Potešil ma článok MUDr. Brežného, reakcia na môj článok „Očkovať či neočkovať“. Do hĺbky rozpísal čo očkovanie je, aké sú typy očkovania a nevynechal ani históriu očkovania. Opäť sme si mali možnosť rozšíriť obzor vedomostí čo výrazne umožní, aby sme sa správne rozhodli. Ja som sa v mojom článku ako laik neprikláňal na žiadnu misku váh rozhodovania, len som chcel poukázať, že nie je všetko biele alebo čierne. Použijem vetu MUDr. Brežného „Je vhodné ponechať diskusiu o očkovaní na odborníkov a osvojiť si ich úsudok“. Treba otvorene povedať ľuďom všetky pre i proti a nie len o očkovaní. Veď aj liečba našej SM – ky má nielen pozitívne účinky ale aj negatívne. Samozrejme rozhoduje to, ktorá stránka prevažuje. Veď aj SM – kár sa neprestane liečiť pre vedľajšie účinky, ale musí byť o nich korektne informovaný, aby potom nebol prekvapený. Preto potrebujeme mať maximálne možné dostupné informácie a pokiaľ máme možnosť výberu, aby sme sa rozhodli. Keď treba operovať zápal slepého čreva a zachrániť si život nebudem uvažovať o tom, že sa nedám operovať lebo budem mať po operácii na bruchu jazvu. Či sa rozhodneme správne to je iná otázka, ale musíme mať dostatočnú vnútornú silu prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutie, ale Pán Boh nám nadelil úžasnú vec – rozum. A ten by sme mali používať v maximálnej miere v akej dokážeme. Rozhodnúť sa nie je jednoduché, stále v nás bude vŕtať červík pochybnosti, či sme sa rozhodli správne, pokiaľ nenastane čas pravdy, teda výsledok nášho rozhodnutia. Ten môže prísť za pár dní alebo aj za niekoľko rokov. Veď aj tí čo sú vo väzení mali možnosť voľby pred svojím činom, ale zvolili nesprávnu možnosť. Nie je mojim cieľom vyvolávať nejaké spory. Mojim cieľom je burcovať ľudí, aby začali využívať ten Boží dar – rozum. Na celom svete nie je nič jednofarebné. Deň strieda noc, príliv strieda odliv a to čo bolo pre 20, 50 rokmi nenormálne a nemysliteľné je teraz bežné. A môžeme vedieť čo bude možné za 10, 20, 30 rokov? Keď sa nemožné stane možné!!!

Tak Vám milí priatelia želám šťastnú ruku a zdravý rozum pri rozhodovaní.

Vojto z Revúcej.

Celý svet laický tak aj odborný vzhľadom na stále sa objavujúce nové vedecké poznatky rieši otázku „čo jesť, čo piť, ako sa stravovať“, aby sme si čo najdlhšie udržali naše zdravie fyzické tak aj duševné. Každý deň sa dozvedáme aké chyby v stravovaní sme roky robili. Veď to poznáte, dlhé roky nás ako deti trápili v škôlke a v škole špenátom, ktorý vyzeral ako keby ho už niekto pred nami jedol. Potom sa prišlo na to, že niekto omylom posunul desatinú čiarku a zo zázraku sa stala obyčajná i keď zdravá potravina.

Ďalším zavrhnutým produktom bola bravčová masť. Vytlačili ju oleje. V regáloch obchodov bola vyložená taká mútna tekutina a každý zháňal, kde sa dalo maďarský slnečnicový olej. Bol číry a mal aj príjemnú vôňu. Postupne sa objavovali rôzne druhy olejov a dnes ich máme bohatý výber. Po rokoch sa bravčová masť dočkala rehabilitácie. Má aj dobré vlastnosti a jeden z nich je aj to, že sa tak rýchlo neprepaľuje. Taký vyprážaný rezeň z krkovičky je predsa len najlepší vypražený na bravčovej masti i keď so mnou nemusia súhlasiť všetci.

Prišiel čas odpustiť aj vajíčkam ich zlú povesť o škodlivosti. Niekedy dokonca písali, že vajíčka sú také škodlivé pre naše srdce ako cigarety. Ale aj tu platí, všetko s mierou. Priemer jedno vajíčko na deň nespôsobuje žiadne zdravotné nebezpečenstvo. Nemyslím si, že konzumujete každý deň praženicu zo štyroch vajec. Vajíčko obsahuje priemerne 164 miligramov cholesterolu a odporúčaná denná dávka pre srdce je 300 miligramov. Vaječný žĺtok obsahuje aj významné živiny a to pre mozog dôležitý cholín a pre oči významný luteín.

