Dnes sa veľa píše a hovorí o rovnováhe kyslých a zásaditých látok v našom tele a následkoch tejto nerovnováhy. Keby som mal vybrať aspoň niekoľko zaujímavých informácií k tejto problematike, tak to budú tieto. Dlhodobé prekyslenie organizmu spôsobuje:

Alergie – senná nádcha, astma, precitlivenosť na potraviny, ekzém atď..

Únava – je asi najvýznamnejší príznak prekyslenia organizmu. Toxíny tvoriace sa v kyslom prostredí potláčajú vstrebávanie bielkovín, minerálov a ďalších živín. Tým sa oslabuje schopnosť tela tvoriť enzýmy, hormóny a ďalšie látky potrebné na činnosť našich orgánov. Výsledkom je únava. Nízka hladina energie podporuje premnoženie škodlivých mikroorganizmov.

Kyslé mykotoxíny nahlodávajú myelínové obaly chrániace nervy umožňujúce prenos impulzov /SM/

Poruchy nálady a neurologická nerovnováha – keď v dôsledku prekyslenia klesne množstvo koenzýmu a objaví sa depresia, podráždenosť, úzkosť atď.., ale aj bolesti hlavy, migréna, poruchy pamäti, nedostatočná koordinácia svalov.

Hmotnosť – aj za nadbytočné kilá vďačíme prekyslenému prostrediu. Krv otrávená mykotoxínmi ide do pečene, aby sa detoxikovala. Práca navyše odpútava túto žľazu od toho, aby účinne metabolizovala tuky a cukry. Zmätok v tele vyčerpáva nadobličky a pokles energie podporí rast hmotnosti.

Metabolizmus cukrov – mykotoxíny a exotoxíny prenikajú do pankreasu, pečene a nadobličiek. Preťažujú ich a otravujú, čím narúšajú metabolizmus cukrov. Vzniká buď nízka hladina glukózy / hypoglykémia/ alebo vysoká hladina glukózy / cukrovka /.Je veľa ďalších nepríjemných príznakov prekyslenia organizmu, ako infekcie močového traktu, kašľanie, bolesť hrdla, uší. Kožné prejavy, ako vyrážky akné, plesňové ochorenie nechta a mnoho ďalších.

Ale ako zistíme ako veľmi sme prekyslení??? Najjednoduchšia metóda kontroly pH je kontrola pH papierikmi dostupnými v lekárňach. Testujú sa aj sliny, ale hlavne moč. Jeho hodnota sa cez deň mení a tak ideálnym časom testu je ranný moč. Podľa hodnoty pH sa papieriky vyfarbia.

Keď si už zistíte svoje pH čo ďalej??? Odkysliť naše telo nie je práve lacná záležitosť, ale choroby stoja oveľa viac a robia náš život menej hodnotným.

Trávenie. Správne trávenie má pre naše zdravie zásadný význam. Nepríjemné pocity, by mali slúžiť ako systém včasného varovania. Nedostatočné trávenie podporuje prekyslenie krvného obehu a následne sa naruší funkcia čriev. Pokiaľ nenarušíme svoj životný štýl, prospešné baktérie známe ako probiotické, žijú v našom vnútri a pomáhajú nám udržať si zdravie. Nevyhnutne ich potrebujeme pre zdravie a život. Neutralizujú toxíny, regulujú množstvo nepriateľských baktérií a ďalších škodlivých mikroorganizmov. Napríklad coca-cola okysľuje organizmus prostredníctvom cukru, kofeínu, kyseliny uhličitej a fosforečnej. Aby to všetko fungovalo hodnota pH v tenkom čreve by mala byť zásaditá. No v žalúdku a hrubom čreve zasa mierne kyslá. Bez optimálneho pH by probiotiká nefungovali správne. Je zaujímavé, že probiotiká sú v tráviacom trakte prospešné, v krvi a ďalších tkanivách pôsobia ničivo. Náš život doslova závisí na schopnosti tenkého čreva, ktoré má vyše 650 štvorcových metrov, na schopnosti vstrebávať živiny z potravy. V črevách sa nachádza tiež veľmi dôležitá zložka a to je hlien. Ale ak sa hlien v dôsledku prekyslenia stáva lepkavým, pokryjú sa ním steny čriev a dôležité bunky sa nemôžu tvoriť správnym spôsobom. Telo začne vytvárať červené krvinky „ vykrádaním“ kostí a svalov. Hrubé črevo je veľmi citlivé. Poranenia, operácia, emočné napätie – nastane zmena prospešnej flóry, naruší sa činnosť čreva a stane sa z neho doslova žumpa. Vytvára sa hustý hlien. Zablokuje pohyb v čreve a nahromadená hmota stvrdne. Nasleduje plynatosť, nafukovanie, vredy – následok premnožených mikroorganizmov. Plyny by nemali zapáchať, ak áno, je to varovné búchanie prírody na dvere, že niečo nie je v poriadku! Mikroorganizmy sa dokážu „ prevŕtať „ cez stenu hrubého čreva a preniknúť do krvného obehu a toxíny sa takto dostanú do celého tela.

Ako obnoviť zdravie??? Obnoviť probiotiká obývajúce tráviaci trakt. Pri správnej strave sa normálna mikroflóra vráti sama. Pomôžeme jej probiotickými doplnkami. Treba dodať aj prebiotká, teda potraviny, ktorými sa živia iba probiotiká. Jedno bez druhého a bez zmeny stavovania by nefungovalo.

Zdroj: R.O.Young a S.R.Youngová – Zázračné pH.

Toto je len zlomok záhad fungovania nášho organizmu. Často sa čudujeme prečo naše telo nechce fungovať tak, ako by sme si to predstavovali a možno ak si zmeriate ranný moč lakmusovým papierikom zistíte, že príčina je v prekyslení vášho organizmu. Potom sa už len pustiť do boja za lepšie zdravie a kvalitnejší život.

Držím Vám palce priatelia. Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.