Neurogénny močový mechúr znamená zmenenú činnosť mechúra a zvierača pri poškodení miechy alebo mozgu. Dôsledkom zmenenej činnosti mechúra a zvierača vzniká únik moču a poškodenie obličiek. Tieto ťažkosti majú pôvod v kombinácii dráždivého alebo chabého močového mechúra a dráždivého alebo chabého zvierača. Vznikajú štyri situácie: dráždivý mechúr a dráždivý zvierač (typ A), dráždivý mechúr a normálny alebo chabý zvierač (typ B), chabý mechúr a dráždivý zvierač (typ C) a napokon chabý mechúr a normálny alebo chabý zvierač (typ D):

Typ A Typ B Typ C Typ D

Cieľom liečby je zmeniť dráždivý mechúr (typ A, B) na chabý mechúr (typ C, D) pri zachovaní činnosti zvierača. V súčasnosti sa používa veľmi účinná liečba na upokojenie dráždivého mechúra pomocou injekcie botulotoxinu do steny mechúra. Dráždivý mechúr sa upokojí, tlak moču sa zníži, pacient sa prestane pomočovať, obličky sú ochránené pred vysokým tlakom moču ale vyprázdňovanie moču sa musí vykonávať samocievkovaním. Bližšie informácie o nových liečebných postupoch môžete získať na týchto pracoviskách:

doc. MUDr. Ján Švihra,

PhD, Urologická klinika, Martinská fakultná nemocnica,

Kollárova 2, 036 59 Martin, tel. 043 4203 263, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

prof. MUDr. Ladislav Valanský, CSc,

Urologická klinika, FN L. Pasteura,

Trieda SNP 1, 040 01 Košice, tel. 055 640 3590, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

MUDr. Jozef Marko,

Urologické oddelenie, Fakultná nemocnica Nitra,

Špitálska 6, 950 01 Nitra, tel. 037 6545 323, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD,

Urologické oddelenie, FN J.E Reimana, Hollého 14, 081 81 Prešov, tel. 051 7011 164, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Švihra - Neurogénny mechúr Botox

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.