Medzi mimoriadne zdraviu prospešné ovocie sa považuje grapefruit. Výskumníci ale upozorňujú, že grapefruit obsahuje látku, ktorá neutralizuje jeden z enzýmov tráviaceho traktu. Liek, ktorý sa užíva orálne a enzým pod vplyvom grapefruitu môže spôsobiť vstrebávanie väčšieho množstva látok ako je telu prospešné. Jedná sa o lieky proti rakovine, kardiovaskulárnym chorobám i vysokému cholesterolu. Ak užívate takéto lieky poraďte sa s lekárom, alebo radšej grapefruit nekonzumujte.

Roky počúvame z každej strany menej soliť – soľ strašiak. Je ale naozaj všetko na soli až také hrozné? Soľ je stále považovaná za nepriateľa číslo jeden pred tukmi, cukrom a alkoholom. Zvyšuje krvný tlak, vedie k hypertenzii a spôsobuje riziko predčasnej smrti. Výskumy za posledné dva roky naznačujú, že výrazné zníženie konzumácie soli nám neprospeje, ale skôr uškodí. Niekdajšie výskumy jednoznačne nepotvrdili škodlivosť a ani dnešné výskumy nepotvrdili, že zníženie konzumácie soli zabráni srdcovým chorobám, alebo nám predĺži život. The New England Journal of Medicine zverejnil správu, že keď sa znižovala spotreba soli zvyšovala sa hladina revinu, látky vylučovanej obličkami a tá stojí na začiatku fyziologického reťazca udalostí, ktoré pravdepodobne končia zvýšeným rizikom srdcovej choroby. Všetky tieto výskumy vyzývajú na zamyslenie.

Ďalší obľúbený produkt je cukor. Prispieva k obezite, škodí pečeni, poškodzuje metabolizmus, spomaľuje mozgové funkcie. Cukor v podobe glukózy je základným zdrojom energie pre ľudský organizmus. Úplne nevyhnutný je aj pre činnosť mozgu. Nervové bunky sú závislé od dodávky glukózy z krvi, pretože nemajú schopnosť ukladať si zásoby energie v podobe tukov. Hoci mozog človeka predstavuje len 2% jeho telesnej hmotnosti, jeho celková telesná potreba kyslíka je 20% a dokonca celková spotreba glukózy až 25%. Nebudem vás zaťažovať rôznymi teóriami o cukre. Ak budete dodržiavať spotrebu cukru v bezpečnom a odporúčanom množstve, nemusíte sa obávať, že škodíte svojmu zdraviu. Obmedzenie platí rovnako pre cukor, ako pre trstinový cukor, hnedý prírodný cukor, glukózu, dextrózu, fruktózu, ovocné 100% koncentráty, melasy a sirupy.

Zaujímavé poznanie ohľadom stravovania je, že v Indii na severe, kde sa konzumujú väčšinou živočíšne potraviny, žijú ľudia dlhšie ako na juhu, kde prevláda vegetariánsky spôsob stravovania.

Čo teda jesť, čo piť, ako sa stravovať? Neexistuje jednoznačná odpoveď platná pre každého človeka. Ani kvalifikovaní nutriční poradcovia sa netaja tým, že názory na zdravú výživu sa menia v závislosti od vedeckého poznávania a klinických skúseností.

Zdroj: internet a prof. RNDr. Anna Stunecká, DrSc

Tak milí priatelia, čítajte, rozmýšľajte a udržujte sa čo v najlepšom zdraví.

Pokoj a dobro Vám všetkým želá Vojto z Revúcej.

 

Deň 7. marec 2015 bol nádherný slnečný ale okrem krásneho počasia bol pre nás dňom, ktorý si budeme pripomínať ako nultý ročník našej medzinárodnej akcie s trošku mystickým názvom MARS 2015 – 24H Maraton s roztroušenou sklerózou 2015. Tento rok bol pre nás premiérovým rokom, kedy sa aj Slovenský zväz sclerosis multiplex svojou aktívnou účasťou pripojil k „PUZZLE“ skladačke fitnescentier na celom svete, ktoré boli do tejto športovo-osvetovej akcii zapojené. Prijali sme pozvánku od Nadačného fondu Impulz, ktorý pomáha pacientom s diagnózou SM v Českej republike. Oficiálny štart dala riaditeľka Nadačného fondu IMPULS Ing. Aurin Nedbalová dňa 6. marca 2015 o 17.00 v Sokolovně v Průchonicích u Prahy.

Slovenský zväz sclerosis multiplex sa do akcie zapojil dve hodiny trvajúcim cvičením v priestoroch fitnes centra FITNESS SITY v Piešťanoch. Za poskytnutie azylu pani majiteľke Ing. Kardošovej veľmi pekne ďakujem v mene všetkých cvičiacich. Nakoniec sa nás pre dobrú vec spojilo sedemdesiat.

