Otváram prvé stránky našej kroniky: „Kde je myšlienka, tam je cesta!“ A tak sme sa stretli: 13. decembra 2000 - na podnet MUDr. V. Krajňáka (in memoriam), vtedajšieho prednostu Neurologickej kliniky ÚVN – FN SNP v Ružomberku. Založili sme náš klub – spoznávanie sa, vytvorenie výboru, dokumenty – všetko, čo k tomu patrí. Naše spoločné stretnutia – riešenie sociálnych, zdravotných a osobných problémov. Príspevky cez SZSM, účasť na spoločných akciách (VZ, zjazdy, výročia činnosti – 20, či 25 r.) delegovanými členmi klubu. Edukačný seminár – ktorý sme s Jarkou (našou prezidentkou) zariaďovali – aby bol hodnotný. Čo sme aj (dúfam) dosiahli: vypočuli sme si obsažné prednášky: MUDr. A. Šaffovej a „našej“ vrchnej sestry Mgr. V. Priesolovej, zapojili sa aj študentky Fakulty zdravotníctva KU v Ružomberku.

Neboli sme nečinní: 7 – krát sme uskutočnili „Krok s SM“ , za každého počasia – sme si to užili. Informovali sme verejnosť o našej existencii, chorobe a prevencii. Pomáhali nám žiaci, študenti. Svojím programom prispeli súbory: Liptov, Liptáčik, Konôpka a seniorky Elišky. Finančné príspevky z „Kroku“ a 2 % z daní nám pomohli uskutočniť naše rekondície: v Starej Ľubovni, v Nimnici, v Liptovskom Jáne, a hlavne u nás na dolnom Liptove – v Kúpeľoch Lúčky (12 – krát). Pravidelne každý rok (1-2–krát cez víkend) – trochu si zaplávať v liečivej vode, absolvovať procedúry a prežiť spoločné chvíle. Členovia klubu sa tiež zúčastňovali na zväzových rekondíciách.

Listujem ďalej: „Naše“ centrum liečby SM je na Neurologickej klinike ÚVN – FN SNP v Ružomberku, ale prichádza tam okolo 170 pacientov s SM z celého Slovenska.

Ale členovia v klube prichádzajú, aj odchádzajú... S tichou pietou sa pozastavím pri fotografiách tých, ktorí odišli navždy, a toľko nám pomáhali – Mirko, vďaka smerom tam hore – nad oblaky.

Ale aj veľa radosti prišlo k nám v podobe svadobných udalostí: Janka Demikátová, Majka Matušková – Púchovská, ktorá priviedla svojho manžela Daniela – nášho nového člena. Obidve obohatili svoje rodiny – Janka synmi Marekom a Martinkom, Majka dcérou Danielkou. Na nich vidíme ako tie roky utekajú.

Pripomíname si životné jubileá: Od 50-tky: Karol, Anka, Miloš, Jožko, cez 60-tničky: Anka, Julka, po 70-tnikov: Janko, Hanka – tešíme sa spolu. A hlavne, že sa hýbeme: niektorí s barlou, ďalší na vozíčku, ale prídeme – chceme sa dozvedieť niečo nové – to si povieme len „MY“.

Články a fotografie (s príslušným komentárom) – to nám vždy pripomenie našu činnosť počas celých 15 rokov, ktoré sme dôstojne oslávili – každý prispel, čím mohol: slaným, sladkým, úsmevom a spomienkami...

A ja začínam písať v kronike nové kapitoly – dúfam, že budú pozitívnejšie.

Poďakovanie patrí tým, ktorí nás vedú celých 15 rokov: hospodárky Evka Hollá, Vierka Paschová a podpredsedníčka Julka Švihlová. Od roku 2004 je to naša predsedníčka Majka Púchovská. Ale v neposlednom rade aj ostatným vytrvalcom – pomocníkom.

Držte nám palce, a my to robíme tiež, aby sa nám všetkým navzájom darilo robiť pre druhých – veď to je naše poslanie.

Júlia Švihlová, za členov Klubu SM Ružomberok

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.