Vytlačiť
Návštevy: 1313

Z vlastnej skúsenosti viem, že kto raz „zakúsil“ jedinečnú abilympijskú atmosféru, vracia sa na Zemplín veľmi rád. A povedzme si úprimne, nemôže sa niečo konať už 11-ty rok, ak by to nemalo úspech ;o) Tak je na tom aj naša Abilympiáda SZSM, ktorej 11. ročník a 4. ročník Medzinárodnej Abilympiády SM sa uskutočnil dňoch 3. až 6. júla 2015 už tradične na Zemplínskej Šírave – hotel Chemes. Koordinátorkou akcie (ako inak, veď všetci vieme, že je to jej „srdcovka“) bola prezidentka SZSM Jarka Fajnorová, ktorá so svojím skvelým tímom organizátorov a dobrovoľníkov pre nás esemkárov na vysokej úrovni pripravila súťažnú prehliadku pracovných schopností a zručností. Tento rok v 21 súťažných disciplínach súťažilo 77 esemkárov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska a Maďarska.

Kvôli rôznym osobným aj pracovným prekážkam sme tento raz z Trnavy cestovali na Východ iba traja – ja s manželom autom a Rastík Opálek sa rozhodol cestovať vlakom, vraj je to pre neho pohodlnejšie ;o) A hneď sa aj „pochválim“, domov som si niesla diplom a panvicu za 1. miesto za pohľadnicu priateľovi k narodkám, vytvorenú na PC.

Tohtoročná Abilympiáda, okrem iného, bola výnimočná aj tým, že v sobotu ráno, na jej otvorení, bol po prvýkrát prítomný aj minister zdravotníctva SR MUDr. Viliam Čislák, MPH, MBA. V krátkom príhovore nás pozdravil, vyzdvihol dôležitosť takýchto spoločných stretnutí ľudí s rovnakou diagnózou, ocenil snahu organizátorov a súťažiacim poprial veľa úspechov. Nasledovalo spoločné fotografovanie a neformálne stretnutie - pri raňajkách - úzkeho vedenia SZSM s pánom ministrom, ktorého som sa aj ja osobne zúčastnila. Po úvodnej tréme som zistila, že pán minister je oveľa sympatickejší a prístupnejší, ako som ho vnímala z televíznej obrazovky (a medzi nami dievčatami, ešte aj ako chlap celkom fešák, chi-chi). Na stretnutí sa hovorilo o dostupnosti liečby pre pacientov s dg. SM, o akciách jednotlivých OZ pre esemkárov, o podpore akcií pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami a pod. Potešujúcou bola informácia p. ministra o pripravovanej zmene nároku ľudí s dg. SM na kúpeľňu liečbu z dvojročného intervalu na jedenkrát za rok. V tejto súvislosti prezidentka SZSM upozornila na problém, že zdravotné poisťovne zamietajú kúpeľnú liečbu pacientom s SM z dôvodu inkontinencie. Pán minister o tomto probléme nevedel a prisľúbil, že sa na vec pozrie bližšie. Neskôr si išiel prezrieť výrobky členov jednotlivých klubov, aj sa bol pozrieť, ako esemkári súťažia, potom poďakoval za prijatie a rozlúčil sa s nami. No a ja za seba môžem povedať, že to bola silná emócia, pretože takto „naživo“ som sa ešte so žiadnym ministrom nerozprávala.

Ale vráťme sa k Abilympiáde. Program sa začal v piatok podvečer registráciou účastníkov a ubytovaním. Po večeri sme pokračovali úvodným spoločným stretnutím, kde sme sa dozvedeli všetky dôležité inštrukcie a vypočuli sme si prezentácie sponzorských firiem a spoločností: VELCON, ARES, SPIG, B/BRAUN, kúpele Dudince a OZ Svet mobility.