Maratón SM PiešťanyÚvodnú reč si podelili naša prezidentka Jarmila Fajnorová a náš pán doktor MUDr. Branislav

Brežný za čo im tiež veľmi pekne ďakujeme. Telemostom sme boli spojení so spolu cvičiacimi z Českej republiky a tak sme sa im mohli nielen prihovoriť cez našu drahú Jarku, ale aj im zakývať, keďže sme ich mohli vidieť, samozrejme aj oni nás, naživo v priamom prenose. ;-)

Samotné cvičenie bolo organizované na niekoľkých stanovištiach:

  • bežecké pásy, eleptické trenažéry a stacionárne bicykle,
  • pomôcky BOSU, TRX, kettlebally a fitlopty,
  • kladkové stroje na posilňovanie chrbtového a hrudného svalstva.

Pri správnosti realizácie cvikov sme mali asistenciu trénerky Nikol Hyncovej z FITNESS SITY – jej tiež patrí naša vďaka. A nesmiem zabudnúť ani na podporu našich kolegov z firmy Velcon, ktorí sa postarali o občerstvenie, malú pozornosť pre každého a úvodný beh na bežeckých trenažéroch. Vďaka, Velcoňáci, za podporu ;-).

Pri pohľade na plnú posilňovňu cvičiacich SM-károv a sympatizantov SM-károv by človek nepovedal, že je niekto z nich chorý. Po dvojhodinovom maratóne sme sa všetci spokojní a unavení pobrali domov, síce s očakávaním svalovice na druhý deň, ale plní dojmov a nových

zážitkov, keďže pre niektorých z nás bol kontakt so strojmi na posilňovanie premiérovým. MARS 2015 bol jednou fantastickou akciou!!! Spojilo sa v nej nielen vzájomné zdieľanie sa SM-károv (veď sme všetci na jednej lodi), ich rodinných príslušníkov a sympatizantov ale aj poukázanie na prínosy pravidelného cvičenia. Vďaka za nádhernú akciu, už sa teším na ďalší ročník. A SM-kári cvičme!!! Prekonajme lenivosť, telo sa nám poďakuje a pookreje aj na duši.

Niky

Dobrý deň,

volám sa Marián Drinka, mám 42 rokov a diagnózu SM mám už niekoľko rokov. Bývam a žijem sám. Pred časom som si zakúpil invalidný vozík, hlavne kvôli nákupom v obchodných centrách a tiež kvôli návštevám spoločensko - kultúrnych podujatí. V domácnosti chodím ako sa dá pomocou chodítka a chodúlok, ale dá sa povedať, že žijem sedavým spôsobom života, keďže aj šoférujem, ale zasa nikde nepracujem.

Najnovšie riešim možno bezvýznamný problém, kvôli ktorému vám píšem a mám zato, že problém nateraz nového vozíčkara ste - teda vy na invalidnom vozíku, museli sami na sebe pozorovať.

Ide o to, že keď som na tom invalidnom vozíku niekde v nákupnom centre, spozoroval som na sebe, že pozerám logicky dopredu v rovine sediaceho človeka a svet chodiacich ľudí nevnímam tak, ako oni. Vznikajú z toho také situácie, ako napr. kamarát prejde vedľa mňa, ja si ho ani poriadne nevšimnem, lebo pozerám pred seba v rovine svojich očí a tiež musím svoj vozík manuálne smerovať na schodné miesta a tu kamarát, ktorému vozičkár z očného obzoru neunikne, ma stopne a vraví: Ty sa na mňa hneváš? Ty ma nepoznáš? Kde si sa to pozeral? Stalo sa mi to viackrát a nielen s kamarátmi, ale aj s ľuďmi, ktorých by som za iných okolností rád pozdravil: Oni aj prešli okolo mňa, ja som nereagoval a oni si mysleli bohvie čo. Neodvážili sa, nechceli ma vyrušovať, proste ma nestopli, len prešli okolo mňa - čo mi s odstupom času povedali - však vtedy a vtedy tam a tam....

Jediné, na čo som ja prišiel, ale ešte nezrealizoval, je dať televízor v obývačke čo najvyššie, teda k stropu, aby som sa naučil vnímať svet aj nad úrovňou mojich očí. Svet chodiacich ľudí je iný než svet sediaceho vozičkára a preto, keď máte niekto radu, fintu, ako aj ja budem viac „čumiet“ nahor , budem za ňu rád.

