Svet okolo nás je zvláštny. Príroda sa chová aspoň podľa nás nejako inak ako by sa mala. Zemetrasenia, potopy, požiare sú stále častejšie. Ľudia sú jeden voči druhému zlí, neprajní a často až krutí. Sme sužovaní mnohými chorobami či už telesnými alebo duševnými. Mnohí hovoria, že sa blíži Armagedon. Z každej strany sme bombardovaní rôznymi informáciami, ako si udržať mladosť, krásu, zdravie i duševnú pohodu. V televízii alebo v časopise vidíme tých zdravých, šťastných, štíhlych ľudí, ktorí užívajú všemožné produkty na udržanie alebo vylepšenie zdravia. Všetko sú to „ zaručené „ metódy. Hlavne sú propagované tie metódy cez rôzne tabletky za nemalú sumu.

Samozrejme, že by sa nám to páčilo, keby to tak bolo aj v skutočnosti. Máme sa stravovať zdravo, ale robíme to tak? Konzumujeme všetko možné i nemožné a hlavne sa prejedáme .

Vravíme, že zdravé stravovanie je veľmi drahé, ale keď ochorieme tak už náklady na uzdravenie a nebodaj strata zamestnania z titulu choroby nie je drahšia? Máme sa hýbať, ale často je to pohyb akurát tak prstov na diaľkovom ovládači nášho televízora. Nesprávne stravovacie návyky, stres a nedostatok pohybu rovná sa obezita. Potom nasleduje nejaká tá „ zázračná „ diéta. Nebudem popisovať výsledky týchto diét lebo každý, kto ich vyskúšal sám vie ako dopadol a utrpenie ľudí vzrastá. Existujú ale metódy, ktoré nie sú často, alebo vôbec nie sú popisované v časopisoch alebo v iných médiách.

Niekoľko takých „ netradičných „ metód udržania si formy vám stručne popíšem.

Jednoduchá, účinná a nenáročná cesta k zdraviu je uzdravujúca sila vody – derivačný kúpeľ – prirodzené odstraňovanie škodlivín a prebytkov z tela. Derivačný kúpeľ – ktorý spočíva výhradne v osviežovaní pohlavia, za veľmi vymedzených podmienok, ktorý je známy už celé tisícročia a stačí mu denne venovať 10 minút. Pravidelné ochladzovanie centrálnej časti tela umožní látkam, ktorých máme príliš veľa, aby docestovali do črevného traktu a boli vylúčené. Všetci máme telo zamorené odpadom, je v záujme nás všetkých sa ho zbaviť. Cieľom tejto metódy je docieliť pohodu človeka, nie ho liečiť. Preto žiadne liečenie, žiadne uzdravovanie. Metódu používajú hlavne zvieratá čo ste určite viacerí postrehli, len ste si neuvedomili, že ho používajú na svoju pomoc. Aj ľudia, ktorí praktizujú túto metódu veľa o nej nehovoria, boja sa, aby si ostatní nemysli o nich, že ju nejako „úchylní“. Metóda odstráni nejednu bolesť, pomôže si udržať správnu váhu, vyčistí vám pleť ale vylieči aj ekzémy.

Zdroj: France Guillain – Uzdravující síla vody

Autopatia využíva informácie z vlastnej sliny, homeopaticky upravenou v domácich podmienkach. Táto nová celostná metóda je určená hlavne na samoliečbu. Je nenáročná a účinná pri liečení chronických, dlhodobých potiažach. Prečo práve slina? Je to celkom zvláštna tekutina, ktorá nesie perfektnú individuálnu informáciu o celom organizme. Preto je spolu s krvou používaná napríklad v súdnom lekárstve k identifikácii osôb. Zatiaľ čo krv po opustení cievneho systému okamžite mení svoju štruktúru, slina nie. Slina, na rozdiel od moču, môže telo opustiť celkom čerstvá. len niekoľko sekúnd potom, čo v ústach vznikla.

