Dobrý deň,

volám sa Marián Drinka, mám 42 rokov a diagnózu SM mám už niekoľko rokov. Bývam a žijem sám. Pred časom som si zakúpil invalidný vozík, hlavne kvôli nákupom v obchodných centrách a tiež kvôli návštevám spoločensko - kultúrnych podujatí. V domácnosti chodím ako sa dá pomocou chodítka a chodúlok, ale dá sa povedať, že žijem sedavým spôsobom života, keďže aj šoférujem, ale zasa nikde nepracujem.

Najnovšie riešim možno bezvýznamný problém, kvôli ktorému vám píšem a mám zato, že problém nateraz nového vozíčkara ste - teda vy na invalidnom vozíku, museli sami na sebe pozorovať.

Ide o to, že keď som na tom invalidnom vozíku niekde v nákupnom centre, spozoroval som na sebe, že pozerám logicky dopredu v rovine sediaceho človeka a svet chodiacich ľudí nevnímam tak, ako oni. Vznikajú z toho také situácie, ako napr. kamarát prejde vedľa mňa, ja si ho ani poriadne nevšimnem, lebo pozerám pred seba v rovine svojich očí a tiež musím svoj vozík manuálne smerovať na schodné miesta a tu kamarát, ktorému vozičkár z očného obzoru neunikne, ma stopne a vraví: Ty sa na mňa hneváš? Ty ma nepoznáš? Kde si sa to pozeral? Stalo sa mi to viackrát a nielen s kamarátmi, ale aj s ľuďmi, ktorých by som za iných okolností rád pozdravil: Oni aj prešli okolo mňa, ja som nereagoval a oni si mysleli bohvie čo. Neodvážili sa, nechceli ma vyrušovať, proste ma nestopli, len prešli okolo mňa - čo mi s odstupom času povedali - však vtedy a vtedy tam a tam....

Jediné, na čo som ja prišiel, ale ešte nezrealizoval, je dať televízor v obývačke čo najvyššie, teda k stropu, aby som sa naučil vnímať svet aj nad úrovňou mojich očí. Svet chodiacich ľudí je iný než svet sediaceho vozičkára a preto, keď máte niekto radu, fintu, ako aj ja budem viac „čumiet“ nahor , budem za ňu rád.

Vopred ďakujem. S pozdravom Marián Drinka

Pripravujeme novú rubriku o ľuďoch na vozíčku. Boli by sme radi, keby ste nám posielali príspevky a písali nám o vašom živote na vozíčku a navzájom si pomohli.

Dúfame, že prvý príspevok vás zaujal a boli by sme radi, keby ste na túto skutočnosť zareagovali a pomohli p. Mariánovi svojimi skúsenosťami.

Redakčná rada časopisu Nádej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.