Výskyt

Kurkuma je jemne zomletá hľuza kurkumy dlhej, pestovanej v ekologicky nezávadných oblastiach Indie a Číny. Má jasne žltú až oranžovú farbu vďaka obsahu žltého farbiva kurkumín, ktorý sa používa nielen na zafarbenie jedál ale i šiat v Indii. Po stáročia sa kurkuma používala na Východe ako liek a farbivo, pripisujú sa jej magické vlastnosti; na mnohých ostrovoch Pacifiku sa nosí na ochranu proti zlým duchom. Vo forme pasty sa v Indii používa, aj ako kozmetická maska. Kurkuma je mierne aromatická, vonia korenisto a sviežo s náznakom pomarančov a ďumbiera. Chutí štipľavo, horko a pižmovo.

Uplatnenie

V ayurvédskom lekárstve sa používa ako diuretikum, čistí krv a povzbudzuje trávenie. V Ázii sa berie kurkuma ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Pridaná do olejov sa používa na ošetrenie kožných chorôb. Má antiseptické účinky. Používa sa pri liečení opuchnutí pri výronoch. Znižuje pri týchto zraneniach bolesť. Veľmi dobre tiež čistí póry v koži. Inhalácia kurkumy pomáha proti štikaniu a pri dýchacích problémoch. Prášok kurkumy zmiešaný s medom, v pomere 1:1 napomáha pri kašli uvoľňovať hlien. Žlté farbivo v kurkume (kurkumín) má antioxidačné vlastnosti, dokáže účinne potláčať životnosť buniek melanómu, vedie tkanivo melanómu k seba zničeniu. Používa sa v malom množstve, aby dodala čerstvú prenikavú chuť a vôňu zelenine, polievkam a chuťovkám alebo aby zafarbila ryžu. Je nenahraditeľnou súčasťou koreniacej zmesi karí. Často je súčasťou horčicových zmesí. Najnovšie sa zistilo, že významne podporuje mozgové kognitívne funkcie, najmä u starších ľudí. Je to prírodný a veľmi účinný mozgový doping.

slnieckova.sk/p/kurkumovnik-dlhy

Kurkumín, má vraj aj schopnosť pribrzdiť progresiu roztrúsenej sklerózy. Viac informácii o spojitosti Kurkumy a SM si môžete prečítať aj na:

www.scumdoctor.com/Slovak/disease-prevention/genetic-disorders/muscular-dystrophy/muscule-weakness/Does-Turmeric-Cause-Muscle-Weakness.html

Prihlasovanie je určené iba pre správcov obsahu. Iní používatelia (napr. fóra) tu prístup zriadený nemajú.

POZOR! Každý neplatný pokus o prihlásenie je zaznamenaný.