Naša prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová a predsedníčka VR Únia Roska RNDr. Kamila Neplechová P.H.D. sa spolu dohodli, že zorganizujú medzinárodné stretnutie esemkárov a roskárov Únie ČR. Roskári mávajú každý rok v Luhačoviciach rekondičný pobyt, na ktorý nás pozvali, aby sme sa prišli pozrieť ako oni cvičením strávia rekondičný pobyt.

Nastal deň, na ktorý sme sa pripravovali a išli za našimi priateľmi do Luhačovíc.

V utorok 4.4. sme prišli doobeda do hotela Harmónia II, kde naši českí priatelia už cvičili a pozývali nás, aby sme sa k nim pripojili. My sme sa museli najskôr ubytovať a trochu si oddýchnuť, niektorí z nás mali za sebou po dlhú cestu.

Poobede o 15.00 hod. bolo oficiálne otvorenie 1. Medzinárodného stretnutia českých roskárov a slovenských esemkárov. Privítala nás predsedníčka VR ČR RNDr. Kamila Neplechová a prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová. Pozvanie prijal aj primár MS Centra Olomouc Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. (aj keď mal nohu v sadre) ako aj ďalší hostia. Popriali nám príjemný pobyt a krásne zážitky pri spoločných aktivitách na tomto rekondičnom pobyte.

Naša prezidentka za nás poďakovala za pozvanie a povedala, že sa budeme snažiť zúčastňovať jednotlivých cvičení, aby sme videli ako prebieha rekondičný pobyt roskárov.

Každé ráno pred raňajkami bola rozcvička, na ktorej sme sa pravidelne zúčastňovali. 1 až 2x denne bolo cvičenie pod vedením školených cvičiteľov Unie ROSKA (Petra Štrausová, Karel Kesner, Jaroslav Wojnar, Ivana Rosová – cvičenie pre vozičkárov). Cvičitelia nám ukazovali ako máme správne cvičiť, kde robíme pri cvičení chyby a čo nám cvičenie prináša.

Okrem pravidelného cvičenia každý deň boli aj odborné prednášky.

Prvá prednáška bola o histórii chladovej terapie - kryoterapii, ktorú nám prednášal Ing. Peter Strnad, CSc. Hovoril ako pomáha pri SM-ke a uviedol aj konkrétne príklady. Naši predsedovia a členovia VR si vyskúšali celkovú kryoterapiu, a niektorí aj lokálnu. Okrem toho sme ešte absolvovali inhalácie Vincentky a plávanie v bazéne.

O neurorehabilitácii a fyzioterapii nám prednášala PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. Predviedla nám priamo na nás, aká potrebná a dôležitá pri SM-ke je správna rehabilitácia.

Ďalším prednášajúcim bol RNDr. Petr Beňovský, Ph.D., ktorý nám rozprával „o principu OMS“ (prekonávanie SM) a zdravom životnom štýle.

V stredu večer, pod sloganom „Drž se svých snů“ – ako urobiť z nevýhody výhodu, nám prišiel mladý muž Patrik Procházka porozprávať, ako sa mu darí aj keď je telesne postihnutý, a počas toho mal stále úsmev na tvári.

Hoci nám počas pobytu pršalo, aj tak sme využili možnosť a čas na poznávanie Luhačovíc a okolia (Jurkovičove stavby, pramene).

Tento rekondičný pobyt nám ukázal, aké veľké medzery máme v cvičení my = esemkári na Slovensku. Ale tiež potvrdil, že aj naše rekondičné pobytu sú užitočné, keď sa ľudia s rovnakou diagnózou a podobnými problémami stretnú, a vymenia si svoje pocity a skúsenosti .

Z môjho pohľadu je na RP v správnej miere potreba cvičiť, ale aj nájsť si čas na relax a vzájomné spoznávanie sa.

Teším sa na 2. Medzinárodné stretnutie pacientov s diagnózou SM - RS, ktoré sa na budúci roku 2018 uskutoční na Slovensku.

Hela Bottková, viceprezidentka SZSM

Vlastný virtuálny server od 8,77 € od WebSupport.sk

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.