Len prednedávnom rodiny zasadali k štedrovečernému stolu, pochutnávali si na výbornom jedle, tešili sa z darčekov, pokoja a prítomnosti svojich blízkych, a už tu máme ďalší rok, s ktorým prichádza pre mnohých to najkrajšie obdobie, jar.

Veď aké je to pohodlné. Vyzuť čižmy a nechať svoje nohy pobehovať v teniskách a poltopánkach. Odložiť zimné bundy, kabáty a vytiahnuť „šmrncovnú“ koženku. Pomalým krokom si na prechádzke vychutnávať príjemne hrejúce slniečko. Konečne sa pustiť do vašich obľúbených koníčkov. Vytiahnuť bicykle, korčule či bežecké topánky, tí starší skôr motyčky, hrabličky a pomôcť záhrade v regenerácii po zimnom oddychu.

Dovolím si tvrdiť, že ani jedno ročné obdobie nie je u ľudí tak túžobne očakávané ako jar. Okrem intenzívnejších slnečných lúčov a snežienok vykúkajúcich zo zeme, poskytuje možnosť nového štartu. Môžeme si všimnúť, že jar bola oddávna pre ľudí natoľko fascinujúca, že jej príchod nadobudol v jednotlivých kultúrach špeciálne miesto. Veď všetky jarné oslavy, tradície a zvyky, by sme mohli pokojne nazvať novým začiatkom. Aj keď pre mnohých z vás toto tvrdenie môže vyznieť ako úplný nezmysel, najmä po tom, čo ste ráno vyšli z domu na ulicu a zaregistrovali tú opačnú, odvrátenú tvár jarného obdobia. Sneh, ktorý ešte prednedávnom zakrýval všetky „tajomné poklady jari”, sa zrazu roztopil, aby na jeho mieste mohla narásť voňavá zelená tráva, vám pripomenul všeličo. Od plastových fliaš, cigaretových opalkov, obalov z cukríkov až po psie... veď viete čo. No áno, jar má aj svoju zlú stránku, ktorá vám odhalí nielen zvieraciu, ale najmä ľudskú nedbalosť. Ten vyššie spomínaný nový začiatok si tak vyžaduje v tomto prípade skôr veľké lopaty a niekoľko pracovitých rúk, ale z každej situácie sa predsa možno poučiť. Keď pri najbližšej prechádzke náhodou uvidíte verejnoprospešných pracovníkov ako upratujú ulice miest po pustošivej zime, skúste sa aj vy zamyslieť nad tým, či by vám neprišlo vhod zrealizovať také veľké jarné upratovanie na vlastnej koži.

Zabudnite na depresie z nestáleho počasia, alergie, ktoré trápia skoro každého z nás a namiesto jarnej únavy si vychutnávať každý lúč slnka, prijímať vo veľkom pre nás tak vzácny vitamín D, nasávať ten príjemný jarný vzduch a s úsmevom na tvári, dobrou náladou sa pustiť do toho vášho nového začiatku.

Barbora, Klub SM Považská Bystrica

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.