V sobotu po raňajkách nasledovalo slávnostné otvorenie Abilympiády, ktoré jedinečným prednesom básne Andreja Sládkoviča "Marína" (nastalo úžasné ticho, hodné tohto prednesu) zahájila, a abilympijskou prísahou ukončila p. Anna Remencová – členka klubu SM Považská Bystrica. Okrem ministra zdravotníctva a prezidentky SZSM nás pozdravil aj majiteľ hotela Chemes p. Kudroč a zástupcovia súťažiacich zo zahraničia: za ČR p. Naďa Nováková, za Poľsko p. Edward Mórawski, za Maďarskú republiku p. Marianna Hercegné Sabó. No a potom sme sa „rozbehli“ po jednotlivých súťažných disciplínach. Prvý súťažný deň ukončil večerný program: vystúpenie gospelovej skupiny AGATANGEL, losovanie tomboly a krst knižky „Keď slová vzlietnu“ esemkárky Mary Lizákovej, spojený s autogramiádou. Vydanie zbierky básní finančne podporil SZSM. No a na záver dňa sme si „zatrsali“ na diskotéke s piesňami do tanca i na počúvanie, a zase sme si boli o niečo bližší. Tú „slobodu“, keď nikto nikoho nerieši, aj na invalidnom vozíku môžeš „tancovať“ ako vieš, resp. ako Ti to esemka dovolí, naplno zažívam práve na Anilympiáde.

V nedeľu po celý deň pokračovala druhá vlna súťaží, najviac viditeľní boli hlavne tí čo robili „aranžovanie kvetov“, „studenú kuchyňu“ a „cukrárstvo“.

Už tradične sa do týchto súťaží zapája väčší počet esemkárov. A ja (nakoľko súťažím v sobotu, takže už mám odsúťažené ;o) vždy patrím medzi „okukávačov“ a nestačím sa čudovať, aké nové nápady a inšpirácie si esemkári rok čo rok prinášajú.

Večer bolo pripravené slávnostné vyhodnotenie a ukončenie 11. ročníka Abilympiády SZSM 2015 a 4. ročníka Medzinárodnej Abilympiády SM. Vystúpenie mužskej speváckej skupiny Parobci z Dvorianok striedalo vyhlásenie víťazov jednotlivých súťažných disciplín, ktorí boli odmenení diplomom a praktickou vecnou cenou. To tiež obdivujem kreativitu, s akou tie víťazné ceny organizátori vymýšľajú ;o)

Slávnostná nálada potom pokračovala „recepciou“ (do našich brušiek putovali tie vlastnoručne naaranžované studené misy a s fantáziou vyzdobené sladké torty, ktoré sme si najskôr pofotili, lebo niektoré bolo fakt škoda zjesť!) a nasledovala tanečná zábava s hudobnou skupinou Bikaver a dobrou náladou až cez polnoc.

Toľko o priebehu Abilympiády, ale k tomu ešte patria aj priateľské stretnutia a nekonečné debaty napr. pri kávičke (tento rok nám, okrem dievčat dobrovoľníčok, na špeciálnej mašinke skvelé pressko ochotne pripravoval Janko Antoš, manžel našej Martušky ;o)

Končili sme v pondelok raňajkami, lúčením a odchodom domov. Nie všetci sme sa však ponáhľali, a tak ešte skupinky sedeli pri káve, chceli sme si dopovedať, čo sme od piatku nestihli, alebo napr. ako ja, porozprávať sa s Adriankou, ktorá sa po celý čas starala o hladký priebeh súťaží, aby nikde a nikomu nič nechýbalo, tak si konečne mohla spokojne vydýchnuť a sadnúť medzi nás, lebo už všetko okolo jedenástej Abilympiády bolo úspešne „staté“!!!

Čo dodať na záver?! Jednoznačne VEĽKÉ ĎAKUJEME Jarke a všetkým dobrým ľuďom okolo nej. Ja osobne sa už teším na stretnutie s Vami všetkými (a srdečne pozývam aj Vás, ktorí ste na abi ešte nikdy neboli!) na Zemplíne o rok. Dúfam, že sa ešte s mojou esemkou budeme natoľko „kamarátiť“, aby som to zvládla ;o)

Vaša Beáta Kuracinová, Klub SM Trnava