Naša prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová a predsedníčka VR Únia Roska RNDr. Kamila Neplechová P.H.D. sa spolu dohodli, že zorganizujú medzinárodné stretnutie esemkárov a roskárov Únie ČR. Roskári mávajú každý rok v Luhačoviciach rekondičný pobyt, na ktorý nás pozvali, aby sme sa prišli pozrieť ako oni cvičením strávia rekondičný pobyt.

Nastal deň, na ktorý sme sa pripravovali a išli za našimi priateľmi do Luhačovíc.

V utorok 4.4. sme prišli doobeda do hotela Harmónia II, kde naši českí priatelia už cvičili a pozývali nás, aby sme sa k nim pripojili. My sme sa museli najskôr ubytovať a trochu si oddýchnuť, niektorí z nás mali za sebou po dlhú cestu.

Poobede o 15.00 hod. bolo oficiálne otvorenie 1. Medzinárodného stretnutia českých roskárov a slovenských esemkárov. Privítala nás predsedníčka VR ČR RNDr. Kamila Neplechová a prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová. Pozvanie prijal aj primár MS Centra Olomouc Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D. (aj keď mal nohu v sadre) ako aj ďalší hostia. Popriali nám príjemný pobyt a krásne zážitky pri spoločných aktivitách na tomto rekondičnom pobyte.

Naša prezidentka za nás poďakovala za pozvanie a povedala, že sa budeme snažiť zúčastňovať jednotlivých cvičení, aby sme videli ako prebieha rekondičný pobyt roskárov.

Každé ráno pred raňajkami bola rozcvička, na ktorej sme sa pravidelne zúčastňovali. 1 až 2x denne bolo cvičenie pod vedením školených cvičiteľov Unie ROSKA (Petra Štrausová, Karel Kesner, Jaroslav Wojnar, Ivana Rosová – cvičenie pre vozičkárov). Cvičitelia nám ukazovali ako máme správne cvičiť, kde robíme pri cvičení chyby a čo nám cvičenie prináša.

Okrem pravidelného cvičenia každý deň boli aj odborné prednášky.

Prvá prednáška bola o histórii chladovej terapie - kryoterapii, ktorú nám prednášal Ing. Peter Strnad, CSc. Hovoril ako pomáha pri SM-ke a uviedol aj konkrétne príklady. Naši predsedovia a členovia VR si vyskúšali celkovú kryoterapiu, a niektorí aj lokálnu. Okrem toho sme ešte absolvovali inhalácie Vincentky a plávanie v bazéne.

O neurorehabilitácii a fyzioterapii nám prednášala PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. Predviedla nám priamo na nás, aká potrebná a dôležitá pri SM-ke je správna rehabilitácia.

Ďalším prednášajúcim bol RNDr. Petr Beňovský, Ph.D., ktorý nám rozprával „o principu OMS“ (prekonávanie SM) a zdravom životnom štýle.

V stredu večer, pod sloganom „Drž se svých snů“ – ako urobiť z nevýhody výhodu, nám prišiel mladý muž Patrik Procházka porozprávať, ako sa mu darí aj keď je telesne postihnutý, a počas toho mal stále úsmev na tvári.

Hoci nám počas pobytu pršalo, aj tak sme využili možnosť a čas na poznávanie Luhačovíc a okolia (Jurkovičove stavby, pramene).

Tento rekondičný pobyt nám ukázal, aké veľké medzery máme v cvičení my = esemkári na Slovensku. Ale tiež potvrdil, že aj naše rekondičné pobytu sú užitočné, keď sa ľudia s rovnakou diagnózou a podobnými problémami stretnú, a vymenia si svoje pocity a skúsenosti .

Z môjho pohľadu je na RP v správnej miere potreba cvičiť, ale aj nájsť si čas na relax a vzájomné spoznávanie sa.

Teším sa na 2. Medzinárodné stretnutie pacientov s diagnózou SM - RS, ktoré sa na budúci roku 2018 uskutoční na Slovensku.

Hela Bottková, viceprezidentka SZSM

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.