Pri koncipovaní plánu práce klubu v Považskej Bystrici na tento rok sme do neho zakomponovali požiadavku členskej základne – letnú rekondíciu uskutočniť v gréckej Paralii. Po ročnej pauze, vlani sme boli v talianskom Lignane, sme sa rozhodli našu rekondíciu uskutočniť už v overenom čase a hoteli cestovnej kancelárie El Greco Tour zo Šamorína.

Paralia sa nachádza na brehu Egejského mora v Thessalonickom (Solúnskom) zálive, v kraji zvanom Pieria. Je jedným z mnohých atraktívnych turistických destinácií pobrežia, medzi ktoré patrí i Olympiaki Akti ( Olypic Beach - Olympská riviera), Plaka Litohorou,

Leptokaria, Plantamonas či Nei Pori. Severne, asi 60 km od Paralie sa nachádzajú Thessaloniki ( Solún ), čo je hlavné mesto gréckej Macedónie. Asi 6 km od Paralie sa nachádza mesto Katerini ( pomenované po sv. Kataríne ), čo je akési „okresné mesto“ a má cca 50 000 obyvateľov. Čosi južnejšie sa nachádza Dion, teraz už len malá dedinka, predtým však veľké mesto, kde Alexander Macedónsky zhromaždil bojovníkov pred ťažením do Perzie. Západne a priamo nad touto oblasťou, 30 km od pobrežia, sa vypína masív pohoria Olymp. Miestni tvrdia, že je to ten „pravý Olymp“, na ktorom sídlili ich božstvá. Masív preto, lebo hora Olymp má niekoľko vrcholov, najvyšší je Mytikas, týči sa 2918 m nad morom.

Paralia v roku 2015Z Považskej Bystrice sme vyrážali 29. augusta o 6. hod. autobusom, ktorý sa ešte zastavil pre pasažierov v Trenčíne, Bratislave a Šamoríne. Slovensko sme opustili v Medveďove a hneď za Gyorom sme nabehli na diaľnicu, ktorou sme prešli cez celé Maďarsko a až pri srbskom Niši sme odbočili na Macedónsko. Tam sa striedala bežná cesta s diaľnicou, ktorá je vo výstavbe. V Paralii sme boli po 21 hodinách cesty.

Hneď po príchode sme sa odobrali na sledovanie východu slnka (6.55 hod. gréckeho času), posilnili sme sa raňajkami a niektorí z nás, čo boli už opálení, zaľahli na pláži a vychutnávali si tak pobyt pri mori od počiatku.

Izby hotela El Greco sú vybavené kuchynkou s riadom a príslušenstvom, takže sa dá jedlo pripraviť k hodovaniu za polhodinku. Každý si môže ukuchtiť podľa svojho jedálnička alebo ísť do reštaurácie. Cenové hladiny potravín i reštauračných služieb boli porovnateľné s našimi. Veď gyros pita ( do ruky – v placke ) bol za 1,9-2,30 €, gyros plata ( na tanieri ) 5,5 – 6,0 €, grilovaná polovička kurčaťa s hranolkami za 5,5 €, musaka za 6 €. Pivo čapované 5 dcl cca 2-2,5 €, v plechovkách v obchode v rovnakej relácii ako u nás. V našom hotelovom bare sa čapoval český Zubr za 2 €. Ovocie bolo vo veľmi prijateľných cenách - nektarinky stáli 0,5 – 1,0 €, broskyne od 0,6 do 1,0 €, hrozno od 0,8 – 2,0 € za kilo. Predávali práve dozreté figy, ktoré chutia úplne inak ako sušené, ceny okolo jedného eura za kilo. Zo zeleniny treba vyzdvihnúť vynikajúcu fialovú cibuľu, ktorá nepálila, bola lahodne sladká a nesmela chýbať pri každom jedle spolu s rajčinami, ktoré sa rozplývali v ústach, jednoducho nebíčko v papuľke. Ceny zeleniny boli ako u nás. Tiež mäso surové alebo grilované kurčatá boli len o niečo drahšie. A keď poviem,  že Lidl bol aj v Paralii, tak potom je jasné, že nebolo teba nosiť so sebou žiadne potraviny.

