Stačí jedna dovolenka v talianskej destinácii a okamžite sa do nej zamilujete raz a navždy.

Keď mi naša predsedníčka D. Kovácsová zatelefonovala, že mám možnosť zúčastniť sa týždennej dovolenky v Taliansku, ktorý organizuje SZSM, času na premýšľanie bolo málo. Na jednej strane ma najviac odrádzala dlhá cesta autobusom v nočných hodinách, na strane druhej ma však lákala predstava zažiť dovolenku po prvý krát v živote pri mori. A tak som sa nevzdala a povedala som si, že za všetko, čo za niečo stojí, je potrebné priniesť aj nejakú obeť a vynaložiť námahu. Povzbudzoval ma aj manžel a sľúbil, že mi bude všemožne nápomocný.

Láska na prvý pohľadDocestovali sme ráno unavení, ale plní očakávania. Delegát nás previedol krátkou prechádzkou v blízkosti mora a oboznámil nás stručnými, ale užitočnými radami, ako sa budeme pohybovať na polostrove Lignano. Po ubytovaní, ktoré bolo čisté a priestranné, sme už odpoludnie trávili pri mori na pláži s jemným pieskom. Do mora sa vchádzalo pozvoľna, v plytkej vode a popri pláži mnohí využívali na príjemné prechádzky. Romantika ako vyšitá, pláž bola posiata farebnými slnečníkmi. Vily a hotely rôznych veľkostí, tvarov a farieb, ale nenašli by ste na celom ostrove dva rovnaké.

Prezidentka SZSM J. Fajnorová sa nám venovala jedinečne počas celého pobytu, vybrala aj výbornú dvojicu kuchárov. Boli sme posledný turnus, ale oni nepoľavili zo svojej profesionálnej, poctivej práce, z úslužnosti, príjemného vystupovania a to v dôchodkovom veku. Prezidentka zorganizovala zájazd výletnou loďou na ostrov Grado.

Ocitli sme sa na šírom mori tyrkysovo modrej farby, v diaľke sme zazreli končiare Álp. Ostrov nás uchvátil svojou malebnosťou, úzke uličky starého, pôvodom rímskeho mesta. Plavba späť smerovala popri malých a väčších ostrovoch, ako vystrihnuté s pohľadníc.

Dovolenkovú atmosféru sme si užívali plnými dúškami, pri náhodnom stretnutí v skupinkách mal každý úsmev a spokojný výraz tváre. Večery sme trávili na promenádach mestom a mali sme čo obdivovať.

Lenže ak chceme mať atmosféru naozaj dokonalú, do zoznamu povinných zastávok je posedieť si a občerstviť sa drinkom pri západe slnka a vtedy pochopíte, čo pre Talianov znamenajú slová dolce vita. A do tej dokonalosti určite prispela aj výborná partia našich spoludovolenkárov.

Letovísk s prístavmi je tu viacero, z palúb lodičiek a luxusných jácht vystupujú na pevninu nielen turisti, ale aj smotánka z celého sveta, ktorá je tu ako doma. Na jednom ostrove si našla svoj malý súkromný raj aj Sophia Loren, ktorá vo svojej vile oddychuje každé leto. Vie prečo. Tak ako všetci tí , čo sa do akéhokoľvek kúska Talianska beznádejne zaľúbili. A určite to bola láska na prvý pohľad.

Domov sme sa vracali podvečer a boli sme uchvátení pohľadom na majestátne končiare Álp. Dlhé kilometre sme neúnavne pozorovali tú nádheru prírody, prerušovanú desiatkami tunelov. Alpy nám pózovali pred aparátmi až do západu slnka a toľkou pozornosťou sa nemôže pochváliť ani tá najznámejšia hollywoodska hviezda.

Jolana Švajková

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.