Tekvica je veľmi zdravá zelenina, ktorá sa vlastne z 90% skladá z vody a neobsahuje takmer žiadne tuky.

 Tekvicová krémová polievka

Tekvicová krémová polievka

Potrebujeme:

 • tekvica cca. 700 g
 • 3 hrubé mrkvy
 • 4 paradajky
 • 1 cibuľa
 • 1 PL masla
 • 1 PL zeleninového vývaru
 • soľ a kari korenie
 • 1,5 l vody
 • 1 pohár smotany (200 ml)
 • 1/2 ČL zázvoru/ ďumbiera
 • 1/2 zväzku posekanej petržlenovej vňate
 • 1-2 ČL hustého agávového sirupu

Tekvicu očistite, vyberte jadierka a nakrájajte na kocky. Očistite mrkvu a tiež nakrájajte na kocky. Paradajky zaliať horúcou vodu, stiahnuť z nich kožu a nakrájať na malé kocky. Cibuľu pokrájať na malé kocky a opiecť na masle. Pridať paradajky, podusiť. Potom pridať kocky tekvice a mrkvy, vývar, soľ a kari, pridať trochu soli a variť približne 15 min. na stredne silnom ohni, do mäkka. Potom všetko spracovať na pyré, pridať smotanu a zázvor, dochutiť agávovým sirupom a posypať petržlenom.

Zdravé lúskanie

Tekvicové semienka obsahujú všetky mikroelementy, okrem mangánu a selénu, množstvo vitamínov a biologicky aktívne fosfáty v mimoriadne vysokej koncentrácii, ktoré dodávajú organizmu potrebnú energiu. Sú veľmi zdravé, pretože obsahujú mnoho bielkovín, kvalitných mastných kyselín a omladzujúcich nukleových kyselín. Tekvicové semienka nás zasýtia ako čokoládová tyčinka, ale sú zdravšie

 Tekvica plnená kuracinou Tekvica plnená kuracinou

Potrebujeme:

 • 500 g tekvice
 • 1 balíček sójového tvarohu /alebo klasický tvaroh/
 • soľ
 • 2 PL cukru
 • 50 g kuracieho mäsa
 • 1 malú mrkvu
 • sušené hríby
 • 250 ml vývaru (zeleninový alebo mäsový)

Z tekvice odrezať vrch v podobe pokrievky, vybrať dužinu a jadierka a tekvicu vnútri dobre nasoliť. Sójový tvaroh zabaliť do kusa jemnej látky a vytlačiť z neho vodu. Potom ho spracovať najemno s vidličkou, pridať cukor 3 ČL soli a glutamát. Potom pridať kuracie mäso, sušené hríby (môžete predtým povariť vo voda a zcediť) a mrkvu, pokrájanú na krúžky. Zmes naplniť do tekvice, môžete pokojne aj kopcom, neprikrývať a celé to podliať vývarom. Piecť v predohriatej rúre.

www.dobrarada.sk

Pripravila pre Vás Maja

Listovaním v rôznych časopisoch nám neraz padnú do oka reklamy na vitamíny, vitamínové doplnky stravy, či priam celé články o význame vitamínov pre zdravie človeka a o potrebnosti užívania vitamínov vo forme farmaceutických výrobkov na zachovanie vitality a dlhovekosti každého z nás. Každodenne sme vystavení agresívnej reklame zo strany firiem vyrábajúcich tieto prípravky v novinách, počúvame to v reláciách o zdravej výžive v rozhlase alebo v televízií, často počúvneme rady svojich známych. Sme presviedčaní z každej strany, že vitamíny nám nemôžu škodiť!

