Podľa B.A. Howarda ľudské telo obsahuje:

  1. toľko vody, že by zaplnila 40 litrový sud
  2. toľko tuku, že by sa z neho vyrobilo 7 kusov mydla
  3. toľko uhlíka, že by sa z neho vyrobilo 9000 tuhových náplní do ceruziek
  4. toľko fosforu, že by vystačil na 2200 hlavičiek zápaliek
  5. toľko železa, že by sa z neho vyrobil 1 stredne veľký klinec
  6. toľko vápna, že by vystačilo na vybielenie jedného kurníka pre sliepky
  7. mikroskopické množstvo stopových prvkov, ako je napr. kobalt, jód, zinok, meď, molybdén, titán, berýlium atď.

Vedeli ste že: človek má 15 miliárd mozgových buniek, ktoré sa skladajú z 70% z vody?

Vedeli ste že: látky, ktoré sa dostanú do krvného obehu, prenikajú do každej časti tela - okrem mozgu a miechy. Zložitý a dômyselný systém zabezpečuje, aby sa do mozgu dostali len tie látky ktoré mozog potrebuje ako napríklad kyslík, oxid uhličitý alebo glukóza a ostatným zabráni preniknúť do mozgu.

Vedeli ste že: srdce sa rozťahuje a sťahuje asi 100 000 za deň a asi 40 miliónov krát za rok?

Vedeli ste že: na svete zomiera viac ľudí na následky obezity ako na následky hladu???

Vieme, že rastliny v domácnosti môžu byť užitočné filtrovaním vzduchu. Nájde sa však aj jedna, ktorá je v našich rodinách bohato zastúpená a to difenbachia na ktorú si treba dať pozor. Ak sa jej list dostane do úst, môže spôsobiť opuchy.

Vedeli ste že: novorodenci obyčajne plačú bez sĺz. Hoci ich oči sú dostatočne zvlhčované, slzy sa im začnú tvoriť až niekoľko týždňov po narodení, keď sa im plne vyvinú slzné kanáliky.

Máme tri druhy sĺz:

  1. Bazálne slzy. Slzné žľazy neustále produkujú priehľadnú tekutinu, ktorá chráni a zvlhčuje naše oči. Táto tekutina zlepšuje aj naše videnie. Keď žmurkneme, rovnomerne pokryje oči.
  2. Reflexné slzy. Tieto slzy nám zalejú oči, keď sa do nich dostane nejaká čiastočka alebo cudzorodá látka, ktorá ich podráždi. Podnetom na reflexné slzy môže byť aj zívanie či smiech.
  3. Emocionálne slzy. Tieto slzy sú reakciou na silné emócie a sú špecifické pre ľudí. Obsahujú o 24 percent viac bielkovín ako reflexné slzy.

Vedeli ste že: človek denne pri dýchaní vymení so svojím prostredím okolo 10 000 až 70 000 litrov vzduchu. Azbestová hrozba. Ako súčasť stavebných materiálov v druhej polovici minulého storočia sa používal azbest, vtedy považovaný za bezpečný. Veda ale dokázala mimoriadnu nebezpečnosť azbestu. Ukladanie azbestu v organizme postupne vyvoláva vznik nádorov a autoimunitných reakcií, následky môžu byť ďalekosiahle. Stálou hrozbou sú aj ešte teraz hojné eternitové strechy!!!

Bádatelia z Ústavu pre medicínu založenú na dôkazoch v nemeckom Kolíne nad Rýnom hodnotili 175 brožúr obsahujúcich informácie o 520 liekoch a zistili, že 94% informácií nebolo zdokumentovaných. Iba 6% informácií bolo podložených literatúrou a údajmi, ktoré sa dajú overiť!!! Opäť sa vynára otázka: Komu má pacient veriť???

Princíp predbežnej opatrnosti

Všade tam, kde nie sme si istí, akému riziku sa vystavujeme, mali by sme uplatňovať princíp predbežnej opatrnosti. Tento princíp je založený na tom, že vždy, keď existuje riziko možného nebezpečenstva, a to aj v prípade, že riziko nie je stopercentne overené, treba konať tak, akoby to nebezpečenstvo bolo reálne. Ak nevidíme do zákruty, nepredbiehame, pretože v protismere by mohlo ísť auto. Ak nevieme, či ide, alebo nejde, správame sa tak, ako keby išlo. Ak nájdeme v lese lákavo vyzerajúce bobule, ktoré nepoznáme, nebudeme ich jesť, pretože by mohli byť jedovaté. Nevieme, či sú, alebo nie sú jedovaté, správame sa tak, ako by jedovaté boli.

prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc

Zdroj: internet

Život plný radosti, lásky a zdravia Vám všetkým želá Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.