Hrejivé slnečné lúče nás sprevádzali cestou na Zemplínsku Šíravu, kde sme mali stráviť zaujímavý víkend. Už pri vstupe do hotela Chemes nás vítala tabuľa s krásnym plagátom, ktorý oznamoval, že tu sa koná už 9. ročník celoslovenskej a 2. ročník medzinárodnej súťaže ,, Abilympiáda". Stretla som tu mnoho už známych SM- károv, ale našli sa aj nové tváre.

Tie som si však rýchlo osvojila. Prvý večer sa niesol v znamení slávnostného otvorenia a prezentácie sponzorov. Naša prezidentka zväzu SM p. Jarmila Fajnorová privítala všetkých slovenských aj zahraničných hostí - súťažiacich a ich sprievodcov. Oboznámila nás s programom nasledujúcich dní.

Sobota ráno - pohľad na vychádzajúce slnko, na naše ,,malé slovenské more" v nás umocnil pocit šťastia. Nevadí, že sedíme na invalidnom vozíku, že našou spoločníčkou je francúzska barla, alebo palička, nevadí, že máme sklerózu multiplex ...sme tu svoji, s rovnakými problémami, pocitmi. A ideme súťažiť. Zmerať si sily v tom, čo nás baví a pomáha zabúdať na chorobu. Stretli sa tu žienky za šijacími strojmi, s ihlicami v rukách, ktoré uplietli, alebo uháčkovali v danom limite predpísaný vzor, vyšívali pekný obrázok, alebo vytvorili čipku paličkovou metódou. Boli tu umelci - maliari, ktorý svoje dielo namaľovali na sklo, či papier. Našli sa aj majstri, ktorí pracovali s drevom, hlinou. Múdre hlavičky súťažili zase v hre s číslami - sudoku, na počítači vytvárali plagáty, alebo s hlavami sklonenými na šachovnicou rozmýšľali, kde posunúť koňa, dámu, či kráľa. V spoločenskej miestnosti bolo veselo a hlavne pestro. Stoly sa hýrili farbami, pretože tu boli pripravené kopy kvetov na súťaž v aranžovaní. Všetky súťažiace sa pustili s chuťou do práce, aby ukázali, ako vytvoriť ikebanu z rôznych druhov kvetov rôznych farieb. Výsledok bol úžasný. Pri takejto práci sa nedá povedať, ktorá ikebana bola najkrajšia. Všetko, čo je z kvetov je krásne.

Súťažiacich bolo asi 90. Striedali sme sa v jednotlivých disciplínach, v čase oddychu sme využili krásny slnečný deň na prechádzky po brehu Zemplínskej Šíravy. Večer nás čakala disciplína, vyhlásená ako nultý ročník - a to v prednese prózy a poézie. Päť odvážnych súťažiacich prednesom vlastne vytvorených básní, alebo prevzatej prózy od známych autorov umocnilo atmosféru týchto dní. Následne na to bol krst mojej knižočky, zbierky básní, ktoré som venovala môjmu milujúcemu manželovi. Viem, že život so ženou, ktorá má SM je ťažký, a preto ho týmito veršami chcem poprosiť o trpezlivosť a poďakovať sa za pochopenie a podporu. Následne na to bola moja v živote prvá autogramiáda. Ten úžasný pocit chcem zažívať znova a znova. Ukladám na papier ďalšie slová lásky a túžby, a snáď sa mi to ešte podarí. Ďakujem z celého srdca pani prezidentke Jarke za to, že mi splnila moje želanie - bolo to pre mňa ,,Modré z neba". Nedeľa bola v znamení príprav na slávnostný večer, na ktorom sa mali vyhodnotiť najlepší z najlepších. Preto tou najžiadanejšou disciplínou bola studená kuchyňa a cukrárstvo, to znamená pripraviť na večer pohostenie. Tá vôňa čokolády, krása marcipánových ruží na tortách nás nútila ochutnať z torty. Naprázdno sme prešli aj popred pripravované šunkovo - salámové misy. Tie budú až na večeru. Usmievali sa z nich na nás malé myšky z vajíčok, muchotrávky v tráve, ružičky zo šunky a iné kreácie, vytvorené z potravín. Večerná tabuľa bola prekrásna. A hlavne chutná. Odmenení sme boli všetci. Aj keď nie vecnými cenami, ale hrejivým pocitom, že sme pre seba niečo urobili a pre ostatných niečo vytvorili. Nie sme tu zbytoční. Aj keď nie celkom zdraví, ale duchom bohatí. Mnohí to prejavili aj na parkete, keď si pri úžasnej muzike aj keď len pomaly, ale vyskúšali zopár tanečných krokov.

Rozlúčka bola ťažká. Aj keď každý z nás sa už tešil domov ... tie chvíle, prežité s priateľmi sú nezabudnuteľné.

Myslím na Teba
Myslím na nás
To modré z neba
Prichádza včas
Bez lásky život je pustý
neplačem...
na stole kvety...
ďakujem.

Anna Očenášová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.