Vo februári tohto roka sa objavil v časopise Journal of the American Medical Association článok dánskych expertov na výživu. V ňom bola uverejnená informácia, ktorá ukazuje, že známe antioxidanty - betakarotén a vitamín A a E sú povestným Dr Jekkylom a Mr. Hydom „ v jednom obale “. Článok analyzuje 68 klinických štúdií s 232 606 pacientmi, skúmal sa vplyv antioxidantov na ľudské zdravie. Tieto výskumy sa uskutočnili vo viacerých krajinách po celom Svete. Táto analýza ukázala, že antioxidanty zvyšujú celkovú úmrtnosť /mortalitu/ bez ohľadu na príčinu smrti! Betakarotén zvyšuje riziko úmrtnosti o 7%, niektoré práce dokonca poukazujú na fakt, že sa betakarotén správa ako kokarcinogén, teda podporuje rast nádorových buniek. Vitamín A zvýši riziko úmrtnosti o 16% a vitamín E o 4%. Obzvlášť zaujímavé je to, že zvýšenie rizika mortality v dôsledku pravidelného príjmu vitamínov E v liekovej forme nezávisí od dávky! V tejto predloženej analýze sa nepodarilo dokázať škodlivý vplyv vitamínu C a selénu, avšak tento fakt núti robiť ďalšie štúdie zamerané týmto smerom, hovoria dánski vedci.

V USA a vo vyspelej Európe pravidelne užívajú vitamíny veľké skupiny obyvateľov, odhaduje sa až úroveň 20% z celkovej populácie, čo je asi 160 miliónov obyvateľov, takže prípadný dopad na verejné zdravie môže byť rozsiahly. Užívanie syntetických vitamínov je nekontrolované a nekontrolovateľné, aj čo do množstva druhov vitamínov, aj čo do škály preparátov. Často sa stáva, že človek užíva minerálové prípravky obohatené vitamínmi a súčasne aj vitamíny obohatené minerálmi. Antioxidanty, najmä vitamíny A, D a E, sú súčasťou „obohatených“ potravín. Slúžia totiž na predĺženie doby použitia potravinárskeho výrobku. Potom dochádza v ľudskom tele dokonca k mnohonásobnému prekročeniu odporúčaných denných dávok! A to niekedy odobrené alebo dokonca ordinované lekárom! Tieto prípravky sú pritom voľne dostupné pre pacientov v lekárňach. V niektorých krajinách Sveta sa predávajú aj v drogériách, v predajniach s potravinami, vo veľkoobchodoch či na benzínových pumpách. V posledne menovaných prípadoch sú tieto preparáty skladované v nevhodných podmienkach, kde sa môžu znehodnotiť alebo zmeniť svoju biologickú účinnosť. Syntetické vitamíny a antioxidanty nepodliehajú pri vývoji a vo výrobe prísnym skúškam tak ako lieky, pretože sa nevyžadujú testy na toxicitu – jedovatosť – preparátu.

Treba si uvedomiť jednu závažnú vec, na ktorú som už poukázal. Táto analýza sa uskutočnila vo vyspelej časti civilizácie, kde je zabezpečená dobrá výživa obyvateľstva, ľudia tu netrpia rôznymi výživovými deficitmi. Skôr sú tu problémy s množstvom, energetickou hodnotou a pestrosťou stravy s prihliadnutím k „balkánskemu“ spôsobu výživy, ktorý sa považuje za jeden z najzdravších: teda množstvu čerstvej zeleniny, ovocia a olivového oleja, ktorý sa tu používa. Zistilo sa, že prírodné vitamíny obsiahnuté v zelenine a ovocí, nemajú nepriaznivý vplyv na človeka, aj keď sa do organizmu dostávajú vo zvýšenej miere.

V tomto kontexte si treba pripomenúť slová istého talianskeho odborníka na zdravú výživu: „ Nie je dobré, ak je v tele veľa voľných radikálov, ale zle je aj vtedy, ak chýbajú“ . Ide teda o povestné váhy, ktoré musia byť v rovnováhe, aby nevzniklo žiadne závažné ochorenie. U geriatrických pacientov, starších ľudí, ale aj u pacientov s SM sa vitamíny a minerálne látky naďalej bežne odporúčajú, pretože dokázateľne zlepšujú pokles poznávacích schopnosti mozgu a zlepšujú priebeh chronických ochorení. Preto je veľmi dôležité, aby sa nielen pacienti trpiaci na rôzne ochorenia, ale aj ostatní ľudia radili so svojim lekárom o užívaní nielen liekov ale aj takých „neškodných “ prípravkov, ako sú vitamíny. V medicíne totiž platí, že nič neplatí absolútne!

