Vedeli ste, že za dlhodobú únavu môže aj nedostatok železa? Jeho nedostatok sa neprejaví hneď, až jeho dlhodobý nedostatok sa ozve. Nedostatok železa spôsobuje nedostatočné okysličovanie tkanív. Nie je to len únava ale aj ďalšie problémy ako:

  • silná a bolestivá menštruácia
  • bledá pokožka
  • dýchavičnosť
  • búšenie srdca
  • bolesti hlavy
  • rednutie vlasov

Ale POZOR, neexistuje univerzálna dávka železa, vhodná pre všetkých. Pre ženy medzi 19 až 50 rokom stačí priemerne denne 18 mg železa, pri tehotných by sa mala zvýšiť až na 27 mg denne. Dojčiace ženy by ale naopak mali znížiť prísun železa na 9 mg denne.

Liečivá hudba: Dnes hudba stále častejšie slúži na liečenie a špeciálny lekársky odbor sa volá muzikoterapia. Nie je to žiadny nový objav, už v staroveku sa liečilo hudbou a v Číne sa hudba na liečenie využíva už niekoľko tisícročí. Aj v Biblii je opísaný príbeh, ako Dávid kráľ Izraela, vyliečil Saula hrou na harfe. Dokonca sú aj špeciálne nahrávky na jednotlivé choroby. Určite poznáte meditačnú a relaxačnú hudbu. Vedci prišli na to, že hudba, alebo lepšie povedané hra na nejaký hudobný nástroj rozvíja u detí logické myslenie, ale aj napomáha pri štúdiu matematiky a ďalších prírodných vied. Aj keď sa z vášho dieťaťa nestane klavírny majster, nie sú to stratené hodiny.

Keď píšem tieto riadky, tak nás morí už niekoľko týždňov mimoriadne teplo a veru prijali by sme taký teplý letný dáždik, ktorý by ovlažil prírodu a tým aj nás. Ale možno keď budete čítať tieto riadky bude za oknom nevľúdno, sychravo. Vedecké štúdie dokázali, že dažďové prehánky nad Európou obsahujú vysoké dávky rozpustených pesticídov a táto voda sa nedá piť. Najväčší obsah škodlivých látok je ak zaprší po dlhšom období sucha a v prvých minútach dažďa. Takýto dážď môže spôsobiť podráždenie kože a očí, alergiu, nevoľnosť i zvracanie. Prechádzku v daždi tak treba zvážiť!

Vedeli ste, že chuť na sladkosti má človek v génoch a veľa proti tomu nenarobíte?

Vedci zistili, že je to gén T1R3 a pomenovali ho sladký gén, je vraj údajne na konci chromozómu 4. Chuť na sladké teda nie je zlozvyk, ale je to dané geneticky.

Aj keď sladkostiam dokážete odolávať, náklonnosť k nim máte zakódovanú a budete mať na ne chuť neustále.

Ako je to so športom? Športovať sa má pravidelne a v malých dávkach!!! Ak sa niekto vyberie cez víkend behať, alebo hrať tenis niekoľko hodín je v nebezpečí, že na túto nezvyklú aktivitu organizmus nedokáže odpovedať. Potom sú bežné zranenia svalov, šliach ale v tom horšom prípade mu môže hroziť aj smrť. Hlavne ak je to fajčiar. A keď som už pri fajčiaroch, viete, že tabakový dym obsahuje šesťdesiat látok s rakovinotvornými účinkami? Ak vyfajčíte dvadsať cigariet denne dostanete do tela rovnaké množstvo produktov polónia, ako keby ste chodili každých šesť dní na röntgen hrudníka. Fajčenie napomáha vzniku rady chorôb a u žien je nebezpečná kombinácia fajčenie a hormonálna antikoncepcia. Trpí aj fajčiarovo okolie. Pasívne fajčenie má rovnaký vplyv na organizmus ako fajčenie aktívne, ale jeho dôsledky sa objavia neskoršie.

Zdroj: Internet

Pevné zdravie a radosť zo života Vám všetkým želá Vojto z Revúc

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.