Ľudia plánovali dovolenky, vyberali destinácie, kam pôjdu za slnkom. A inak to nebolo ani v SZSM. Neplánovali sme však dovolenku pre seba, ale rekondičný pobyt pre deti s SM a ich rodiny, a takisto pre mladých ľudí, ktorým bola SM diagnostikovaná v nedávnom čase. Po mnohých rozhovoroch, nekonečných telefonátoch sme sa rozhodli pre rekondičný pobyt v zahraničí. Nie však ako minulý rok, kedy sme skvelú rekondíciu zažili v Českej republike. Tento rok sme sa rozhodli pre „nachytanie“ vit. D pri mori. Možno si práve teraz mnoho ľudí položí otázku: ľudia s SM a do zahraničia? A ešte k tomu deti? Nie je to pre nich nebezpečné? Ako to môžu zvládnuť? A ja zasa kladiem protiotázku: prečo nie? Pretože ľudia s SM, či už dospelí, alebo deti, môžu a majú žiť kvalitný život, popasovať sa s obmedzeniami, ktoré ochorenie prináša a život žiť naplno a plnohodnotne. A je to tu. Je 22. 8. 2014 19.00, a my nastupujeme do autobusu v Žiline. No autobus stále nie je plný. Tak rýchlo pre ďalších, ktorí na nás už čakajú v Trenčíne, Piešťanoch, Trnave. Poslední ľudia v Bratislave a autobus je už konečne plný. Tak hurá za novými zážitkami do Lignana Sabbiadoro v Taliansku!

Keďže sme cestovali v nočných hodinách, nebol čas na zoznamovanie sa. Ráno po vystúpení v Taliansku bolo na nás vidieť neistotu, skúmavé pohľady, v očiach mnoho otázok. Načo sme sem prišli? Čo môžeme očakávať? Urobili sme dobre, že sme sa prihlásili? Odpovede na tieto otázky začali prichádzať už v prvý večer. Všetci sme sa stretli za účelom predstavenia a zoznámenia sa. Prvé kolo bolo určené pre deti a mladých ľudí s SM. Okrem toho, že povedali svoje meno, odkiaľ sú, zdieľali medzi sebou svoje prvé stretnutia sa s ochorením, zvykanie si na liečbu, učenie sa novému životu. Každý príbeh bol iný. Každý príbeh bol silný. Zhodli sa na tom, že už to nebolo rozprávanie o sebe a svojich problémoch ľuďom, ktorí sa len tvárili, že im rozumejú. Ale bolo to zdieľanie sa ľuďmi, ktorí vedia a prežívajú to isté. Konečne!

Druhé kolo patrilo rodičom a rodine. A znova, boli to ľudia, ktorí si rozumeli, chápali sa. Nič nebolo nikomu cudzie. Tento večer sa niesol v duchu otvorenia sa, pochopenia, podpory a povzbudenia. Nik tu už nebol so svojimi problémami sám. A samozrejme, týmto večerom sa všetko len začalo. Začala sa rekondícia skvelej partie, ktorú spájalo jedno spoločné: SM. Každodenné kúpanie a bláznenie sa v mori, večerné rozhovory, spoločné výlety. Jednoducho nezabudnuteľné chvíle strávené spolu. A čo sa stalo s nezodpovedanými vyslovenými aj nevyslovenými otázkami? Každá jedna dostala svoju odpoveď. Nik neľutoval, že sa rekondície zúčastnil. Pre každého bola prínosom. Akurát každému bolo ľúto, že sa rekondícia skončila tak rýchlo. Bolo skvelé počuť, že budúci rok sa ľudia chcú zúčastniť znova. A na to sa už teším aj ja. Decká a „mladi“, chcem vám poďakovať, že ste boli. Ste úžasní! Ďakujem, že ste túto rekondíciu urobili výnimočnou. Rodičia, vám takisto obrovská vďaka, že ste sa na to dali. Naozaj ste poriadne nevedeli, do čoho idete. Pretože verím, že nestačí len to, že vám niekto o niečom povie, verím, že to treba zažiť. A cez to všetko ste do toho šli. Chcem sa takisto poďakovať ľuďom bez SM za to, že neváhali a pridali sa, k „mojím deckám“ a mladým sa venovali, a tak obohatili celý rekondičný pobyt. Vznikla tu jedna nová veľká rodina. A keďže rodina sa má pravidelne stretávať, už sa teším na vás všetkých budúci rok. Jarka a naozaj obrovská vďaka Tebe a SZSM! Bez Teba by sa nič z toho neudialo. Zobrala si si na seba všetko to vybavovanie, riešenie problémov a to len kvôli nám. Všetko si to zvládla na výbornú. Ďakujem.

PhDr. Katarína Koniarová, predsedníčka

sekcie detí ich rodičov a mládeže pri SZSM.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.