Tak, ako existuje celá škála faktorov, pomocou ktorých môžete nasmerovať vaše ochorenie k lepšiemu, existuje aj škála takých, ktoré priebehu vašej SM neprospievajú.

Najdôležitejším z týchto faktorov je nedodržiavanie liečebného režimu. Imunomodulačná liečba dokáže postup ochorenia výrazne spomaliť a zmierniť jeho následky. Dávkovací interval každého prípravku bol stanovený množstvom štúdií a v praxi sa používa ten, ktorý funguje najlepšie. Preto dávky lieku nevynechávajte.

Tiež by ste mali upozorniť vášho lekára vždy, keď sa u vás vyskytnú nové príznaky. Ak sa totiž jedná o atak, jeho zanedbaním a nepreliečením si tiež výrazne škodíte a zvyšujete šancu, že atak poškodí nervové vlákna.

Ďalším faktorom, ktorý výrazne vplýva na postup ochorenia, je fajčenie. U fajčiarov SM dokázateľne postupuje niekoľkokrát rýchlejšie. Fajčiari majú v mozgu viac ložísk, rýchlejšie im ubúda mozgové tkanivo a rýchlejšie sa u nich vyvíja invalidita. Cigarety tak znižujú účinnosť liečby.

Pacienta s SM výrazne ohrozujú aj akékoľvek infekcie. Dochádza pri nich k nešpecifickej aktivácii imunitného systému, preto sa atak často objaví po prekonanom infekčnom ochorení. Najlepšie je infektom sa úplne vyhnúť dostatočným príjmom vitamínov, otužovaním a fyzickou aktivitou.

Ak sa vám to predsa len nepodarí, nepodceňujte ich a dostatočne pri chorobe oddychujte. Tiež zájdite za vašim obvodným lekárom, niektoré infekcie si môžu vyžadovať antibiotickú liečbu. Ak sa infekty často opakujú, je vhodné zistiť, či niekde nemáte zápalové ložiská ako cysty či polypy a tie odstrániť. Takisto pri opakovanom zápale mandlí zvážte ich vybratie. Pri častých vírusových infekciách vám lekár môže preventívne predpísať 100 mg antivirotikaamantadinu denne.

O akomkoľvek užívaní voľnopredajných prípravkoch na posilnenie imunity (napr. s obsahom echinacey, hlivy ustricovej či betaglukánov) sa vždy poraďte s vašim lekárom, nakoľko niektoré z nich tiež môžu zvýšiť riziko ataku.

Vyhnite sa pre istotu aj výživovým doplnkom s obsahom resveratrolu. Nedávne výskumy naznačujú, že jeho vysoké dávky by mohli zhoršiť priebeh SM. Konzumácie červeného vína alebo čučoriedok sa vzdávať ale nemusíte, v nich sa také vysoké dávky nenachádzajú.

Niektoré druhy očkovaní tiež dokážu vyprovokovať atak, preto každé očkovanie dôkladne zvážte a tiež sa o ňom poraďte s odborníkmi.

Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť. Tukové tkanivo produkuje prozápalové faktory a obezita tak môže viesť k zvýšenej aktivite ochorenia.

Škodlivým faktorom je aj nedostatok pohybu, lebo vedie k zníženiu fyzickej kondície, ochabnutiu svalstva a rýchlejšiemu postupu invalidity.

Jedno pivo či dva deci vína vám príležitostne neublížia, nadmerné a časté užívanie alkoholu však vedie k rýchlejšiemu úbytku mozgového tkaniva a zhoršovaniu neurologických funkcií.

Na postup ochorenia veľmi zle pôsobí aj stres, väčšinou zhoršuje aj už prítomné symptómy. Stresu sa často vyhnúť nedá, dá sa ale naučiť sa techniky, ktoré vám ho pomôžu zvládnuť.

Teplo (spôsobené horúcim počasím, horúčkou alebo fyzickou námahou) môže prechodne zhoršiť príznaky ochorenia, toto zhoršenie však znížením teploty odozneje. Samotný priebeh SM sa teplom nezhoršuje.

V progresii ochorenia hrá obrovskú úlohu vaša psychika. Negatívne myšlienky a neustále obavy vám preto takisto ubližujú. Vyhnite sa pacientskym diskusiám na internete, veľakrát obsahujú zavádzajúce a nepravdivé informácie a mnohí pacienti si tam ventilujú svoje nezvládnuté negatívne emócie, ktoré sa takto prenášajú na vás.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.