Anna Remencová, Považská Bystrica

ŠpenátJe dôležitá listová zelenina. Kultivovaná bola v jihozápadnej Ázii. Cez Sýriu a Arábiu sa dostal do severnej Afriky, a ďalej do Španielska odkiaľ sa šíri po celej Európe. Prvé recepty, v ktorých sa používa špenát, sú zachované v kuchárskej knihe z roku 1390.

V špenáte sú karotenoidy (i beta-karoténu), a to vo vyskoých koncentráciách. Obsahuje aj lutein, karoténový pigment, ktorý pôsobí antioxidačne.

Špenát má vysokú nutričnú hodnotu, hlavne čerstvý, parený alebo rýchlo uvarený. Pre kyselinu folovú je lepšie špenát dusiť. Niekoľkominútovým varením sa totiž znižuje hodnota kyseliny listovej na polovicu.

Je to bohatý zdroj vitamínu A, vitamínu C. E,K, B1 a B2 , a minerély jód,železo, vápnik a kyselinu šťavelovú, ktorá viaže vápnik, takže pri väčšej spotrebe si treba dávať pozor, aby sa organizmus neochudobnil o tento minerál. obsahuje aj niekoľko antioxidantov zachytávajúcich voľné radikály. Kalium znižuje krvný tlak a magnézium pôsobí proti svalovým kŕčom. Môže ochrániť pred degeneráciou zraku. 

Množstvo : 200 g pokrýva polovicu dennej potreby kália. Mrazený špenát uchováva viac živín ako zvädnutý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržiava podstatné množstvo živín okrem kyseliny listovej. Ľudia postihnutý dnou, alebo tí čo majú obličkové kamene, by sa mali špenátu vyhýbať pre jeho vysoký obsah oxalátov.

Ako správne variť špenát: dobre umyté, očistené lístky dáme do hrnca, ktorý sme uzavreli pokrievkou, a na miernom ohni minútu-dve "paríme". Netreba ho podlievať vodou, stačí mu vlhkosť, ktorá sa uvolní z lístkov. Uvarené listy pokrájame nahrubo.

Špenátová žemľovka

5 starších žemlí, 2 dl mlieka, 60 g masla, 3 vajcia, soľ, 1 balenie mrazeného špenátu.

Žemle pokrájame na kocky a usušíme ich. V mlieku rozhabarkujeme žĺtky, soľ, rozpustené maslo a rozmrazení špenát. Kocky žemlí zmiešame s pripravenou špenátovou masou, zľahka primiešame sneh z bielok a všetko to vylejeme do vymastenej a strúhankou vysypanej formy. Pečieme v rúre vyhriatej na 200 oC asi 30 minút.

Špenátové lasagne

1 balenie lasagní, 250 g tvarohu, 150 g špenátu, 2 strúčiky cesnaku, 300 g tvrdého syra, muškátový oriešok.

Všetky suroviny rozdelíme na dve polovice. Lasagne varíme asi 5 minút, poukladáme ich na vymastený plech a na ne vrstvíme uvarený špenát zmiešaný s cesnakom, na to postrúhame kúsok muškátového orieška, navrstvíme tvaroh a strúhaný tvrdý syr. Na to dáme druhú vrstvu lasagní a všetko zopakujeme. Zapekáme asi 15 minút.

Palacinky so špenátomPalacinky so špenátom

Z celozrnnej alebo prosnej múky, vajca, štyrich lyžíc minerálky a štipky soli urobíme palacinkové cesto. Necháme 20 minút odstáť. Dvesto gramov posekaného čerstvého špenátu zmiešame zmiešame so 40 g tvarohu, dvoma lyžicami parmezánu, pretlačeným cesnakom, strúhaným muškátovým orieškom, soľou a korením. V hrnčeku rozpustíme maslo, poprášime múkou a podlejeme mliekom. Ochutíme soľou, korením a citrónovou šťavou. Upečiem dve palacinky, naplníme špenátovou zmesou a polejeme bešamelovou omáčkou.

