Milí čitatelia Nádeje,

hlavne VY = milí „súpútnici“ - “usadení“ v invalidných vozíkoch ;o)

v minulom čísle sme Vám v rubrike „Kuk na život z vozíka“ ponúkli aj novú tému, či námet na napísanie Vašich osobných skúseností, ktoré máte s bezbariérovosťou divadla vo Vašom meste. Nakoľko práve začali „divadelné prázdniny“ necháme si túto tému do jesenného čísla a budeme sa tešiť na Vaše divadelné zážitky!

IDE TO / NEJDE TO - AJ BEZ BARIÉR!

IDE TO / NEJDE TO - AJ BEZ BARIÉR!Pod týmto názvom sme v časopise vytvorili priestor pre spoločné zdieľanie sa so svojimi skúsenosťami s bezbariérovosťou okolo nás.
... skrátka všetko, čo by mohlo byť nápomocné a tiež uľahčí život všetkým ostatným človiečikom na invalidných vozíkoch, ktorí náš časopis čítajú.

Milí priatelia,

určite sa, rovnako ako ja, väčšina z Vás teší z letných slnečných dní, kedy je na svete akosi krajšie... Veľmi rada by som Vás povzbudila, ak je to len trochu možné, aby ste sa vybrali na bezbariérovú turistiku a čerpali, pre nás esemkárov tak potrebný, vitamín D. Ak máte elektrický vozík, krásnu prírodu si spolu s Vami vychutná aj Váš doprovod, čo sa nevylučuje ani pri mechanickom vozíku, iba sa pri tom viac zapotí ;o)

O mojich zážitkoch a skúsenostiach s bezbariérovou turistikou som tu písala už viackrát, ale v skratke zhrniem tie NAJ trasy a možno Vás tým trochu „navnadím“ a pôjdete sa tam pozrieť osobne...

Pre mňa je takou top-bezbariérovou trasou cesta zo Zverovky na bývalú Tatliakovu chatu – pekná asfaltová, síce stále mierne stúpajúca (preto je lepší elektrický vozík s naplno nabitou batériou), z oboch strán obklopená vysokými ihličnanmi a v diaľke pred Vami výhľad na Roháče. Hoci som tam bola už 2x, hore k chate som sa ešte nedostala, tak sa teším „do tretice“.

Ďalším veľmi pekným výletom je Štrbské pleso, ktoré sa dá celé krásne dookola obísť aj na mechanickom vozíku.

V Liptovskom Jáne je pohodová cesta smerom k Stanišovskej jaskyni – nevýhodou je, že tadiaľ občas chodia autá (návštevníci jaskyne), ale potom ďalej je rampa a nádherná tichá niekoľkokilometrová cesta k horárni. Nedajte sa pomýliť (tak ako my vlani), že v horárni je reštika, kde si dáte kávičku, či kofolu – nie, je to naozaj „iba“ horáreň – takže proviant a pitný režim so sebou!

Z vlastnej skúsenosti ešte jedna rada odo mňa, skôr ako sa vyberiete na turistiku, nezabudnite sa natrieť krémom s nejakým-tým UV faktorom ;o)

A ešte tradične na záver - MY v redakcii stále čakáme, že sa aj VY stanete „spolutvorcami“ nielen tejto rubriky, ale celého časopisu NÁDEJ!

Vaše celkom vážne, ale aj úsmevné príspevky čakáme na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo aj na poštovej adrese: SZSM, Konštantína Čulena 12, 917 01 Trnava.

Vaša debatka a Redakcia časopisu Nádej

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.