Cestovná kancelária Piešťany Tour ponúkla nášmu zväzu možnosť zahraničného rekondično- rekreačného pobytu v talianskom Lignane. Predpokladané odchody do Lignana by boli v prvej dekáde septembra príslušného roka, na konci turistickej sezóny. Cena pobytu pre jednu osobu by bola cca 215 €. V prípade, že by sa vyrokoval iný termín, cena bude vyššia, predchádzajúci turnus bol drahší o 50 €.

Cestovná kancelária poskytuje za túto cenu :

  1. cestu tam a späť pohodlným turistickým autobusom
  2. ubytovanie - 7 nocí
  3. plná penzia ( v prípade zájazdu obed vo forme cestovného balíčka)
  4. delegáta CK

Neposkytuje poistenie účastníka zájazdu.

Možnosť fakultatívnych zájazdov: Celodenný výlet do Benátok, výlet loďou do mesta na ostrove Grado ( Grado e la sua laguna), výlet loďou na Mušličkový ostrov, pirátsku plavbu...

Cesta

Dňa 6.9.2013 o 20.30 hod bol pristavený autobus v Novom Meste n/Váhom, pokračoval cez Piešťany, Bratislavu – zastávka Istropolis aj hlavná železničná stanica. V autobuse bol zasadací poriadok. Odchod z Bratislavy bol o 22.45 hod a prvá bezpečnostná zastávka bola v Jarovciach, tesne pred prechodom do Rakúska. Ďalšie dve zastávky boli na benzínových pumpách v Rakúsku. O 7.05 hod. sme boli pred hotelom Flora v Lignane. Autobus bol pohodlný, nevýhodou bol úzky komunikačný priestor a prudké schody v autobuse. Batožinu sme hneď pri príchode vyložili do vestibulu hotela. Ubytovanie na izbách od 11-tej hodiny.

Odchod z Lignana bol v skorých večerných hodinách v sobotu o 18.00 hod. Cestou domov sú tri bezpečnostné zastávky. Okolo 19.20 hodiny cesta prechádza Alpami – možnosť fotenia a filmovania. Príchod do Bratislavy okolo 2. hod rannej. Autobus končil v Trenčianskej Teplej.

Ubytovanie

UbytovanieApartmánový hotel je dvojposchodový, bez výťahu. Chody sú pohodlné. Na prízemí sú dve izby, ostatné sú na poschodí. Štyri izby boli dvojlôžkové, ostatné apartmány mali samostatné izby po 2-3 lôžkach. Každý apartmán mal kuchynku. Niektoré izby boli s balkónom. Každý „byt“ má vybavenú kuchynku s plynovým šporákom. Kúpeľňa má umývadlo, záchod a sprchu v jednej miestnosti. Hotel je umiestnený v tichej zástavbe, od 23.00 hod je úplný kľud.

Strava

Plná penzia : raňajky o 8.00 hod, obed o 12.0 hod, večera o 18.00 hod. Strava sa podáva pre izby na poschodí v stane pred ubytovňou, izby na prízemí si ju zoberú do kuchynky, je tam dosť miesta. Stravovanie sa začína v sobotu večerou, končí v sobotu za týždeň raňajkami a obedovým balíčkom na cestu.

Strava sa podáva v dostatočnom množstve, chutná, nie pálivá alebo korenistá. Obedy sú skôr ľahšie, bezmäsité, alebo polo mäsité. Možnosť prípravy diétnych jedál (bezlepková, modifikácia Eversovj diety, vegetariánska..)

Je možnosť navštíviť reštaurácie, pizzerie a ochutnať taliansku stravu. Zmrzlina je vynikajúca, tiež káva – tie treba okoštovať!

Pláž

PlážPláž je od hotela vzdialená cca 2-3 minúty pomalou chôdzou. Je piesková s vybetónovanými chodníkmi. Je rozdelená na jednotlivé sektory plážovými stavbami, kde sa jednak predávajú lístky na slnečník a lehátka- cena 12 € na deň (pre nás neprijateľná). V tomto komplexe sú WC aj pre vozíčkarov, sprcha na studenú vodu, na teplú si treba kúpiť žetón- 1,2 €

V týchto zariadeniach je v prevádzke kaviarnička či bistro s možnosťou občerstvenia nápojmi aj s možnosťou sa najesť. Pláž je dlhá niekoľko kilometrov. Pred morom je asi 50 metrový pás, kde sa dá zložiť. Zakázané sú lehátka aj slnečníky!- to aby sa nebrala práca miestnym. Môže sa použiť plachta, deka alebo karimatka.

Vchod do mora je veľmi pozvoľný, veľmi dlho je plytká voda, takže vyslovene dobrí plavci musia ďaleko do mora. Voda i napriek vetru alebo chladnejšiemu počasiu je teplá a prijateľná.