Špenátové omelety

250 g čerstvého špenátu, 1,25 dl mlieka, 2 vajcia, 100 g hrubej múky, soľ, zeleninovú koreniacu zmes, mleté čierne korenie, olej. Plnka: 1,25 dl mlieka, 6 vajec, 60 g údenej slaniny, soľ, pažítku.

Umytý, odkvapkaný špenát nadrobno posekáme a zmiešame s vajciami, mliekom a múkou. Ochutíme zeleninovou koreniacou zmesou, soľou a korením. Na oleji upečieme asi 8 tenších omeliet. Plnka: v mlieku rozhabarkujeme vajcia a soľ. Slaninu pokrájame na kocky, opražíme, pridáme vajcovú zmes a pripravíme polotuhú praženicu. Plnku dáme na omelety, preložíme a posypeme pažítkou.

Špenátová roláda

Lístkové cesto, balíček mrazeného špenátu, cesnak, 3 vajcia, syr Feta, hladká múka, strúhanka, soľ, korenie, majoránka, nastrúhaný eidam.

Lístkove cesto rozvaľkáme, ako na štrudlu, špenát udusíme, zamiešame s cesnakom a vaničkami, pridáme syr Feta, trocha hladkej múky a zahustíme podľa potreby strúhankou. Posolíme, okoreníme, prídáme majoránku. Pripravenú plnku roztrieme na pripravene lístkové cesto a zavinieme, potrieme vajíčkom a dáme piecť. Pred upečeni dosypeme nastrúhaným eidamom.

ŽihľavaZnáma rastlinka, aj keď často nemilo, však? Neobľúbená burina na záhrade, kráľovná všetkých priekop, neupravených záhrad a tienistých zákutí. Ale zároveň storočia cenený pomocník pre zdravie človeka. Prečo?

Čriepky z histórie

 • Už starí Rimania si šľahali reumatické kĺby zväzkami žihľavy
 • U nás sa dávala dobytku do jedla, lebo sa verilo, že dokáže odohnať zlých duchov
 • Zakopávala sa do rohu poľa, aby ho chránila pred vtáctvom a škodlivým hmyzom

Zber a sušenie 

Zbiera sa predovšetkým mladý list a vňať rastliny, najlepšie v jarných mesiacoch, ešte pokiaľ nekvitne a potom zase mladé rastlinky rastúce v septembri. Sušenú žihľavu určite dostanete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou.

Cenné látky v žihľave

 • chlorofyl listov: má protizápalový a hojivý účinok, regeneruje poškodenú pokožku po popálení či úrazom
 • kyselina kremičitá : pôsobí močopudne
 • triesloviny s protikrvácavým účinkom
 • látky znižujúce krvný cukor aj vysoký krvný tlak
 • vysoký obsah vitamínu C
 • serotonin

Využitie

Pŕhľava je veľmi cennou liečivou rastlinou, údajne sa i vyváža na tieto účely ako droga (usušená rastlina). Podobne ako púpava, obsahuje fytoncídy – látky ktoré ničia baktérie. V liečiteľstve sa používa na zlepšenie látkovej premeny, na zníženie hladiny krvného cukru (pomocný liek pri cukrovke), na upravenie činnosti srdca, žlčníka, podžalúdkovej žľazy, proti astme, chrípke, virózam, zápalom močových ciest, urýchľuje hojenie rán a povrchových vredov. Roztok chlorofylu pŕhľavy v oleji sa používa na liečenie vredov, preležanín, trhlín prsných bradaviek a iných neduhov. Chlorofyl je i súčasťou kvapiek, ktoré inhalovaním (vdychovaním) liečia zápaly dýchacích ciest a tabliet, ktorými sa lieči anémia (nedostatok železa). Používa sa i v liečebnej kozmetike. Z mladých rastlín sa pripravuje šalát – účinný prostriedok proti jarnej únave. (čerstvé výhonky môžeme variť ako špenát) Odvar na opláchnutie vlasov pri lupinách a vypadávaní. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze a tkanín. Bunky lyka pŕhľavy sú najdlhšími rastlinnými bunkami u rastlín pestovaných alebo používaných v domácnosti. Podľa literárnych prameňov sú 5 – 7 cm dlhé. Posekaná pŕhľava je hlavnou zložkou zmesi na kŕmenie mláďat hydiny.

