Výnimočnosť a liečivé účinky slanej jódovo-brómovej vody so značnou mineralizáciou radia Kúpele Číž k jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj k vzácnym zdrojom v Európe. Ležia na strednom Slovensku, pri maďarských hraniciach, na juhu okresu Rimavská Sobota.

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1274. Obec mala rôzne mená Chyz, Cschiz a až v roku 1920 dostala svoje terajšie pomenovanie – Číž. Najvýznamnejším medzníkom histórie je rok 1860, kedy boli objavené slané jódovo-brómové liečivé pramene. Ľudia používali vodu predovšetkým na varenie, obzvlášť fazuľa mala vynikajúcu chuť. To malo za následok pokles predaja soli v dedine, čo sa nepáčilo hlavne úradníkom Malohontskej župy. Dali studňu zavrieť a vodu poslali na rozbor. Ten ukázal, že obsahuje okrem kuchynskej soli aj jód a bróm. A tak bola studňa opäť otvorená. V roku 1888 sa pri tomto prameni začali stavať kúpele.

Číž má najväčší počet hodín slnečného žiarenia zo všetkých slovenských kúpeľov, až 2145 hodín ročne - píše sa na internete - ale asi to bude pravda, lebo počasie bolo celkom dobré. No ľudia sa tu kúpali v teplom bazéne, či bolo slnko alebo nie.

A práve do týchto kúpeľov sa šesť členov Klubu SM Trnava vybralo na 6-dňový, skoro „rodinný“. rekondičný pobyt.

V pondelok 25.8.2014 sme sa mali stretnúť v TT pri výjazde na diaľnicu, ale ako obyčajne, sme sa trochu omeškali, ešte sme potrebovali posledné veci dokúpiť, bez ktorých sa „homo-sclerosis“ nezaobíde v ďalekom svete. Našťastie, cesta po diaľnici bola bezproblémová, tak sme sa – Bea a Ľubo Kuracinovci, Boženka Barabásová, Lydka Haladová a ja Beáta Porubčanská s dcérou Andrejkou - pri Zvolene na pumpe dohonili, a tešili sa zo stretnutia ako malé deti. Po príchode do kúpeľov sme stihli ešte lekársku prehliadku u pani MUDr. Páll, ktorá nám predpísala procedúry. a hlavne pitný režim zo slávneho prameňa Hygea. Piť ju ale treba nalačno, dvakrát denne. V prípade, že to ráno pred raňajkami nestihneme, je na recepcii prinesená z prameňa, a môžeme sa liečiť. Ale prechádzka k prameňu po vodu, ešte aj nalačno, tiež patrí k liečebným procedúram. Spomínam na tie časy, keď som ešte chodila po vlastných...

Rekondičný pobyt v termálnych jódových kúpeľoch ČížVečer po dlhej ceste som už nič iné nevládala, iba ľahnúť do postele, sledovať televíziu a pospávať. Mali sme bezbariérovú izbu so sprchovým kútom v kúpeľni, tak je to všetko v poriadku. Na druhý deň už trochu oddýchnutí, sme po raňajkách začali vymýšľať aký spoločný program podnikneme. Ale ešte sme absolvovali predpísané liečebné procedúry, ja som mala jódový vaňový kúpeľ, klasickú masáž a magnetoterapiu. Moji kamaráti z nášho klubu, ktorí boli pohybovo zdatnejší, mali aj plynový kúpeľ = boli zabalení do igelitového vreca, ktoré pri krku uviazali a následne napustili CO2. S touto procedúrou som sa zatiaľ v žiadnych iných kúpeľoch nestretla. Pre našu diagnózu je dôležité aj individuálne cvičenie, takže som bola rada, že sa tu so mnou chvíľu niekto „naťahoval“. Cvičím aj doma, ale kým sa k tomu dokopem, tak to chvíľu trvá. Ďalšou procedúrou bol hydrogalvan, vírivka a ultrazvuk.

Poobede sme sa rozhodli pre prechádzku po dedine, porozhliadnuť sa, čo sa zmenilo, a čo je tu nové. Príroda je tu pekná, ako skoro všade na Slovensku. Ešte aby som nezabudla spomenúť výborný vynovený aquapark za hotelom Rimava, ktorý bol rajom pre deti aj ostatných kúpajúcich sa. Je zostavený z bazénov s vodou rôznej teploty a z toboganu, ktorý kopíruje terén, kúpajúci sa spúšťajú akoby dolu z kopca. Musí to byť zábavné, horšie je potom, ako vyjsť hore na kopec. Ale to už nie je moja starosť - ja sedím na vozíku, a je mi dobre. Pozorujem okolie, lúštim krížovky... keď tu zrazu sa privalí tmavá obloha a začne sa „vyhrážať“! Nezostávalo ním nič iné, iba sa utekať schovať.

Našťastie, mali sme riešenie aj pre upršané počasie – „americký žolík“. Tak nás tie karty zaujali, že sme sa nevedeli od nich odtrhnúť a strávili sme pri nich veľa spoločných chvíľ. Využili sme tiež ponuku kúpeľov, kto mohol, zahrali sme si bowling, ping-pong, tenis, aj zatancovali na večernej zábave... ale najviac sme sa bavili a veľa nasmiali pri kartách. Predposledný večer nám vedúca nášho RP Lydka vybavila drevo a Boženka zabezpečila slaninku, špekáčiky, klobásy na skvelú večernú grilovačku.. a bolo nám spolu úúúžasne!

Ako je všeobecne známe, keď je človeku skvele, ten čas uteká akosi rýchlejšie, tak aj nám tých 6 dní rekondičky ubehlo ako voda, ešte posledné spoločné raňajky, pobaliť veci, naložiť do auta a ide sa domov...

Beáta Porubčanská, Klub SM Trnava

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.