A je to tu. Je za nami druhý rekondičný pobyt s deťmi, ktorým bola diagnostikovaná SM. Úžasné prostredie vrážských kúpeľov nám umožnilo stráviť neobyčajne neopakovateľných 10 dní.

Tak ako minulý rok, tak aj tento som sa rekondičného pobytu zúčastnila aj ja. Bolo úžasné vidieť deti s SM-kou spolu. Už to neboli tie ustráchané deti a mládež, ktoré stretávam v ambulancii. A neboli to ani deti a mládež s očami plnými otázok a obáv, ktoré len ťažko vedeli dostať zo seba slovo. Ale boli to mladí ľudia s veľkou chuťou žiť a bojovať s ich chorobou. Už to nebol ten strach, ale bola to odvaha a veľké plány. A čo bolo najdôležitejšie? To, že decká boli spolu. Už neboli v tom samé, ale boli v tom spolu. Zdieľanie ich boja s chorobou a vzájomná podpora mali veľký význam. Mnoho doteraz nevypovedaného sa dostalo na svetlo a tým aj naoko obrovský problém mal zrazu riešenie.

Pobytu sa zúčastnili mladí ľudia, ktorí absolvovali rekondíciu aj minulý rok a samozrejme sme medzi sebou privítali aj nových členov. Možno nevedeli do čoho idú, ale na konci niektorí z nich odchádzali domov so slzami v očiach.

Ja opäť ďakujem SZSM, že som sa pobytu mohla zúčastniť znova. Tak, ako to veľa dalo naším mladým ľuďom, takisto som aj ja odchádzala z pobytu obohatená o nové zážitky, skúsenosti, informácie a hlavne obohatená a nové vzťahy – bližšie vzťahy bez bieleho plášťa. Mohla som spoznať, kým vlastne decká sú, aké majú problémy, čo im robí najväčšie problémy...Proste spoznala som veci, ktoré počas návštevy na ambulancii väčšinou kvôli nedostatku času, prítomnosti viacerých osôb ostanú nevypovedané. Pevne verím, že odteraz sa naša spolupráca v ambulancii pre liečbu SM zlepší, adherencia liečby sa zvýši a decká budú žiť naplno.

Takisto moja vďaka patrí vedeniu Kúpeľov Vráž. Vďaka za to, že nám umožnili tento čas stráviť spolu. Vďaka, že sa o nás starali, poskytli skvelé služby a mnohé prekvapenia.

Už teraz sa teším na tretí rekondičný pobyt. Pevne verím, že sa uskutoční.

Katarína Koniarová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.