Zdroj: Jiří Čehovský – Uzdrav se s autopatií

Urinoterapia: Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že pije vlastný moč, pomyslel by som si o ňom, že je padnutý na hlavu alebo úchylný. Keby mi naviac tvrdil, že si vlastný moč alebo moč dieťaťa či tehotnej ženy aplikuje s pomocou klystíru, pokladal by som ho za dvojnásobne úchylného. To si asi bude myslieť väčšina z vás, ktorý otvoria túto knihu. Pevne však verím, že ak ju dočítate, zmeníte názor nie len na mňa, ale i na tisíc rokov starý spôsob liečenia močom. Takýto je úvod do knihy Urinoterapie od Jiřího Cingroša. Ďalej v knihe píše, že sa dajú liečiť choroby ako lupienka, ekzémy, cukrovka, arteroskleróza ale aj vysoký krvný tlak. Je to metóda, ktorá sa uplatňuje hlavne vo východných kultúrach či sú to budhistickí mnichovia, v Indii adepti na guru, alebo aj pokoriteľ Mont Everestu Morris Wilson. Liečba močom je ale naviazaná na úpravu stravovania a očistu jednotlivých orgánov. Treba sa na liečbu pripraviť. Nie je to myslené tak, že ráno vstanem vycikám sa do pohára, vypijem moč a budem na obed zdravý!!!

Aj keď liečbu nebudete praktizovať za prečítanie knihy to stojí. Toto je len malá ukážka netradičných metód na udržiavanie si zdravia, ale sú aj ďalšie v prírodnej medicíne, ktoré stoja za pozornosť. Človeka by sme mali vnímať ako komplexnú bytosť tak ako pri diagnostike tak aj pri liečbe a využiť liečivú silu prírodných prostriedkov. Prírodná medicína sa nevenuje len odstráneniu prejavov choroby, ale snaží sa naše zdravie obnoviť prírodnými prostriedkami ale aj odstrániť príčinu choroby. Samotné prejavy choroby vieme pomerne účinne odstrániť pomocou moderných liekov a úspechy sú nezanedbateľné, ale stáva sa že uzdravenie je len zdanlivé a má veľa nežiaducich vedľajších účinkov.

Hydroterapia: liečivá sila vody pôsobí tepelne / teplom a chladom/ mechanicky / väčším alebo menším tlakom/ chemicky / sú to látky ktoré voda obsahuje, alebo sa do nej pridajú/. Babylončania používali vodu na rituálne účely, ale Egypťania už využívali vodoliečebné techniky.

Pytagoras /580 – 496 pred n. l./ praktizoval studené kúpele, ale aj Hyppokrates / 460 – 370 pred n. l./ predpisoval morskú vodu na liečebné účely a filozof a vedec Avicenna / 980 – 1037/ významný predstaviteľ španielsko – arabskej medicíny využíval balneoterapiu. Hydroterapia hlavne: zvyšuje obranyschopnosť organizmu a odolnosť voči chladu, aktivuje krvný obeh, brzdí zápalové procesy, reguluje hormonálny a vegetatívny nervový systém, tonizuje nervovú sústavu.

Talasoterapia: liečebné účinky sa dosahujú pôsobením morskej vody, slnečného žiarenia a vzduchu. Používame liečebné umývanie, oblievanie a sprchovanie, streky, zábaly, obklady.

Aeroterapia: liečivá sila vzduchu. Musíme sa naučiť správne dýchať. Potom môžeme aplikovať vzdušné kúpele, ktoré napomáhajú nervovej sústave, obehovému systému, dýchacej sústave ale aj pohybovej sústave.

Helioterapia: liečivá sila slnka. O liečebných účinkoch slnečného žiarenia vedeli už v staroveku Egypťania, Asýrčania, Gréci a Rimania. Pri liečbe niektorých ochorení sa slnečné žiarenie začalo požívať na začiatku 18. storočia. Infračervené žiarenie zvyšuje teplotu pokožky, zvyšuje prekrvenie na povrchu tela. Viditeľné žiarenie stimuluje hypofýzu, zvyšuje produkciu hormónov, navodzuje rovnováhu vegetatívnej nervovej sústavy, vyvoláva pocit duševnej a telesnej pohody. Ultrafialové žiarenie má schopnosť ničiť mikroorganizmy, podieľa sa na tvorbe vitamínu D, zvyšuje odolnosť proti infekciám, posilňuje krvotvorbu.

