V týchto medicínskych čriepkoch sa pozrieme do svojho vnútra, ale nie tak ako doteraz na tému čo jesť, čo piť ako si posilniť fyzické telo. Je tu jedna téma, na ktorú zabúdame i keď nás dennodenne presviedča, že nás mimoriadne ovplyvňuje a to sú medziľudské vzťahy. Ale ako sledujeme, prichádza doba, keď sa veci neopravujú ale rovno vyhadzujú a takto sa to začína diať aj vo vzťahoch. Nemáme chuť, alebo silu ani odvahu vzťahy naprávať. Šmahom ruky ich zatracujeme a pritom si neuvedomujeme, že jedna polovica vzťahu sme my sami.

Musíme si uvedomiť, že všetko čo robíme na tomto svete je určované a riadené tým záhadným orgánom čo máme v hlave – mozgom. Ten má na starosť nie len naše pohyby, ale aj to ako sa budeme cítiť. Riadi aj to ako sa pozeráme na okolitý svet, či už prírodu alebo na ľudí, ktorých máme okolo seba. Nemenej dôležitá funkcia mozgu je ako vnímame vlastné telo. Toto všetko prežívame 24 hodín každý deň. Stále s nami lomcujú city, emócie, pocity či už optimistické alebo pesimistické. Toto sa deje v každom z nás, akurát, že nemôžeme hodnotiť čo prežíva iný človek lebo ako sa hovorí „ do hlavy mu nevidíš“. Základný program ako sa budeme pozerať na svet okolo nás dostávame už pri narodení, či budeme ľuďom rozdávať dobrú náladu alebo budeme šomroši. Možno si ani neuvedomujeme spojenie medzi tým čo sa odohráva v našej hlave a naším telom a zdravím.

Len si spomeňte, ak sa hanbíte začnete sa červenať. Keď ste svoju prvú lásku chytili za ruku / bolo to asi v kine v tme/ tak ste mali zrýchlený dych a ruky mokré od potu a vôbec ste nevedeli aký film ide na plátne. Odborníci podľa svojvoľnej mimiky a pohybov odhalia že klamete, že máte strach. Všetko toto čo sa v nás odohráva má nemalý vplyv aj na naše zdravie. Ak zažijeme niečo traumatizujúce môže nás náhle začať bolieť brucho, hlava alebo musíte utekať na WC. Ak sú vzťahy dlhodobo neusporiadané môžu vzniknúť žalúdočné vredy alebo sa ozve žlčník atď..

Toto všetko a veľa iných problémov je výsledok činnosti mozgu a odraz neusporiadaných vzťahov či už v rodine, na pracovisku alebo len tak medzi ľuďmi.

Namiesto toho aby sme sa odhodlali vzťahy riešiť vrhneme sa na lieky, ktoré len potlačia príznaky, ale problém neriešia a zarobíme si na ďalší problém vedľajšími účinkami liekov.

Jedna možnosť riešenia problémov je „ODPUSTENIE“. Toto slovo vyvoláva v nás rôzne predstavy. Jeden povie, že odpúšťať sa nebude, iný povie, že sa o odpustenie pokúsi, ale nevie či sa mu to podarí. V živote sme toho veľa zažili, či už nám alebo aj my sme niekomu inému vedome či nevedome ublížili. Ublíženie samozrejme bolí, ale niekto sa otrasie a ide ďalej. Iný sa v hĺbke duše zožiera nad pocitom krivdy. A tu príde otázka „ je možné odpustiť“? Ak sa rozhodnem, že neodpustím tak sa odpustiť nedá. Ale ak sa rozhodnem odpustiť, tak sa odpustiť dá, i keď si musíme uvedomiť, že to nie je jednoduché a vyžaduje si to silnú osobnosť.

Zapamätajme si že odpustenie:

  • nie je priznanie slabosti
  • nie je kapitulácia
  • nie je to, že musíme mať toho druhého človeka rád
  • hlavným cieľom odpustenia je pomôcť si sám sebe.

Odpustenie je len jedna časť ako si budovať dobré vzťahy, dobré zdravie a žiť svoj život a nie život niekoho iného.

Veľa by sa dalo popísať aj o láske, ale tieto riadky stačia, aby ten kto sa chce pozrieť do svojho vnútra, chce nájsť duševnú rovnováhu a pomôcť svojmu zdraviu, tomu toto na zamyslenie a na upratanie svojho vnútra stačí. A čo povedať tým druhým? Keď nie dnes tak neskôr a radšej neskôr ako nikdy, ale na smrteľnej posteli to asi bude naozaj neskoro. Ako som spomenul na začiatku „ do hlavy toho druhého nevidíš“, preto si svoju cestu musí každý vybrať sám.

Milí priatelia želám Vám vyrovnané vzťahy, ktoré budú Vaše životy napĺňať harmóniou a tým aj vytvárať dobré, ako duševné tak aj telesné, zdravie.

Pokoj a dobro Vám želá Vojto z Revúcej.

Zdroj: internet

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.