Centrum – pešia zóna

Pešia zóna je vzdialená od hotela asi 5 minút pohodlnej chôdze. Je dlhá, odhadujem ju asi na 2 km, po bokoch sú kandelábre s fotografiami dokumentujúcimi výstavbu strediska za posledných 100 rokov. Je to taká galéria. Asi v strede (25 min. chôdze) je rím. kat. kostol so zvláštnou architektúrou. Sú tu reštaurácie, pizzerie, zmrzlinárne, kaviarničky, obchody s topánkami, šatami, ovocím, potravinami a samozrejme suveníry človek môže kúpiť na každom kroku. Veľkoobchody sú v bočných uličkách bežne dostupné chôdzou a ceny sú tam podstatne nižšie, sú určené pre bežne tu žijúcich obyvateľov. Je tu množstvo herní aj pre deti. Obchody sú otvorené do polnoci, zvláštnosťou je, že obedná siesta trvajúca od 12 – 16 - tej hodiny prakticky vyľudní pešiu zónu a otvorené sú len reštaurácie a obchody, ktorých majitelia nie sú taliani. Prechádzky sú veľmi príjemné, po pešej zóne večer chodí vláčik, ktorým sa môžeme previesť. Doprava v Lignane je zabezpečovaná autobusmi miestnej dopravy, cena lístka je 1,2 €

Klubový život

Hotel Flora je priam predurčený na kolektívny život. Na izbách sme boli ubytovaní podľa vopred určeného zoznamu. Členovia rekondície si mohli požiadať s kým chcú bývať, takže dávnejšie priateľstvá predurčili posun spánku do neskorých nočných či skorých ranných hodín. Tiež podávanie stravy v stane s viacerými usadenými stravníkmi za jedným stolom prinášali debaty. Hodne sa diskutovalo o rekondíciách, o činnosti v kluboch, o nových aktivitách, vymieňali sa skúsenosti. Výhodou takéhoto tesného spolužitia bolo aj to, že sa mohli aktuálne meniť plány činností podľa počasia a vôle. Aj v čase nepohody sa konali vychádzky po polostrove, na pešej zóne či výlety loďou. Napriek tomu, že každý si mohol robiť plán podľa svojich predstáv, spoločné výlety mali najväčší ohlas.

Bude treba na takýchto akciách akceptovať vedúceho rekondície a vzdať sa demokratickým spôsobom ega v prospech väčšiny. Je potrebné dodržiavať dohodnutý program.

Výlety

VýletyCestovná kancelária ponúka fakultatívne výlety. Okrem nich je možnosť v pondelok dopoludnia navštíviť miestne trhy. Doprava na trhy je individuálna miestnou autobusovou dopravou. Autobusová zastávka je vzdialená 2 minúty príjemnej chôdze.

Výlet do Benátok je v utorok, je celodenným výletom. Je však možnosť vybaviť i iný deň, Výlet organizuje iná cestovná kancelária. Obed je nahradený cestovným balíčkom. Cena 37 €. Cestu do prístavu treba absolvovať miestnou autobusovou dopravou. Výlet je fyzicky namáhavý. Kto v Benátkach nebol a jeho fyzická kondícia je dobrá, mal by Benátky navštíviť.

Výlet na ostrov Grado a jeho lagúny je možný od pondelka do soboty, 2x do dňa. Plavba sa uskutoční, ak je prítomných viac ako 20 cestujúcich. Na ostrove je dvojhodinová prestávka na možnosť prezrieť si pôvodne rímsky prístav, typické historické centrum s pozostatkami rímskych stavieb, úzke a prekrásne zrekonštruované úzke uličky pripomínajú Benátky. Sú tu dôležité kostoly ( S.Maria delle Grazie, Dóm, Krstiteľňa). Cesta späť vedie cez lagúnu, kde môžeme obdivovať casoni- malé rybárske domčeky, množstvo vtáctva peknú prírodu. Cena lístka je 17 €.

Výlet na Mušličkový ostrov je v dňoch pondelok až sobota, 2 krát denne. Ostrov je dlhý asi 7 km, vytvára hranice medzi Jadranským morom a lagúnou. Je možnosť tu stráviť l hodinu v prírodnom prirodzenom prostredí. Cena je 13 €

Celkové hodnotenie

Ponúknuté miesto a čas rekondície i poskytnuté služby cestovnou kanceláriou predčili moje očakávanie. Takto prežitý čas s možnosťou pestrých aktivít športových i spoločenských jednoznačne prispeje k upevneniu zdravia. Nevýhoda je, že táto rekondícia nie je vhodná pre členov klubov s ťažšími pohybovými postihmi, jednoznačne nie je pre vozíčkarov alebo tých čo používajú pri chôdzi chodúľku alebo dve francúzske barly. Pobyt v stredisku je finančne nenáročný! Kluby môžu poskytnúť svojim členom finančnú výpomoc napr. z peňazí získaných z 2% z daní alebo od sponzorov. Jednoznačne odporúčam zúčastniť sa na tejto rekondícii.

MUDr. Branislav Brežný

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.