Mám písať niečo pekné o abilympiáde, ale aby to nebolo už po 6x len o „kuracinovej“ dojmoch a postrehoch... a nakoľko to bol jubilejný 10. ročník Abilympiády SZSM a 3. Medzinárodná abilympiáda, tak to chcelo nejaký „onakvejší“ článok ;o) vymyslela som si teda, že „oslovým“ viacerých účastníkov akcie a poprosím ich o spoluprácu ... ALE ... cez facebook a mail som „vyzvala“ až 18 ľudí k napísaniu pár slov o tom, kto ich na abilympiádu priviedol prvý raz, v akých disciplínach súťažili, ako sa umiestnili, svoje postrehy, čo by popriali abilympiáde a jej organizátorom do ďalšej desiatky... no a div sa svete, jediná osôbka, ktorá okamžite zareagovala a pochopila moju prosbu, bola Martuška Antošová – si skvelá – ĎAKUJEM!

Marta Antošová, Klub SM pri SZSM Banská Bystrica

Na 10. ABILYMPIÁDU SZSM ma priviedli ľudia, s ktorými sa stretávam už dlhú dobu v kluboch a tiež som chcela zažiť tú skvelo opisovanú atmosféru. Zúčastnila som sa jej teda prvý krát.

Súťažila som vo viazaní ikebany a príprave studenej misy. Aj keď som sa neumiestila na prvých troch miestach, bola som rada. že som sa stretla s tak úžasnými ľuďmi okolo mňa.

Do ďalšej desiatky ABILYMPIÁDE SZSM a jej organizátorom prajem, aby takéto stretnutia s pevným presvedčením organizovali ďalej s takým elánom a nadšením ako doteraz.

10. ročník bol na vysokej úrovni s medzinárodnou účasťou .

Budem veľmi rada, ak sa budem môcť abilympiády zúčastniť aj o rok.

Daniela Valová, Klub SM pri SZSM Piešťany

Moja prvá skúsenosť s Abilympiádu bola na 4. ročníku, ktorý sa konal ešte vo Vranove nad Topľou, priviedla ma tam (cestovali sme vlakom) Pavlínka Ďurčeková. Obdivujem všetkých organizátorov i dobrovoľníkov, že už rokov pripravujú túto akciu na tak vysokej úrovni, pre stále väčší počet účastníkov.

Celkovo som sa zúčastnila štyroch abilympiád, súťažila som v kategóriách: studená kuchyňa (získala som 3. miesto), cukrárstvo (2. miesto ) a sudoku.

Do ďalšej desiatky ABILYMPIÁDE SZSM a jej organizátorom prajem, hlavne pevné zdravie a stále dostatok nadšenia, sily, podpory, nových nápadov... pri organizovaní tohto skvelého stretnutia esemkárov z celého Slovenska i okolitých krajín!

Beáta Kuracinová, Klub SM Trnava

Prvýkrát som išla na 5. ročník Abilympiády, ktorá sa vtedy prvý raz konala na Zemplínskej Šírave v hoteli Chemes. Zlanárila nás (aj môjho manžela) vtedajšia predsedníčka nášho klubu Anka Pavlovičová a natoľko sa nám medzi esemkármi zapáčilo, že odvtedy sme boli na každej, čiže spolu na šiestich ročníkoch.

Súťažila som prvé dva ročníky v kat. studená kuchyňa s tým, ako povedala Anka, že salám a syr „nahádzať“ na tanier dokáže predsa každý ;o)) ale potom som sa „našla“ v tvorbe plagátu na PC, kde som sa umiestnila 3x na 1. a 1x na 2. mieste. Skúšala som aj Sudoku, ale tam som bola bezkonkurenčne posledná...

Do ďalšej desiatky ABILYMPIÁDE SZSM a jej organizátorom prajem, aby im to nákazlivé nadšenie vydržalo, aby táto akcia, ktorá už dávno presiahla hranice Slovenska, každým rokom prekonávala svoju úroveň v kvalite, aj počte účastníkov. Aby mali dostatok sponzorov, podporovateľov a dobrovoľníkov, ktorí majú radosť z toho, keď vidia, že my (esemkári) sa tešíme!

Beáta Porubčanská, Klub SM Trnava

Táto jubilejná Abilympiáda bola pre mňa osobne prvá a takto som ju prežila:

Ako som sa vybrala na Abilympiádu SZSM

Jedného krásneho dňa, keď pršalo mrholilo, (určite sa aj žabiatko niekde narodilo), sme sa my trnavskí esemkári vybrali na 10. Abilympiádu SZSM na Zemplínsku Šíravu. Ešte tomu samozrejme predchádzali v našej rodine „ťukance“ na čelo, lebo predsa len, cesta je ďaleká, a ja som ZŤP. Ale zlákali ma diaľky, a chcela som vidieť aké je to naživo, chcela som vidieť ľudí, ktorí sa niečomu venujú aj napriek chorobe, a ešte sa aj bavia.

