterolu, liečbe osteoporózy, žlčových kameňov, reumatoidnej artritídy, psoriázy, astmy a cukrovky.

Ako ho použiť?

Ľanové semienko môžete pridávať do pečiva, polievok, kaší, nátierok, omáčok, šalátov, prívarkov, dezertov. Denným užitím 2 čajových lyžičiek čerstvo pomletého ľanového semienka veľmi obohatíte svoje jedlá o kvalitné a zdravé výživné látky.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.