Už nie raz som spomínal aké je naše telo zázračný stroj. Mimoriadne zložitý a do dnešného dňa ešte nie celkom preskúmaný. Má úžasnú silu bojovať o svoje prežitie napriek tomu, že sa k nemu nie raz chováme macošsky, či už vedome alebo nevedome. Ak sa k nemu chováme vedome zle, to je už na pováženie. Či je to už fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a samozrejme drogy. Ale čoraz častejšie sa spomína nevedomé poškodzovanie a zasahovanie do chodu nášho tela. Veda denno – denne vyvracia zažité stravovacie zvyky. Aj náš odborník v oblasti stravovania MUDr. Igor Bukovský pripúšťa, že aj niektoré svoje predošlé názory musí poopraviť na základe vedeckých dôkazov. On sa ale snaží cez médiá pravidelne informovať o nových vedeckých poznatkoch.

Mnohí po celom svete napriek tomu, že dodržiavajú všetky tie momentálne správne stravovacie návyky, športujú a nemajú ten všetko ničiaci stres, aj tak ich prenasledujú rôzne choroby. Možno aj vás často bolí hlava, cítite sa v práci alebo aj doma unavení. Máte neustále nádchu, trpíte zápalmi dýchacích ciest. Tieto potiaže sa zmiernia alebo dokonca stratia, keď odídete niekde na vidiek alebo na dovolenku? A tu profesorka RNDr. Anna Strunecká, DrSc. hovorí, že najpravdepodobnejšie trpíte syndrómom nezdravých budov /SBS/. WHO konštatuje, že až 60% obyvateľov vo vyspelých krajinách trpí touto chorobou. Ako je to možné a čo túto chorobu spôsobuje? V moderných alebo rekonštruovaných budovách to spôsobujú výpary z použitých materiálov – podlaha, nábytok i omietka. A už všade prítomný prach. Prinesiete si ho domov alebo do práce z vonkajšieho znečisteného prostredia vo vlasoch, na šatách, na topánkach. Prinesú vám ho aj vaši domáci miláčikovia z prechádzok. Vo vzduchu poletujú plesne, baktérie, výpary z potravín, z kozmetiky. Nebudem vás strašiť čo všetko sa nachádza v našich domácnostiach, stačí ak si pomyslíte, že v noci ležíte v cintoríne tisícok roztočov a ďalšie tisícky sa preháňajú po vašom tele. Žiaľ, aj tie agresívne dezinfekčné prostriedky nám narobia viac škody ako úžitku. Vedci zistili, že dieťa žijúce v takomto, dezinfekčnými prostriedkami presýtenom prostredí, si nevytvorí prirodzenú ochranu pred chorobami. Je mimoriadne zaujímavé, že v prachu zanechávame našu vizitku v podobe našej DNA. Určite ste si to prečítali aj dvakrát a čudujete sa ako je to možné? Sú to úbytky vašej kože, kvapky telových tekutín, napríklad pri kašli alebo kýchnutí, ale aj vaše vypadnuté vlasy. Citlivý jedinci môžu reagovať na túto vašu stopu DNA. Ako si pomôcť?

Topánky nechávať mimo bytu, znečistené šatstvo čistiť mimo bytu, často a intenzívne vetrať formou prievanu 5 – 10 minút. Pravidelne vysávať, mopy a handry použité pri riadení dôkladne vyprať a vysušiť na vzduchu a neodkladať ich do WC, ako to máme vo zvyku. Na upratovanie využívať sódu, ocot, obyčajné mydlo a poprípade peroxid vodíka. Vyhýbať sa komerčným osviežovačom vzduchu a vonným sviečkam. V bytoch je vhodné pestovať rastliny, ktoré čistia vzduch.

Je to už len a len na nás, či si tieto rady zoberieme k srdcu a vynasnažíme sa vylepšiť naše poriadne znečistené prostredie. Nepodarí sa nám dosiahnuť ideálne prostredie, veď v robote sa nebudete prezúvať, upratovačky aj naďalej budú používať agresívne čistiace prostriedky a ani nábytok v robote vám nevymenia.

Tak sa o to snažme aspoň doma.

Úspešný boj za naše lepšie životné prostredie bez alergií vám želá

Vojto z Revúcej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.