Hovorí sa, že keď je človeku dobre, čas mu plynie rýchlejšie. Napriek môjmu pocitu, že väčšinou sa necítim až tak dobre, aj mne čas rýchlo uteká... Píšem to preto, že ešte mám v živej pamäti, ako som sedela nad článkom z vlaňajšej abilympiády, a ani sme sa nenazdali už je aj tohtoročný 8. ročník uspešne za nami. Bola to 1. medzinárodná abilympiáda, no v skutočnosti bolo zahraničných účastníkov menej, ako po iné roky (pravdepodobne preto, že si svoj pobyt sami hradili).

Pre mňa s manželom to bola už štvrtá abilympiáda, aj keď na tú prvú sme sa nechali Ankou Pavlovičovou dosť dlho presviedčať, no na ďalšie sme sa už dopredu tešili. Určite aj preto, že ja som už na vozíku, bez manžela sa ani nepohnem a medzi zdravými ľuďmi sa akosi cítim nesvoja. Na abilympiáde mám ale vždy dobrý pocit, že som medzi "svojimi" a môžem byť sama sebou... Ešte ani dnes nemôžem uveriť, že tento rok som prvý raz aj ja na vozíku tancovala – doteraz pre mňa niečo nepredstaviteľné!

Ale poďme po poriadku.

Z Trnavy sme na Zemplín cestovali šiesti. Aj keď možnosť zúčastniť sa abilympiády majú všetci členovia SZSM, vo väčšine sa vždy prihlásia tí skalní, a nových treba trocha "lámať". Možno je za tým obava z nepoznaného, na vlastnej koži neodskúšaného. Nám sa takto podarilo presvedčiť Karola Ďuračku, a veru neľutoval! Na Zemplíne sa mu veľmi páčilo a už "objavil" aj tú správnu disciplínu, v ktorej bude o rok súťažiť, resp. útočiť na medajlovú pozíciu ˘

V hoteli Chemes bolo o nás, ako vždy, dobre postarané, primerané ubytovanie, strava a možnosť zašantiť si v bazéne, ktorú viacerí využili, lebo ortuť teplomera sa počas víkendu šplhala nad 30-tku.

Program 8. ročníka abilympiády bol bohatý a pestrý. V piatok, po individuálnom zvítaní sa, nás všetkých po večeri oficiálne privítala prezidentka SZSM Jarka Fajnorová, osobitne hostí zo zahraničia – Česka, Poľska, Maďarska a Nórska. Ďalej predstavila sponzorov, zástupcovia ktorých predniesli krátku prezentáciu. Na zvyšok večera sme sa ocitli – slovom i obrazom – v Grónsku. O svoje zážitky z ciest sa s nami podelil esemkár Lucian Očkovský z Popradu.

V sobotu ráno sme začali folklórom, olympijským sľubom a súťažné zápolenie bolo odštartované. Tí, ktorí práve nesúťažili, buď povzbudzovali, alebo sledovali prezentácie firiem, ochutnávali produkty, k dispozícii bola manikúra, masáže, prípadne si mohli zahrať boccu. Večer nás svojim programom bavili Mrchane, folklórna skupina a následne losovanie tomboly, ktorá bola tento rok naozaj štedrá, lebo, okrem iných zaujímavých cien, prvou cenou bol 12-dňový pobyt v rehabilitačnom zariadení RENONA v Šúrovciach, v hodnote 2.500,- eur, ktorý toto zariadenie venovalo. O dobrú náladu a zábavu sa až do polnoci staral d.j.

V nedeľu súťaženie pokračovalo... bolo horúco a náš Opálek si opálil brucho do červena, keďže už mal odsúťažené, užil si slnka a vody do sýtosti. Na Karola Ďuračku ešte čakala "premiéra" v zdobení studenej misy a tak stres tlmil cigaretkou. Pre zmenu Karola Piváčka trápila dilema, či má prísť aj o rok, keď v šachu nemá konkurenciu a stále vyhráva ˘

Po obede sme sa stretli pri spoločnom fotení, pán fotograf si nás vonku "naaranžoval", aby sme sa všetci pomestili na jednu snímku, na pamiatku...

Záverečný večer bol v znamení slávnostného vyhlásenia výsledkov jednotlivých súťaží a ocenenia víťazov. Zahraniční účastníci poďakovali za príjemne strávené chvíle, osobitne Jarke Fajnorovej za skvele zorganizovanú akciu. A Svein z Nórska svojou ďakovnou rečou prispel k búrlivému "standing ovation". Potom už nasledovala zábava na tanečnom parkte pri živej hudbe do neskorých nočných hodín.

Aj keď táto akcia je určená hlavne esemkárom, ja osobne mám šťastie v tom, že môj manžel sa tam tiež cítil dobre, vedel sa zabaviť a nájsť si spoločnosť nielen na debaty... Bol celkom nadšený, keď našiel spoločnú záľubu v cestovaní s Lucianom, ako aj z možnosti potrápiť sa s angličtinou v rozhovoroch so Sveinom a Elli z Nórska.

A čo dodať na záver?! Snáď iba VEĽKÉ POĎAKOVANIE VŠETKÝM, ktorí prispeli k skvelej atmosfére a k zdárnemu priebehu 8. ročníka abilympiády, od organizátorov, dobrovoľníkov, sponzorov, súťažiacich, až po všetkých zúčastnených!

Na 9. ročník a stretnutie s Vami sa už teraz tešia

Bea a Ľubo Kuracinoví

P.S. ... a ďakujem Ľubkovi, že mi s písaním týchto riadkov veľmi pomohol

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.