Kde čaj zo žihľavy pomáha

 • výborný pomocník pri čistení organizmu
 • vhodný na reumatizmus
 • pôsobí proti vyrážkam a akné
 • podporuje tvorbu červených krviniek
 • pomáha pri chudokrvnosti
 • pri zápaloch močových ciest
 • pri ľadvinovom piesku
 • pri dne

Tinktúra (dostanete kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo nižšie uvádzam recept) sa používa:

 • proti reumatizmu
 • proti astme
 • pri kolikách, pri žalúdočných kŕčoch
 • pri chorobách pečene

Čerstvé rastliny sa prikladajú na telo, na potrebné miesto pri ischiase, pri bolestiach krížov, pri zápaloch nervov na rukách a nohách.

Kúpele zo žihľavy sa odporúčajú pri bolestiach chrbta, zúžených cievach na nohách aj pri ischiase.

Recepty pre zdravie

Jarná a jesenná očistná kúra vie urobiť skoro zázraky: ak 3 týždne pijeme denne žihľavový čaj z listov, dokáže zriediť krv, môže odstrániť vyrážky, odvodní telo a prečistí pečeň. Každé ráno si pripravíme pred raňajkami jednu šálku čaju a cez deň vypijeme 1-2 ďalšie šálky. Nesladíme, ale pre vylepšenie chute môžeme primiešať trošku mäty, rebríčka alebo rumančeka.

Odvar pripravíme zo 100g jemne narezanej žihľavy a varíme pol hodinu v 1litry vody s troškou octu. Používame ho k umývaniu vlasov, je to výborný prostriedok účinkujúci proti vypadávaniu vlasov.

Tinktúra: byliny zalejeme min. 50% alkoholom (v pomere asi 1:5 ). Necháme odstáť 7 až 14 dní, pričom nádobu každý deň niekoľko krát potrasieme. Po tejto dobe zmes scedíme. Tinktúra sa dávkuje asi 20 až 25 kvapiek, obvykle 3-krát denne.

Špenát zo žihľavy

Prichystáme si: 500 g mladej žihľavy, 1 cibuľu, olej, 1 vajíčko, cesnak podľa chute, trošku smotany alebo mlieka, soľ, štipka čierneho korenia, trochu hladkej múky. Najskôr žihľavu opláchneme pod vodou. Zalejeme horúcou vodou a 10 minút povaríme. Varením sa objem stráca, tak ako u šalátu. V inom hrnci opražíme do sklovita nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme trochu múky, mierne opražíme a pridáme scedenú žihľavu. Vmiešame vajce, cesnak, soľ, korenie a krátko povaríme. Na záver pridáme smotanu či mlieko. Je výborný s fašírkou alebo zemiakmi.

Tak veľa zdravia prajem!

www.biospotrebitel.sk

http://www.freezi.net/byliny/zihlava.php

ÚčinkyParadajky

Povzbudzujú apetít a zažívanie a brzdia rast choroboplodných baktérií v črevnom trakte. Kálium znižuje krvný tlak. Okrem srdcovo-cievnych chorôb pomáha pri liečení rôznych porúch trávenia. Slúži ako odvodňovací prostriedok. Paradajky obsahujú antioxidanty, možstvo vítamínu E, vitamín C a betakarotén. Prevencia vzniku civilizačných ochorení. Množstvo : Jedzte ľubovolne. Aj paradajkový pretlak je bohatý na karotény a vitamín E. Jeden pohár pretlaku chráni pred rozličnými ochoreniami, najmä pred prechladnutím. Preventívne pijete 1 pohár paradajkovej šťavy 3x denne po dobu 3-4 týždňov.

Recepty z paradajok

Fazuľa na francúzsky spôsob

Suroviny: 300g fazule, 50g paradajkového pretlaku, 1 cibuľa, 40g tuku, 40g hladkej múky, 2 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie, cukor, ocot.

