Viete koľko potravy ročne prejde cez tráviacu sústavu? Zistilo sa, že zdravý a aktívny muž skonzumuje asi 1,5 kg stravy denne. Za rok /1,5x365- 548 kg/ väčšina ľudí zje niečo vyše 0,5 tony potravy. Za 70 rokov života človek spotrebuje a spracuje viac ako 38 ton potravy!!!

Ako zbaviť jedov : pečeň a obličky:

Artičoky – podporujú detoxikačnú prácu pečene tým, že obsahujú účinnú látku cynarín. Táto horká látka zvyšuje tvorbu žlče a tým aj trávenie tukov.

Pažítka – podporuje tvorbu žlče. Korenina, ktorá by mala byť na našom stole denne.

Petržlen – odvodňuje, odplavuje jedovaté látky z krvi a obličiek prostredníctvom

Broskyňa – obsahuje veľa minerálnej látky draslík, ktorý dokáže silno prepláchnuť obličky.

Zeler – zbavuje obličky jedov pôsobením terénov. Zabraňuje tvorbe kameňov v obličkách i v močovom mechúre.

Špargľa – oslobodzuje telo od jedovatých odpadových látok účinkom vysokého obsahu draslíka. Pri žlčníkových a pečeňových ťažkostiach je špargľa skutočný liek.

Ryža – vysoký obsah draslíka pôsobí priaznivo pri ochorení obličiek, pri opuchoch i ako diuretikum. Konzumujte ale iba ryžu natural.

Žalúdku a črevám pomáhajú:

Datle - rozprúdia trávenie účinkom leucínu/stavebný kameň bielkovín/

Fenikel – udržuje črevá v ustavičnej činnosti tým, že obsahuje éterický olej fenchol a vlákniny.

Baza – tanín v bazovej šťave je účinné preháňadlo. Hnačku naopak zastavia suché bazové bobule. Pozor, nikdy nejesť surové bobule!!!

Jogurt – podporuje tráviacu činnosť v črevách účinkom mliečnych baktérií.

Mango – ničí v čreve choroboplodné zárodky účinkom komplexov, viažucich na seba cukor.

Kyslá kapusta – zabraňuje zápche pomocou kyseliny mliečnej a veľkého obsahu vláknin.

Celozrnný chlieb – obsahuje veľa vláknin a dodáva veľa vitamínu B1.

Ľanové semeno – mechanizmus účinku spočíva vo vniknutí slizového obalu semena do nestrávených častí potravy v čreve, ktoré napučia a zväčší sa objem výkalov v čreve. To núti črevo do pohybu a dráždi na vyprázdňovanie. Olej, ktorý semeno tiež obsahuje, naolejuje povrch čriev, čím napomáha lepšiemu kĺzaniu výkalov, najmä v hrubom čreve. Najlepšie je ľanové semeno pomlieť ale užívať vždy len čerstvo pomleté.

Dobré účinky na čistenie organizmu má aj cesnak, rebarbora, zázvor a vinič.

Vedeli ste že:

 • čaj z bobkového listu je vhodný na očistu kĺbov? Dokáže z nich vyplaviť soľ a zbaviť mnohoročných bolestí a únavy kĺbov.
 • proti bolesti hlavy je dobrý mrkvový koktail / 100 ml mrkvovej šťavy, 100 ml zelerovej šťavy, pár stoniek čerstvého rozmarínu a čerstvo zomleté čierne korenie/. Mrkva obsahuje dauracín, ktorý rozširuje cievy najmä v mozgu.
 • ako podporné liečivo pri cukrovke sa používa púpava. Čistí krv, povzbudzuje látkovú premenu, činnosť podžalúdkovej žľazy a stimuluje tvorbu inzulínu. V období kvitnutia sa odporúča zjesť každý deň až 10 stvolov púpavy.
 • kardamónové semená majú dobré účinky na činnosť obličiek a sú posilňujúcim liekom proti inkontinencii. Pomáha čaj: 2 – 3 zrnká kardamónu, kúsok celej škorice, 2 klinčeky, malý plátok čerstvého zázvoru a 200 ml vody. Všetko spolu priviesť skoro do varu ale nevariť!!! Prikryté nechať hodinu odstáť potom scediť.
 • ľudoví liečitelia odporúčajú pred spaním rozpustiť v ústach štipku soli. Vraj to zabraňuje nočným kŕčom v dolných končatinách.
 • nemeckí vedci zistili, že koreň pŕhľavy zoslabuje niektoré príznaky zväčšenej prostaty. Pokrájajte 15 g sušeného koreňa, povarte do 10 minút v 250 ml vody, sceďte a popíjajte v priebehu dňa.
 • bylinkár Pavel Váňa odporúča na zvýšenie sexuálnej aktivity pitie čaju z dvoch dielov mäty a jedného dielu saturejky.
 • pri zápale močových ciest ruskí ľudoví liečitelia ponúkajú chrenové mlieko. Zalejte 1 lyžicu postrúhaného chrenu pohárom horúceho mlieka, nechajte 10 minút vylúhovať, sceďte a pite pomaly v dúškoch.
 • ľudová lekáreň odporúča na žalúdočné alebo dvanástnikové vredy pitie čaju z ľanových semien alebo aj čaj z koreňa kostihoja.
 • čaj zo stavikrvu vtáčieho pomáha rozpúšťať kamienky v žlčníku a žlčových cestách a celkovo zlepšuje látkovú premenu.
 • známa bylinka rebríček obyčajný v zriedkavých prípadoch vyvoláva kožné vyrážky a dlhodobé užívanie môže zvýšiť citlivosť na svetlo a nemá sa používať v tehotenstve.
 • ak máte zápchu, užívaniu repíka lekárskeho tejto sťahujúcej bylinky sa radšej vyhnite!!!
 • prvá pomoc pri astmatickom záchvate je šálka silnej kávy.
 • na bolesť v hrdle pomáha „ PRIESSNITZOV OBKLAD“. Na hrdlo priložte látku namočenú v STUDENEJ vode, prekryte igelitom a obaľte suchou látkou. Obklad odstráňte po 2 hodinách. Ďalší obklad použiť až po 4 hodinách.
 • pri nádche radili staré mamy „ CIBUĽOVÉ“ ponožky. Na kolieska pokrájať cibuľu, vložiť do vlnených alebo bavlnených ponožiek. Obložiť chodidlá a členky. Nechať ich na nohách celú noc.
 • Josef Zentrich radí na srdce užívať 2 až 3 x denne na špičku noža kôprové semená.

Zdroj : internet

Verím, že Vás niektoré informácie zaujmú a možno aj niektoré použijete pri odstraňovaní rôznych neduhov ktoré Vás trápia. Želám Vám priatelia pevné zdravie, pohodu a úsmev na tvári.

Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.