Vopred ďakujem. S pozdravom Marián Drinka

Pripravujeme novú rubriku o ľuďoch na vozíčku. Boli by sme radi, keby ste nám posielali príspevky a písali nám o vašom živote na vozíčku a navzájom si pomohli.

Dúfame, že prvý príspevok vás zaujal a boli by sme radi, keby ste na túto skutočnosť zareagovali a pomohli p. Mariánovi svojimi skúsenosťami.

Redakčná rada časopisu Nádej

Život ma postavil do ringu, do zápasu na niekoľko kôl. 1 kolo začalo 28.12.1984. Ti čo ma poznajú dnes, moji kolegovia, ktorí sú v rovnakom zápase života ako ja, teda aspoň čo sa týka choroby. Vidia úsmev na mojej tvári, zmierenie s diagnózou a možno aj šťastie ktoré prežívam.

Kvetoslav KrnáčNepoviem nič nové, ak skonštatujem, že začiatky neboli ľahké. Keď zaznel konečný verdikt a bola stanovená diagnóza, zrútil sa mi celý svet a to doslova, vôbec nepreháňam! Mal som 19 rokov, to je vek keď nadobúdate dojem, že všetko na svete Vám môže patriť a vy necítite žiadne obmedzenia. Chystáte sa roztiahnuť krídla a zrazu "rana" priam do tela. Každý z nás to prežíval inak, inou intenzitou a každý z nás sa s tým aj inak vyrovnával.

Začalo 2 kolo, SM - ka vstúpila do môjho života naozaj veľkolepo a bez varovania ma zrazila rovno k zemi a čakala čo na to ja. Začal veľký zápas, v ktorom som od začiatku ťahal za kratší koniec. Ona bola a aj je statný super, ktorý bojuje bez zľutovania a pravidiel. Raz som bol v jednom kúte, potom v druhom a veľakrát aj na zemi. Boli to veľmi ťažké chvíle, nepoznal som súpera, nepoznal som pravidlá a najhoršie na tom bolo, že utiecť z boja sa už nedalo. No boli aj chvíle a nebolo ich málo, keď mi moja choroba nedala chvíľu oddýchnuť, sadnúť si.

Kým choroba vyčkávala, stihli ma podporiť moji najbližší: rodičia, moja manželka, ktorá ani na okamih nezaváhala v tom, či bude alebo nebude stáť pri mne. Bola mladá, súpera tiež nepoznala a ani netušila, ako to všetko dopadne. Ďalší boli lekári, radili pomáhali a zároveň aj sami objavovali a skúšali proti súperovi rôzne taktiky. A samozrejme, nemôžem nespomenúť Vás ostatných zápasníkov, mnohí ma povzbudzovali a to aj napriek tomu, že oni sami svoj zápas prehrávali.

Ako mi pribúdali roky, ani som sa nenazdal a vstúpil som do 3 kola. Už som nebol tak vystrašený, získaval som informácie o súperovi a občas sa stalo, že som aj vyhral.

Boli to malé víťazstvá, ale radosť z nich bola veľká. Potom nastal veľký obrat k lepšiemu. Počul som, že niekde je tréner, tréner ktorý je nad všetkými trénermi. S ním vraj nikto neprehrá žiadny zápas. V tej chvíli som ani len netušil, že ON už dávno poznal stav toho môjho zápasu a trpezlivo čakal, kedy ho oslovím, aby sa stal aj mojim osobným trénerom.

Vtedy začalo 4 kolo, do môjho ringu života som pozval Boha. Na moje veľké prekvapenie a obavy sa postupne zápas začal meniť. Obavy sa z kroka na krok menili na istotu a v mojom zápase nastal radikálny obrat. Už som to nebol len ja, kto mal na svojom konte samé prehry. Začali postupne prichádzať aj víťazstvá, spočiatku len malé, takmer nebadané. Môj nový tréner so mnou pracoval naozaj precízne. Občas to bolelo, sem tam vypadla aj slza, ale ON mi za každým pomohol vstať, keď sa ma SM- ka pokúšala zraziť k zemi. Jeho nič nezaskočilo, lebo ON jediný poznal všetky jej taktiky ON dokonca pozná taktiky aj všetkých súperov ktorí sú na svete.

Teraz je predo mnou 5 kolo, tréner ma za dvadsaťpäť rokov dostal do skvelej formy. Stávam sa rovnocenným súperom. Skleróza mám z toho veľkú radosť. Pochopil som to až teraz a môj veľký tréner mi to potvrdil, Zo Sklerózou multiplex to neskončilo, ale začalo 5 kolo. Dopadne dobre, viem to! Ja nemienim do ringu hodiť uterák. "Budem bojovať."

Kvetoslav Krnáč klub SM Levice

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.