V rámci Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý sa každoročne oslavuje poslednú májovú stredu sa dňa 23. mája 2015 v Prápore výcviku (vojenský útvar) konal „Deň otvorených dverí pre ľudí trpiacich touto chorobou“. Bolo to vôbec prvýkrát v histórii Svetového dňa sclerosis multiplex, kedy profesionálni vojaci oslavovali spolu s SM-kármi.

Bol to deň, kedy brány Práporu výcviku otvorili ľuďom trpiacim na toto ochorenie, ich rodinným príslušníkom a všetkým tým, ktorí svojou prítomnosťou chceli podporiť Svetový deň sklerózy multiplex. Prápor výcviku pre účastníkov pripravil bohatý program, ktorý pozostával z piatich ukážok súvisiacich s vojenským povolaním.

Celý program sa odohrával na hlavnom nástupisku vojenského útvaru, kde boli jednotlivé ukážky rozmiestnené. Účastníci si mohli prezrieť stacionárnu ukážku vojenskej techniky, ktorou Prápor výcviku disponuje a ktorá je používaná v OS SR. Kolesové vozidlá, ktoré sa najviac podobali „civilným“ reprezentovali Nissan Pathfinder a zdravotnícke vozidlo VW Transporter T-4 v sanitnej úprave. Prezentované boli aj nákladné automobily a to známa „vetrieska“ PV3S s hydraulickou rukou a druhá s pojazdnou rádiovou stanicou, Tatra T-815 a jej mladšia sestra Tatra T-815-7. Veľkú pozornosť pútal aj kolesový nakladač KN-251 a to predovšetkým svojimi obrovskými kolesami. Z kolesovej techniky, ktorú na cestách len tak ľahko nestretneme nám bol prezentovaný obrnený transportér Tatrapan, využívajúci sa na prepravu osôb, ZIL 131 v úprave prepravníka rakiet a nebezpečne vyzerajúci Aligator. Okrem kolesovej techniky sme mali možnosť pozrieť si aj pásovú techniku a to „Geminu“ s odpaľovacím zariadením 2P25p-GM578 a bojové vozidlo pechoty BVP1, ktoré bolo asi najobletovanejšie.

Pri každej technike bola pripravená prezentácia základných údajov akými sú napr. rozmery, spotreba, hmotnosť atď. Na naše zvedavé otázky z ochotou odpovedali vodiči jednotlivej techniky, ktorí zároveň pomáhali s nastupovaním a vystupovaním. Mohli sme si ju poriadne obzrieť a ešte si do nej aj sadnúť. Bolo to úžasné stať sa na chvíľku vodičom takého BVP .

Ďalším pracoviskom bola ukážka historických uniforiem a zbraní Klubu vojenskej histórie – Bojovník, ktorý pracuje pri Posádkovom klube v Martine. Z predvádzaných uniforiem, zbraní, odznakov, granátov a rôznych drobností, ktoré sa používali v armáde v minulosti, doslova dýchala história. Členovia klubu nám s radosťou a nadšením porozprávali o jednotlivých prezentovaných predmetoch. Jednotlivé zbrane sme si mohli aj podržať a boli dosť ťažké a len vzdávam úctu vojakom, ktorí s týmito zbraňami bojovali a presúvali sa. Je to úžasné, keď si môžete chytiť zbraň, ktorú ste predtým videli len v historických filmoch alebo si „obchytať“ uniformu takých četníkov.

Popri prezentácii historických zbraní sme si mohli vďaka pánovi rtn. Stanislavovi Janíčkovi pozrieť aj tie súčasné, ktoré sa využívajú v OS SR. Samozrejme nechýbal výklad k ich použitiu a technicko – taktické údaje. Zbrane sme si mohli podržať, dokonca si ľahnúť k takej ostreľovacej puške 7,62 mm SVD, ako to robia takí snajperi, chytiť si univerzálny guľomet vzor 59, pištoľ vzor 82, Samopal vzor 61 (zaujal svojimi kompaktnými rozmermi a hmotnosťou) alebo si pozrieť rozobratie a zloženie (po vojensky rozborka/zborka) Samopalu vzor 85.

Veľký úspech mala aj prezentácia súpravy na potlačenie davu, ktorú pre nás pripravil pán kpt. Peter Chlebko. Veľa z nás využilo možnosť obliecť sa do „korytnačky“, na hlavu si dať prilbu a do ruky „palicu“. Obrázok ako z Policajnej akadémie 1 ale chôdza v takomto odeve veru nie je jednoduchá.

Spojovacie prostriedky, ktoré využívajú OS SR v súčasnosti nám predviedol pán rtm. Jaroslav Melo. Predviedol nám komunikáciu s rádiovými stanicami RF-13. Naostro sme si mohli vyskúšať aké je to hovoriť do skutočnej vojenskej vysielačky „prepínam“, „končím“. Opäť to bol pre nás zážitok, ktorý človek nemá možnosť zažiť a vidieť každý deň. Technicko – taktické údaje a odpovede na naše zvedavé otázky ohľadom spojovacích prostriedkov samozrejme nechýbali.

A aký to bol deň? Jednoducho úžasný!!! Vydarená akcia, ktorá nemá vo svete obdoby. Odchádzali sme plní zážitkov a radosti z času, ktorý sme mohli stráviť s naozajstnými profesionálnymi vojakmi a počas ktorého sme sa mohli aj my na chvíľu premeniť na mocných hrdinov, akých poznáme z filmov o vojakoch. Veď nie každý deň si môžeme chytiť taký samopal alebo sadnúť si do bojovej techniky. Vďaka profesionálni vojaci a zamestnanci Práporu výcviku a Ozbrojených síl Slovenskej republiky za skvelú akciu.

Niki

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.