Neviem keby budete čítať tieto riadky, či ešte pred Vianocami alebo až po nich, ale veď ono je to jedno. Celý december prináša dni tajomna, mágie, vonia purpura, nastáva čas spomínania, ale aj zhonu. Medicínske čriepky sa väčšinou zamerali na praktické rady v oblasti starostlivosti o svoje zdravie cez prírodnú liečbu ako je ovocie, zelenina, bylinky ale aj slnko i vzduch. Čo poviete, keby sme poodhalili rúško tajomna sily bylín, drahých kameňov a nechali sa unášať na vlne fantázie?

Sú to všetko len povery a mágia? To už nechám na vlastné uváženie každého z Vás. Možno si ani neuvedomujete, keď sa pozriete na rozkvitnutú lúku aké všelijaké tajomstvá skrýva a tiež aj vnútro našej zeme odkiaľ sa dolujú drahé kamene.

Určite si spomeniete na nejeden slovenský film, kde dievčatá liali olovo, prosili bylinkárku o pomoc, aby si prilákali milého ale aj žiadali o pomoc pred urieknutím.

Snáď najviac nás v živote trápi láska – či už jej hľadanie, nenaplnenie alebo jej neopätovanie. Trápi nás aj zdravie, či už priamo naše alebo niekoho blízkeho, ale aj hľadanie takého obyčajného šťastia.

Ponorme sa potichu a s pokorou do mágie bylín. Môžete ich pridať do jedla, alebo si z nich urobiť voňavý kúpeľ. Voľakedy sa často používalo vykrápanie – pofŕkanie miesta bylinným odvarom. Bylinkami sa aj vydymovalo a to sa volalo vykiadzanie. Veľmi populárny bol aj škapuliar – magické vrecko naplnené rôznymi bylinami podľa toho na aký účel sme ho potrebovali. Vrecká sa vyrábali z plátna, ale aj z kože a boli rôznych veľkostí. Aj farba škapuliara bolo dôležitá, napríklad červená farba dodáva energiu a je vhodná pri milostných kúzlach. Aby mal škapuliar tú správnu moc pomáhal mu aj mesiac. Ak sme sa chceli niečoho zbaviť nosili sme škapuliar od splnu po nov. Ak sme chceli niečo získať nosili sme ho počas pribúdajúceho mesiaca až do splnu. Nie len mesiac ale aj dni v týždni mali svoju rôznu moc. Napríklad piatok je ideálny na čarovanie na všetko čo súvisí s láskou!

Veľa snívame o blahobyte a ten nám zabezpečí škapuliar s mandragorou, ale financie priťahuje aj štvorlístok ďateliny a ešte lepšie päťlístok. Každý štvorlístok prináša nejaký dar a čím viac lístkov tým viac darov.

Ach, tá láska nebeská! Rôzne afrodiziaká určite všetci poznáte a tak nimi sa zaoberať nebudem, ale viete že za socializmu toľko pošramotený karafiát patrí oddávna medzi silný symbol lásky a plodnosti? Ak si chcete milého pripútať treba mu pod matrac vložiť kytičku z rebríčka / myší chvost/. Ako sa dostať do blízkosti jeho postele to už mladé súčasné devy ovládajú.

A čo naše zdravie? Škapuliar šijeme za splnu a má sa nechať na oltári alebo silovom mieste od novolunia do splnu. Treba doň vložiť malý polodrahokam, aby sme si uchovali tie vedomosti, ktoré sme už získali a dve účinné byliny rozmarín a majoránku.

A už sme pri drahých liečivých kameňoch. Príroda má zázračnú silu a tú vložila aj do drahých kameňov. Je ich také nepreberné množstvo, že spomeniem len tie známejšie.

Aj malá miska s krištáľmi dokáže zlepšiť atmosféru doma alebo v zamestnaní a pomáha udržať pozitívnu náladu. Kde býva napätá atmosféra tam sú vhodnejšie krištále s jemnejšími farbami, ale ak potrebujete podporiť koncentráciu a nadšenie tam sú vhodnejšie výraznejšie farby. Pre udržanie a získanie financií je vhodné nosiť v peňaženke nefrit, peridot alebo tigrie oko. Na odstránenie nepriaznivých vplyvov počítača a iných prístrojov je vhodný zelený a čierny malachit. Pomocou drahých kameňov môžeme liečiť deti aj zvieratá. Deťom pomôže na nočné mory ametyst. Ruženín pomôže pri bolestiach ucha, pri kolike a bolestiach žalúdka a brucha. Koral pomáha pri prerezávaní zubov. Nefrit je užitočný pri horúčkach.

Dalo by sa ešte popísať veľa strán o magických silách bylín i drahých kameňov. Takto som Vám len trošku poodhalil tajomstvo sily ukrytej v prírode vôkol nás a jej pôsobenia na nás, veď sme tiež súčasťou prírody, len si to nejako nechceme priznať. Drahé kamene naberali silu tisíce a niektoré aj milióny rokov, ukryté hlboko v zemi, aby keď uzrú svetlo sveta odovzdali nám ich zázračnú silu.

A čo byliny? Niektoré sú jednoročné, iné dvojročné a ďalšie sú trvalky. Sú všade okolo nás a volajú nás svojou farbou alebo vôňou „ zober si ma a pomôžem ti“. Nechceme to vidieť ani počuť, nechceme sa poučiť z prírody a tak sa radšej dopujeme chémiou a potom sme prekvapení ako to s nami dopadne a žiaľ väčšinou nie dobre.

Milí priatelia je hádam na čase nastražiť uši, otvoriť oči ale nezabudnime si otvoriť aj srdce a verme sile prírody. Tá, pokiaľ sa my do nej nepostaráme, nám nechce zle!!! Vracia nám len nešetrné zásahy do nej a nejako si to nechceme uvedomiť. Indiáni kmeňa HOPI upozorňujú, že na výrobu potravín potrebuje súčasný človek peniaze, nemyslí na matku Zem. Ale tá ak sa prekročí hranica skryje pokrm, ktorý nám dáva. Keď potraviny zmiznú, človek sa bude snažiť napraviť svoju chybu, ale nebude to možné, pretože dospeje k bodu, z ktorého niet návratu!!!

Pokoj a dobro v lone zázračnej prírody Vám všetkým želá Vojto z Revúcej.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.