Život ma postavil do ringu, do zápasu na niekoľko kôl. 1 kolo začalo 28.12.1984. Ti čo ma poznajú dnes, moji kolegovia, ktorí sú v rovnakom zápase života ako ja, teda aspoň čo sa týka choroby. Vidia úsmev na mojej tvári, zmierenie s diagnózou a možno aj šťastie ktoré prežívam.

Kvetoslav KrnáčNepoviem nič nové, ak skonštatujem, že začiatky neboli ľahké. Keď zaznel konečný verdikt a bola stanovená diagnóza, zrútil sa mi celý svet a to doslova, vôbec nepreháňam! Mal som 19 rokov, to je vek keď nadobúdate dojem, že všetko na svete Vám môže patriť a vy necítite žiadne obmedzenia. Chystáte sa roztiahnuť krídla a zrazu "rana" priam do tela. Každý z nás to prežíval inak, inou intenzitou a každý z nás sa s tým aj inak vyrovnával.

Začalo 2 kolo, SM - ka vstúpila do môjho života naozaj veľkolepo a bez varovania ma zrazila rovno k zemi a čakala čo na to ja. Začal veľký zápas, v ktorom som od začiatku ťahal za kratší koniec. Ona bola a aj je statný super, ktorý bojuje bez zľutovania a pravidiel. Raz som bol v jednom kúte, potom v druhom a veľakrát aj na zemi. Boli to veľmi ťažké chvíle, nepoznal som súpera, nepoznal som pravidlá a najhoršie na tom bolo, že utiecť z boja sa už nedalo. No boli aj chvíle a nebolo ich málo, keď mi moja choroba nedala chvíľu oddýchnuť, sadnúť si.

Kým choroba vyčkávala, stihli ma podporiť moji najbližší: rodičia, moja manželka, ktorá ani na okamih nezaváhala v tom, či bude alebo nebude stáť pri mne. Bola mladá, súpera tiež nepoznala a ani netušila, ako to všetko dopadne. Ďalší boli lekári, radili pomáhali a zároveň aj sami objavovali a skúšali proti súperovi rôzne taktiky. A samozrejme, nemôžem nespomenúť Vás ostatných zápasníkov, mnohí ma povzbudzovali a to aj napriek tomu, že oni sami svoj zápas prehrávali.

Ako mi pribúdali roky, ani som sa nenazdal a vstúpil som do 3 kola. Už som nebol tak vystrašený, získaval som informácie o súperovi a občas sa stalo, že som aj vyhral.

Boli to malé víťazstvá, ale radosť z nich bola veľká. Potom nastal veľký obrat k lepšiemu. Počul som, že niekde je tréner, tréner ktorý je nad všetkými trénermi. S ním vraj nikto neprehrá žiadny zápas. V tej chvíli som ani len netušil, že ON už dávno poznal stav toho môjho zápasu a trpezlivo čakal, kedy ho oslovím, aby sa stal aj mojim osobným trénerom.

Vtedy začalo 4 kolo, do môjho ringu života som pozval Boha. Na moje veľké prekvapenie a obavy sa postupne zápas začal meniť. Obavy sa z kroka na krok menili na istotu a v mojom zápase nastal radikálny obrat. Už som to nebol len ja, kto mal na svojom konte samé prehry. Začali postupne prichádzať aj víťazstvá, spočiatku len malé, takmer nebadané. Môj nový tréner so mnou pracoval naozaj precízne. Občas to bolelo, sem tam vypadla aj slza, ale ON mi za každým pomohol vstať, keď sa ma SM- ka pokúšala zraziť k zemi. Jeho nič nezaskočilo, lebo ON jediný poznal všetky jej taktiky ON dokonca pozná taktiky aj všetkých súperov ktorí sú na svete.

Teraz je predo mnou 5 kolo, tréner ma za dvadsaťpäť rokov dostal do skvelej formy. Stávam sa rovnocenným súperom. Skleróza mám z toho veľkú radosť. Pochopil som to až teraz a môj veľký tréner mi to potvrdil, Zo Sklerózou multiplex to neskončilo, ale začalo 5 kolo. Dopadne dobre, viem to! Ja nemienim do ringu hodiť uterák. "Budem bojovať."

Kvetoslav Krnáč klub SM Levice

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.