Cesta nám trvala dlhšie, lebo sme potrebovali viac prestávok, keďže sme sa potrebovali natiahnuť, spraviť niekoľko krokov, navštíviť onú miestnosť, alebo sa posilniť kávou. Z nášho Trnavského klubu sclerosis multiplex sme išli nakoniec piati obaja Kuracinovci, Karol Piváček, a ja Beata Porubčanská s dcérou Andrejkou. Spojili sme sa s piešťanským klubom, aby sme lepšie využili cestovné prostriedky, lebo od nich išla iba Daniela Valová s manželom. Keď sme prišli do hotela Chemes, bolo tam už veľa ľudí ubytovaných, mali sme šťastie - ešte sme sa vošli, chi-chi. Po večeri bolo zahájenie 10. ročníka Abilimpiády SZSM a 3. Medinárodnej Abilympiády, privítanie všetkých slovenských účastníkov, zahraničných hostí, ktorí sa prihlásili do súťažných disciplín. Samozrejme v ich rodnom jazyku, boli z Česka, Poľska a Maďarska. Zaujímavé boli aj prezentačné vstupy zástupcov firiem, ktoré sa zaoberajú bezbariérovými prístupmi, zdvíhacími zariadeniami pre imobilných a rôznymi kompenzačnými pomôckami, ktoré uľahčujú život ťažko chorým, ako sme aj my. Nesmela chýbať ani Abilympijská prísaha, ktorú tento raz predniesol poľský esemkár.

Na záver piatkového večera nám prezidentka SZSM Jarka Fajnorová popriala veľa úspechov v súťažení a oficiálny program sa skončil.

V sobotu nás čaká byť prvý súťažný deň, a aj z cesty cez celé Slovensko sme boli unavení, tak sme radšej išli spať.

Ja som sa prihlásila na súťažnú disciplínu maľovanie vodovými farbami ,no zistila som, že som sa asi precenila. Napadlo ma to pri pohľade na obrázok, ktorý maľovala pani z Poľska, to sa mi zdalo úplne profesionálne, veď nakoniec aj získala 1. miesto v maľovaní vodovými farbami. Ale - ako hovorí barón Pierre de Coubertin, zakladateľ moderných olympijských hier - nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!

Obdivovala som všetko čomu sa tu súťažiaci venovali, šach - kráľovská hra, sudoku háčkovanie, pletenie či košikárstvo je určite výzva pre šikovné prsty. Je to skvelá akcia, ktorá nepotrebuje ani tlmočníkov, všetci sme si rozumeli pri tomto zmysluplnom trávení voľného času. Zdraví dobrovoľníci nám pomáhali všade, kde sme ich potrebovali.

Veľmi sa mi páčil aj kultúrny program, prvý deň sa predstavila vynikajúca gospelová skupina ATARANGEL, východniarske folklórne súbory, s ktorými sme si spolu aj zaspievali. Potom bola diskotéka, a veru, zatancovali sme si aj my vozíčkari.

Druhý súťažný deň Abilympiády bol pre nás už taký pohodový, ešte prebiehali nejaké súťaže: sudoku, paličkovanie, studená kuchyňa, cukrárstvo...

Tí čo mali už odsúťažené sa venovali iným disciplínam, kláboseniu o všetkom možnom, kávičkovaniu, tí čo vládali mohli si zaplávať v bazéne alebo si zahrať bocciu, biliard, ping- pong. Boli sme sa aj prejsť po okolí, kochali sme sa Zemplínskou Šíravou. Je tam krásne, ale skrýva sa tu potenciál, kde by sa dalo investovať, keby bolo čo...

Večerný program sa niesol v duchu losovania tomboly a vyhlasovania víťazov v jednotlivých súťažných disciplínach. „Misia“ nášho klubu bola viac než úspešná: Bea bola prvá v tvorbe pohľadnice na PC, Karol druhý v šachu, Daniela tretia v studenej kuchyni, čo sme sa veľmi tešili... lebo potom nasledovala ochutnávka studených mís a ušlo sa nám aj z torty, ktorá vznikla ako výsledok v súťažení. Danielu Valovú sme brali pre blízkosť regiónu, a aj preto, že sme cestovali vlastne spolu, za našu - aj keď reprezentovala Klub SM Piešťany.

Zahraniční účastníci, v mene všetkých, poďakovali za príjemne strávené chvíle, osobitne Jarke za skvele zorganizovanú akciu, a potom už začala zábava pri živej hudbe a každý mohol „trsať“ koľko vládal, až do bezvedomia.

Na úplný záver – v pondelok - nás čakali ešte raňajky, rozlúčka a návrat domov.

Ešte by som chcela veľmi poďakovať Jarke Fajnorovej a všetkým čo jej pomáhali pri organizácii jubilejnej 10. Abilympiády a 3. medzinárodnej Abilympiády, za to, že to tak skvele zvládli, a my všetci sme sa mohli tešiť, že sme spolu a môžeme ukázať všetko, čo aj napriek esemke vieme.

... a zase pršalo, mrholilo, ale nám to bolo jedno...

Pripravila Beáta Kuracinová

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.