Medzinárodná federácia sclerosis multiplex (MSIF) dňa 27. mája 2009 vyhlásila „Svetový deň SM“ – World MS DAY (v poslednú stredu v mesiaci máj), ktorý má za cieľ zmobilizovať a rozšíriť celosvetové hnutie SM s podporou zdravých ľudí, aby hovorili o svojich skúsenostiach s SM, aby darom podporili ľudí postihnutých SM a finančne prispeli na výskum SM. Aj v tomto roku Svetový deň SM pripadol na 27. mája 2015 a Slovenský zväz SM oslávil tento deň nasledovnými akciami:

 

V utorok 12. mája 2015 – v Mestskej televízii Trnava – v relácii „Diskusné štúdio“ o diagnóze sclerosis multiplex, boli hosťami prezidentka SZSM J. Fajnorová a člen VR SZSM, predseda Klubu SM Považská Bystrica, neurológ MUDr. B. Brežný. Reláciu si môžete ešte raz pozrieť na facebooku SZSM alebo v archíve MTT.

Futbalisti z tímu FC SPARTAK TRNAVA v roku 2015 prevzali záštitu nad naším Dňom slnečníc. Venovali nám tiež klip - s cieľom podporiť ľudí s diagnózou SM. Následne, v nedeľu 17. mája 2015 o 19:00 hodine, nám = esemkárom, venovali futbalový zápas a na štadióne
v Zlatých Moravciach vyhrali nad Senicou 4:2.
Pred úvodným hvizdom, priamo na trávniku štadióna, prezidentka SZSM a kapitán FC Spartak Trnava, povedali pár slov o diagnóze sclerosis multiplex. Zápas sme mohli v priamom prenose sledovať na TV DAJTO.

V stredu 20. mája 2015 v Martine, hotel Turiec – zorganizoval zväz Tlačovú konferenciu, ktorú viedla prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová a hosťom bol prof. MUDr. Egon Kurča, PhD., prednosta Neurologickej kliniky UN v Martine, ktorý ochotne odpovedal na otázky prítomných, týkajúce sa najmä diagnózy SM. Tlačovú správu zverejnila aj agentúra TASR.

V sobotu 23. mája 2015 so začiatkom o 11:00 hod – SZSM pripravil v spolupráci s OS SR „Deň otvorených dverí pre SM-károv na Prápore výcviku PS OS SR v Martine“.

Tento deň pripravili vojaci, otvorili brány Práporu výcviku ľuďom trpiacim na toto ochorenie, ich rodinným príslušníkom a všetkým tým, ktorí svojou prítomnosťou chceli podporiť Svetový deň SM. Prápor výcviku pre účastníkov pripravil bohatý program, ktorý zahŕňal stacionárnu ukážku techniky ozbrojených síl, ukážku práce so spojovacími prostriedkami RF-13, ukážku súpravy na potlačenie davu, ukážku vybraných druhov ručných zbraní a ukážku historických uniforiem a zbraní, ktorú organizoval Klub vojenskej histórie – Bojovník, pracujúci popri vojenskom klube.

Bol to príjemne strávený deň, kedy sme zabudli na strasti každodenného života, ktoré nám prináša naša diagnóza a z akcie sme odchádzali „nabití“ pozitívnou energiou. Poďakovanie za aktívnu účasť pri organizovaní akcie, patrí členke SZSM por. Ing. Nikolete Tokárovej.

V stredu 27. mája 2015 SZSM zastrešoval celoslovenskú verejnú zbierku v rámci akcie „DEŇ SLNEČNÍC“, ktorú realizovali Kluby SM po celom Slovensku, a to rozdávaním brožúr a informačných materiálov o skleróze multiplex, v uliciach väčších miest spojenú aj s kultúrnym programom. Členovia klubov a dobrovoľníci okoloidúcich ozdobovali malými slnečnicami, ktoré sa v roku 2002 stali symbolom SZSM - členov SZSM - a dnes sú už symbolom všetkých ľudí so sclerosis multiplex na Slovensku.

Výťažok tejto VEREJNEJ ZBIERKY SZSM. Rozhodnutím MV SR podľa § 5 ods. 3 zákona o zbierkach sa na základe návrhu na registráciu verejnej zbierky občianskeho združenia s názvom Slovenský zväz sclerosis multiplex zapísal do verejná zbierka s názvom „Deň slnečníc“ pod registrovým číslom verejnej zbierky 000-2015-012462 na všeobecne prospešný účel zdravia, ktorej výnos bude použitý na území SR. Verejná zbierka bola konaná od 16.mája do 29 mája do prenosných pokladničiek celkový výnos 6 261,12 eur.

V tento deň – večer na TV Markíza, sme mohli v relácii REFLEX, sledovať životný príbeh predsedníčky Klubu SM Partizánske Zuzky Gamanovej a jej brata Petra, obaja majú ochorenie sclerosis multiplex. Ak ste to náhodou nestihli, reláciu si môžete ešte raz pozrieť na facebooku SZSM alebo v archíve TV Markíza.

Vedenie SZSM ešte raz aj touto cestou ĎAKUJE VŠETKÝM za podporu a pomoc pri príprave a následnej realizácii týchto akcií.

Fotografie

P5230242.JPGP5230228.JPGP5230198.JPGP5230234.JPGP5230189.JPGP5230240.JPGP5230249.JPG

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.