Príprava: Fazuľu musíme najprv namočiť, následne ju uvaríme do mäkka. Cibuľu nakrájame ma jemno, popražíme na oleji a posypeme.

Tabouli - bylinkový odvar

Suroviny: 2 šálky vody, 1/2 šálky posekanej cibuľky, 1 pretlačený strúčik cesnaku, 1 šálka bulguru 1/2 uhorky ošúpanej a posekanej na kocky, 1 veľká paradajka pokrájaná na malé kocky, 1/2 šálka posekanej petržlenovej vňate, 1/2 šálky posekanej mäty, 4 PL olivového oleja, 4 PL citrónovej šťavy, 1/2 ČL soli, 1/4 ČL pomletého čierneho korenia.

Príprava: Vodu privedieme k varu v stredne veľkej panvici, pridáme cibuľu, cesnak a bulgur a miešame asi 1 minútu. Odložíme z ohňa, prikryjeme a necháme napučať asi 20 minút. Vo veľkej mise zmiešame uhorky, paradajku, petržlen a mätu. V menšej miske zmiešame citrón, olivový olej, soľ a korenie a touto zálievkou prelejeme zeleninovú zmes. Odokryjeme panvicu s bulgurom, premiešame obsah vidličkou a pridáme k zelenine. Opatrne premiešame. Podávame vlažné alebo chladené. múkou a podlejeme fazuľovým vývarom. Do zmesi pridáme pretlak, dôkladne rozmiešame a varíme. Keď omámi, cukrom a octom.

Paradajkový džem

Suroviny: 2.5 kg paradajok, 1 kg cukru, dve vrecúška vanilkového cukru, 4 lyžičky kyseliny citrónovej a lyžička zázvoru.

Príprava: Pokrájané paradajky varíme asi jeden a pol hodiny, aby sa dobre rozvarili. Potom ich prepasírujeme a zmiešame s prísadami. Za stáleho miešania potom zmes varíme asi 20 až 30 minút, kým nezhustne. Naplníme ju do do menších pohárikov a 5 minút sterilizujeme. Keď vychladne, získa síce nezvyčajnú, no veľmi príjemnú sviežu chuť.

Púpavový šalát s rajčinami a bazalkou

Suroviny: 1 miska púpavových listov, pár lístkov zelenej bazalky, petržlenová vňať, 4 paradajky, 2 cibule, 2 lyžice vinného octu, 3 lyžice oleja, soľ, mleté čierne korenie.

Príprava: Umyté a odkvapkané listy púpavy natrháme na kúsky, umyté rajčiny a cibuľu nakrájame na kolieska. Bazalku a petržlenovú vňať nadrobno posekáme. Všetko premiešame s olejom, soľou a korením.

Pôsobí proti: Vhodné na jarnú prečistnú kúru.

Španielske dusené paradajky

Suroviny: 1 veľkú červenú cibuľu, dve červené a jednu zelenú papriku, štyri zrelé paradajky, dve lyžice hnedého cukru a dve lyžice olivového oleja

Príprava: Na rozohriatom oleji osmažíme cibuľku do mäkka a pridáme papriku pokrájanú na kocky. Po piatich minutách pridáme cukor a ošúpane a nakrájané paradajky. Prikryjeme a dusíme osem minút.

Užívanie: Podávame s čerstvým chlebomParadajková omáčka s bazalkou

Paradajková omáčka s bazalkou

Suroviny: 1000 g paradajok, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, šťava z 1 citróna, 1 lyžica olivového oleja, pol zväzku bazalky, mletá červená papriku, mleté čierne korenie, soľ.

Príprava: Pripravíme si všetky prísady. Paradajky olúpeme a odstránime jadierka, cibuľu olúpeme a nadrobno nakrájame. Olej rozpálime v hrnci, pridáme cibuľu, paradajky a cesnak rozotretý so soľou. Okoreníme mletým čiernym korením, okyslíme citrónovou šťavou a podusíme asi 10 minút. Omáčku vyšľaháme metličkou dohladka a ochutíme nadrobno nasekanou bazalkou, mletým čiernym korením, soľou a mletou červenou paprikou.

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.