Je to liečba, ktorá poteší nejedného vyznávača dobrého moku, ktorý si pochvaľovali aj Bohovia. História vínnej révy je stará vyše šesťtisíc rokov a jej prvopočiatky pochádzajú z Malej Ázie. Víno sprevádza dejiny cez antiku, kedy bolo dennodenným nápojom, až do dneška.

Dnešná veda nám priniesla rozlúštenie a pomenovanie chemických zlúčenín, ktoré vínna réva obsahuje – sú to polyfenoly. Tento objav vyniesol na svetlo, že vínna réva by sa mohla používať na liečebné účely. Flavonoidy – fenolové zlúčeniny sú účinné antioxidanty a zabraňujú vzniku srdcových chorôb, ale aj rakoviny a iných chronických ochorení. Resveratol sa nachádza v hroznovej šupke i v jadierku červeného hrozna, ale aj bieleho, i keď v menšom množstve. Posledné štúdie o účinnosti hroznových bobuliek ukazujú, že hroznová šťava potláča množenie rakovinových buniek pri rakovine hrubého čreva, prsníka (mliečnej žľazy) a znižuje nevoľnosť a zvracanie pri chemoterapii. Hroznová kúra má široký záber od zlepšenia metabolizmu, zvyšuje dobrý cholesterol. Vitamín B1, B2, B6 regeneruje nervovú sústavu. Nášmu organizmu je prospešné nielen čerstvé hrozno, ale aj hrozienka, ktoré sú rýchly zdroj energie, majú dostatok železa, draslíka, fosforu, mangánu. Mali by sme dať ale prednosť nesíreným hrozienkam, lebo oxid siričitý je alergén. Ďalší produkt je extrakt z hroznových jadierok, ktorý má taktiež široký liečebný účinok a pomáha pokožke, cievam, črevám.. atď. Odvar z listov pomáha pri zápale žíl, rieši problém s krvným obehom v dolných končatinách.

Vínna réva je dnes v takej obľube, že mnohé wellnes a spa centrá ponúkajú rôzne kúpele, ale i masáže čerstvým hroznom. Roztlačia ho po celom tele a postupne vám ho vmasírujú do pokožky. Myslím si, že všetky kúry s vínnou révou, od tej pitnej až po masáže, je zaujímavá. Dať si pohár lahodného vína, potom si ľahnúť na masážny stôl, „zobkať“ bobuľky hrozna a k tomu si nechať pôsobiť na chrbte hroznový „maglajz“ nemusí byť zlé.

To popíjanie iskrivého moku je nám asi najviac prístupné, ale musíme si dávať pozor, aby sme dodržali tú „správnu mieru“ pokiaľ je to ešte pre náš organizmus prospešné, aby sme si nakoniec viac nepoškodili, a to nielen na zdraví, ale aj na rodinnom súžití.

Vojto z Revúcej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.