Občas sa stretneme s nevideným a nepočutým a preto sa správame k danej veci podozrievavo....tak som sa aj ja díval na predmet, ktorý pripomínal Aladínovu lampu, ale bez ucha a bez knôtu. Manželka, krčiarka, ho doniesla a vysvetlila mi, že je to pomôcka na vyplachovanie nosovej dutiny slanou vodou. Že to skôr skúsi na seba a potom sa uvidí. Po roku používnia sa veľmi osvedčil a preto Vám predkladám do pozornosti túto zdravotnú pomôcku.

Nosová sprcha slúži na vyplachovanie nosovej dutiny teplou vodou, ktorá má 37 stupňov. Voda je slaná - 0,9% roztok NaCl, tj fyziologický roztok, ktorý si veľmi jednoducho vieme vyrobiť v kúpeľni i do zásoby na 2-3 použitia. Vyplachuje sa ráno pri rannej hygiene a pri získaní určitej skúsenosti netrvá dlhšie ako l minútu. Výplach nosovej dutiny je tak jednoduchý, že ho zvládne pod dohľadom aj 5 ročné dieťa. 

Výplach robíme tak, že sa nahneme nad umývadlo, hlavu mierne otočíme do strany a do hornej nosovej dierky lejeme z nosovej sprchy fyziologický roztok a druhou nosovou dierkou ho necháme vytekať, pričom sa čista vnútorné časti nosa. Vyplachuje sa samospádom, nie pod tlakom. Postup opakujeme s druhou nosovou dierkou. Po skončení výplachu sa vysiakame do vreckovky. Zlepšenie dýchania a úľava je okamžitá. Nosová sprcha by mala byť súčasťou dennej hygieny.

Pravidelné vyplachovanie nosa pomocou nosovej sprchy pôsobí ako prevencia ochorení v oblasti nosa a prínosových dutín a zmierňuje priebeh už rozvinutého zápalu nosa a prínosových dutín. Tiež zvyšuje odolnosť slizníc nosa proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, odstraňuje z nosa prach a peľ a zmierňuje obtiaže pri alergických reakciách., pomáha aj pri niektorých operáciách v oblasti nosa, pomáha pri pocitoch suchého nosa a v zime pri kúrení ústredným kúrením, pomáha ženám s nepriechodným nosom v dôsledku hormonálnych zmien. Dôležité je i to, že pacienti s chronickými nosovými obtiažami výrazne znížili spotrebu rôznych liekov a kvapiek či sprayov do nosa.

V prípade záujmu o túto pomôcku si ju môžete zakúpiť v lekárňach alebo výdajniach zdravotníckych pomôcok.

MUDr. Branislav Brežný

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.