Dlhé roky mojej diagnózy som užívala injekčnú formu liečby (viac ako 10 rokov). Jedného dňa ma čakal telefonát od sestričky z Banskej Bystrice – „bude zmena vo vašej liečbe“. Po konzultácii s mojou doktorkou som súhlasila s prechodom na tabletky. Jedna tableta denne. Obrovská zmena. Tešila som sa, lebo moje telo bolo už za tie roky dopichané ako ementál. Ďalšia dobrá správa na seba nedala dlho čakať. Poisťovňa mi schválila kúpeľnú liečbu a tak som v októbri nastúpila do kúpeľov Číž na 3 týždne. Všetko prebiehalo v poriadku. Stretla som tu opäť množstvo skvelých ľudí a o zábavu nebola núdza.

Ale ku koncu pobytu v kúpeľoch som začala pociťovať určité zmeny. Začala som sa v noci potiť, ale takým spôsobom, že som sa musela opakovane počas noci prezliekať. Myslela som si, že je to len reakcia na procedúry. Kontrola u lekárky preukázala, že som trochu schudla. Dostala som od nej pochvalu, že si strážim váhu, čo v kúpeľoch nebýva celkom ľahké. S pocitom, že je všetko v najlepšom poriadku som sa už veľmi tešila domov. Chýbali mi moji blízki, najmä moje vnúčatá.

Moja radosť však netrvala dlho. Nočné potenie neprestávalo, prichádzali aj zimnice a horúčky. Môj úbytok na váhe pokračoval. Pripisovala som to novej liečbe. Nechcela som však už dlhšie čakať a tak som volala svoje lekárke. O pár dní ma hospitalizovali v nemocnici v Banskej Bystrici. Nasledovalo množstvo vyšetrení a nekonečné čakanie. Priznám sa, napadol mi aj ten najhorší scenár.

Vďaka Bohu, problém sa ukázal byť úplne v niečom inom. Mala som zápal štítnej žľazy. Správna liečba - a stav sa postupne zlepšoval a môj život sa vracal do normálu. Opäť som si mohla užívať svoju rodinu a pripravovať sa na nadchádzajúce Vianoce.

Rozhodla som sa napísať tento článok ako povzbudenie pre všetkých, ktorí sa boja zmeny v liečbe. Pre mňa to bola rozhodne správna voľba. Chcem sa tiež poďakovať za krásne články Michaele Barkociovej. Jej príspevky v Nádeji boli pre mňa v tom náročnom období skutočným balzamom na dušu. Snáď i tento môj článok niekoho povzbudí. Veľa síl esemkári!

Darinka

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.