Bývalý investor Wall Street letí cez 30 krajín sveta, vrátanie Slovenska,
aby zvýšil povedomie o skleróze multiplex a zorganizoval zbierky
pre miestne organizácie.

Kampaň „Letíme so sklerózou multiplex“ umožní desiatkam chorých
vzlietnuť na niekoľko minút.


V sobotu 25. septembra 2010 pristane na letisku Aeroklubu Martin s lietadlom Cessna 340 pán Andrei Floroiu. Pán Floroiu, bývalý investor na Wall Street, sa stretne s pacientmi s diagnózou skleróza multiplex (SM), s odbornými lekármi a miestnymi predstaviteľmi ohľadom celosvetovej kampane „Letíme so sklerózou multiplex“.

Andrei Floroiu a jeho americký tím sa rozhodli preletieť cez 30 krajín a to s jediným cieľom - zvýšiť povedomie o chorobe s názvom „skleróza multiplex“ a zorganizovať finančnú zbierku, ktorá bude rozdelená medzi jednotlivé miestne organizácie SM. Podľa
leteckého tímu zatiaľ nikto na svete nepreletel takú vzdialenosť na humanitárnu činnosť. Finančná zbierka sa použije na podporu pre nemocnice, ktoré sa špecializujú na toto ochorenie, odborné poradenstvo a taktiež na výskumné činnosti.

“Našu kampaň sme vytvorili preto, aby sme pohli so svetovou mienkou a pomohli s prostriedkami ktoré sú nedostupné. Minimálne chceme urobiť radosť tým, ktorí stratili svoju mobilitu a tým aj slobodu kvôli tejto chorobe” dodal Andrei.

Andrei Floroiu vyštartoval z New Yorku 30. augusta 2010 po trase, ktorá má celkovo 42.000 kilometrov a pokryje Spojené Štáty Americké, Európu a Áziu. Plánovaná vzdialenosť je väčšia než dĺžka rovnobežky. 30 krajín, ktorých sa tato kampaň dotkne má
celkovo 1,2 bilióna obyvateľov, z ktorých 1,4 milióna má SM, čo predstavuje pomer 70% z celkovo diagnostikovaných pacientov na svete.

Skleróza Multiplex nie je Andreiovi cudzia. Ako bývalý investor na Wall Street mal v svojom investičnom portfóliu hlavne biotechnologické firmy, ktoré sa zameriavali na výskum liekov proti SM.

V auguste zverejnil známy finančný žurnál Wall Street Journal a Huttington Post článok o Andreiovom projekte a jeho úsilí o tom, aby sa celosvetová verejnosť dozvedela viac o skleróze multiplex a o živote tých, ktorých táto choroba zasiahla.

Prílet sa uskutoční za pomoci Slovenského Zväzu Sclerosis Multiplex, ktorý v sobotu taktiež organizuje stretnutie pre novodiagnostikovaných pacientov dospelých, ako aj detí s SM v doprovode rodičov v blízkych Turčianskych Tepliciach.

„Táto akcia ako jedinečná svojho druhu vyjadruje úsilie sústrediť globálnu pozornosť na sklerózu multiplex“ hovorí pani Fajnorová, prezidentka Slovenského Zväzu Sclerosis Multiplex v Bratislave.

Scleróza multiplex postihuje najčastejšie ľudí vo veku 20-50 rokov vrátané 50,000 deti ročne. Na Slovensku je postihnutých vyše 8500 ľudí. Skleróza multiplex (roztrúsená mozgovomiechová skleróza) je chronické progresívne ochorenie nervovej sústavy. Presná
príčina SM nie je známa a preto ani dosiaľ nebol vytvorený liek, ktorý by dokázal toto ochorenie vyliečiť, alebo aspoň zastaviť. Príznaky SM sa zhoršujú v priebehu rokov, a môžu viesť až k ochrnutiu, poruchy reči a zraku.

Počas ich návštevy v Martine sa uskutočnia dva vyhliadkové lety pre chorých, ktorí sa bez invalidného vozíka nezaobídu.

Predpokladaný čas príletu je 13.00 hod.

Pomôžte nám podporiť tento projekt a nenechajte osud postihnutých SM ľahostajný. Pretože lietať bez bariér dokážu aj ľudia so sklerózou multiplex.

Tešíme sa na Vás a Vašu podporu.

Organizačný tím pre Fly for MS Slovensko

Fotografie a video

Fotky z akcii - z Norska, Danska a z Islandu: fotky + video

Prílohy

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.