Klimatoterapia: liečebná sila podnebia. Iné je horské, iné je nížinné, iné je prímorské, iné je podnebie lesov. Rôzne na nás pôsobí atmosférický tlak, vietor. Aj prímorské podnebie môže mať na nás nežiadúce účinky: horúčkovité ochorenia, ťažké infekcie, poruchy trávenia spojené s prekyslením žalúdka, stav nervového napätia alebo hyperfunkciu štítnej žľazy.

Geoterapia: liečivá sila zemín. Liečivé bahno poznali už Číňania, Gréci, Rimania ale aj pôvodní obyvatelia Ameriky. Bahno hralo aj významnú úlohu v boji proti moru. U nás sú známe hlavne kúpele Piešťany. Liečivé bahno / rôzne druhy/ má široký záber liečby od nervového systému cez reprodukčný systém až po alergie a otravy.

Fyzioterapia: liečivá sila pohybu. Túto terapiu snáď ani nemusím bližšie popisovať veď ju každý poznáme. Je to od chôdze, cez masáž až po cvičenie všetko známe, ale často málo využívané. Veď život to je pohyb.

Relaxácia: liečivá sila odpočinku. Nič nepodporuje proces uzdravenia tak ako výdatný spánok. Mobilizuje regeneračné telesné mechanizmy a umožňuje imunitnému systému aby sa aktivoval. Ľudský život je neustále striedanie aktivity a odpočinku sme podriadení životnému rytmu „ biologických hodín“. Ak budeme dlhodobo preťažovať svoj organizmus a nedoprajeme mu oddych, nakoniec budeme donútení oddychovať až nejakou dlhotrvajúcou chorobou.

Dietoterapia: liečivá sila potravín. Túto terapiu nebudem rozpisovať, nakoľko by som potreboval na ňu aj niekoľko strán. Týka sa enzýmov, esenciálnych aminokyselín, bielkovín, tukov, vitamínov.

Všetci vieme ako by sme sa mali stravovať, ale či už to tak robíme je len a len na nás.

Za prehrešky v stravovaní si nesieme nepríjemné následky.

Pozitívny duševný postoj: liečivá sila psychiky. Človek je bytosť, ktorá sa prejavuje v troch úzko prepojených dimenziách – telo, myseľ a duch - a preto jeho zdravie závisí od stavu každej z nich. To znamená, že ak chceme život prežiť radostne, mali by sme sa starať nielen a telesné ale aj duševné a duchovné zdravie. Musíme sa naučiť prijímať neúspech, zlyhania, ako prekonať strach. Musíme sa naučiť riešiť problémy, posilňovať si sebavedomie. Láskavým a optimistickým správaním si vytvárať srdečné ovzdušie založené na vzájomnej tolerancii.

Ako hovorí ľudové príslovie: „Ak má váš problém riešenie, netreba sa znepokojovať. Ak nemá, tak načo sa znepokojovať.“

Zdroj: Dr. Ernst Schneider – Encyklopédia prírodnej liečby.

Tu čítate priatelia, koľko je možností si pomôcť, uľahčiť si naše trápenie. Aj keď vieme, že to našu chorobu nevylieči, ale môže nám to posilniť telo alebo oblažiť dušu. Všetky tieto prírodné terapie je záležitosť dlhodobá, aby sme si nemysleli, že keď sa dva dni po sebe pooblievame studenou vodou alebo na týždeň si upravíme stravovanie budeme zázračne v dobrom fyzickom a duševnom stave. Všetko si vyžaduje svoj čas a trpezlivosť a tá nám často chýba. Myslime si, že nemáme dostatok času a tak skáčeme z jednej terapie na druhú a potom sme sklamaní, že nám nezabrala. Neuvedomíme si, že chyba je v nás a nie v terapii. Veď to poznáte, keď si medzi sebou vymieňate skúsenosti a poviete tomu druhému, že tá ktorá terapia je neúčinná. Keď sa spätne zamyslíte zistíte, že naozaj bola chyba vo vás. I keď zázraky existujú, nie je ich toľko ako by sme si želali.

Milí priatelia, želám vám, aby ste ten zázrak zažili práve vy.

Pokoj a dobro. Vojto z Revúcej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.