Pláže v Paralii sú pieskové. Do mora vybiehajú kamenné jazyky, ktoré chránia pláž pred vlnami. Na plážach sú slnečníky, každý s dvoma ležadlami. Pokiaľ sa zakúpi nápoj alebo ovocná misa, tak počas celého dňa sa môžu ležadlami používať. Cez obed sme si zabehli odpočinúť od slnka na izbu v hoteli a nabrať nejakú kalóriu, doplniť tekutiny. Na ležadle sme nechali len uterák, čo znamenalo, že je obsadený.

Po 18-tej hodine už slnko slablo a postupne sme sa z pláže vytratili. Po nevyhnutnom skrášľovaní sa bola Paralia naša. Pred našim nájazdom sa triasli všetky reštaurácie, obchodíky so suvenírmi, oblečením. Už len prechádzka po mestečku, vdychovanie morského vzduchu zmiešaného s opekanou kukuricou, pečenými klobásami, gyrosom či inými mäskami ( celé jahňa pečené na ražni, kurence, ryby) stojí zato. Samotná atmosféra tohto miesta lieči! Stratili sme pojem o čase, problémy všedného dňa sme hodili za hlavu.

Urobili sme si zaujímavý výlet. V blízkosti Paralie sa nachádza zaujímavosť – veľké jamy, z ktorých sa ťaží liečivé bahno. Neváhali sme a natreli sme sa ním, nechali vyschnúť asi 3/4 hodinu. Po jeho zmytí sme mali kožku ako novorodenci. Kúsok odtiaľ sa zas ťaží z morskej vody soľ. Voda sa nechá vyschnúť, vykryštalizovať. Neboli by sme to my, keby sme nepremiestnili na Slovensko niekoľko kíl tohto „morského zlata“. Výborne sa hrudou tejto soli ošetruje zhrubnutá koža na nohách. A keď začnú nohy štípať, znamená, že hrubá koža je preč. V diaľke na mori sme videli farmu na morské mušle – slávky.

Fakultatívne výlety je možné tiež absolvovať – výlet do Thessalonik, na kláštory Meteora, do Athén, zúčastniť sa pirátskej plavby, gréckeho večera. My sme sa uspokojili výletmi na trhy do Katerini ( v stredu a v sobotu ). Atmosféra trhu je iná ako tá, čo poznáme z Poľska. Bol to pekný zážitok.

Snáď najzaujímavejší zážitok bola návšteva „thajských rybičiek“. Do akvária planého malých rybičiek bolo treba ponoriť nohy alebo ruky. Tí, čo nemali veľké brucho a ohli sa cez pás, tam vložili všetky štyri. Rybky ohrýzali a ohrýzali hrubú kožu a urobili kus práce, lebo každý ju mal potom hladkú aљљ vyčistenú.

Posledné dva dni sme mali ( tak ako celý Balkán ) chladnejšie ( 24-26 C˚) a daždivé počasie. Ostatné dni bolo krásne teplo, 32-34 C˚ a voda mala 27 C˚. Najmä dopoludnia boli bez vĺn a výborne sa plávalo. K večeru boli vlnky ale nám to neprekážalo.

Cesta domov ubehla rýchlo. Videli sme za svetla aj Macedónsko a boli sme uchvátení jeho prírodnými krásami. Zhliadli sme dva filmy, čo tiež „skrátilo“ cestovanie. Nepríjemné bolo pozorovanie migrantov na hraniciach a benzínových staniciach. To bola jediná nepríjemná skúsenosť.

Kedysi som písal článok do našej Nádeje – Parália, láska naša! Áno. Zamilovali sme si tento kút Sveta. Krásne more a pláž, možnosť prechádzok a objavovanie zákutí, obchodíkov, ochutnávanie gréckych špecialít. Ak geopolitická situácia dovolí, sme tam za rok znova! A bol by som rád, keby ste objavili Paraliu i vy.

Poznámka: Na internetovej stránke www.klubsmpb.blogspot.sk/2013/09/ nájdete článok o rekondičnom pobyte Klubu SM Považská Bystrica v hore spomínanej destinácii v roku 2013, ako i videofotomontáž z nášho pobytu, nami nakrútené video, ktoré Vás odprevadí z hotela El Greco priamo na pláž, dve videá z výletu na Meteora, ktorý môžete v rámci pobytu absolvovať a videomontáž o spomínaných kláštoroch Meteora.

MUDr. Branislav Brežný

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.